EKG, czyli inaczej elektrokardiogram, to najczęściej wykonywane badanie wśród osób, u których podejrzewa się choroby serca. Polega ono na rejestracji elektrycznej aktywności serca przy pomocy elektrod, umieszczonych na klatce piersiowej. Dodatkowo pozwala ocenić lekarzowi rytm i częstość pracy serca oraz zmian towarzyszących chorobom kardiologicznym. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga szczególnego przygotowania. Ponadto trwa około 10 minut i może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku.

Podczas badania EKG Pacjent leży z odkrytymi rękami, nogami oraz klatką piersiową. W okolicy kostek. nadgarstków i na klatce piersiowej przymocowane są elektrody. Podczas badania nie wolno się ruszać, gdyż wpływa to na zapis. Wynik ma postać graficznego wykresu. Analizuje go lekarz kardiolog, który na jego podstawie formułuje zalecenia. Jeżeli badanie wykazuje nieprawidłowości, Pacjenta można skierować na echo serca lub holter EKG

Badania EKG (Katowice) są wykonywane bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na badania można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres cen: badanie EKG Katowice prywatnie

Wskazania do badania: decyzję podejmuje lekarz, gdy objawy zgłaszane przez Pacjenta obejmują bóle w okolicy serca. EKG może pomóc w diagnozie zwłaszcza u osób z: bólami lub kołataniami serca, z niewyjaśnionymi omdleniami i utratami przytomności. Ponadto badanie sprawdza się do monitorowania: stanu po wszczepieniu rozrusznik serca oraz do oceny skuteczności leczenia arytmii.

WAŻNE! U osób po 40. roku życia badanie EKG należy wykonywać regularnie, co 1-3 lata.

Przeciwwskazania do badania: brak

Przygotowanie do badania EKG – Katowice:

W dzień badania warto zrezygnować z kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę i palenia papierosów co najmniej godzinę przed badaniem. Przyśpieszają one rytm serca i podnoszą ciśnienie. Badanie nie będzie miarodajne również bezpośredniego po wysiłku fizycznym czy po spożyciu alkoholu. Rano najlepiej zjeść lekki posiłek, gdyż przepełniony żołądek może wpływać na ciśnienie w jamie brzusznej.