You are currently viewing Hemoroidy – objawy i leczenie

Hemoroidy – objawy i leczenie

Hemoroidy to rozszerzone naczynia krwionośne, które tworzą się zewnętrznie (wokół odbytu) lub wewnętrznie (w dolnej części odbytnicy). W wieku 50 lat jednego lub więcej klasycznych objawów tej przypadłości doświadczyła około połowa populacji.

Hemoroidy – definicja

Hemoroidy w pewnym sensie ma każdy. Są one przypominającym poduszkę skupiskiem żył, które znajdują się tuż pod błonami śluzowymi wyściełającymi najniższą część odbytnicy i odbytu. Stan, który większość z nas nazywa hemoroidami, rozwija się, gdy żyły stają się spuchnięte i rozszerzone – tak, jak żylaki w nogach.

Zaangażowane w zaburzenie naczynia krwionośne, aby krew trafiła z powrotem do serca, muszą nieustannie walczyć z grawitacją. Z tego względu niektórzy uważają, że hemoroidy są częścią ceny, którą płacimy za wyprostowaną postawę.

Rodzaje hemoroidów

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:

  • Hemoroidy wewnętrzne: występują w dolnej części odbytnicy. Zwykle są bezbolesne, nawet gdy powodują krwawienie. Mogą wypadać lub rozciągać się poza odbyt, powodując podrażnienie i świąd. Ciągłe wycieranie w celu złagodzenia swędzenia może pogorszyć problem.
  • Hemoroidy zewnętrzne: rozwijają się pod skórą wokół odbytu, dlatego możesz poczuć lub zobaczyć guzek. Są bardziej niewygodne, ponieważ otaczająca odbyt skóra staje się podrażniona i napęczniała, a ból może być nagły i silny.

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy są związane z przewlekłym zaparciem, powodującym dodatkowy wysiłek podczas wypróżnień. Zaburzają one przepływ krwi do odbytu i jego okolicy, powodując powiększanie naczyń krwionośnych. To wyjaśnia również, dlaczego hemoroidy są powszechne w czasie ciąży, gdy powiększająca się macica naciska na żyły.

Nowsze badania pokazują, że pacjenci z hemoroidami mają tendencję do wyższego spoczynkowego napięcia kanału odbytu. Oznacza to, że mięsień gładki kanału odbytu jest zwykle bardziej napięty niż przeciętny – nawet gdy nie jest obciążony. Zaparcia powiększają te problemy, ponieważ wysiłek podczas wypróżnienia zwiększa ciśnienie w kanale odbytu i popycha hemoroidy do mięśnia zwieracza. Z tego względu tkanki łączne, które utrzymują hemoroidy w miejscu, mogą podlegać osłabieniu wraz z wiekiem, powodując wybrzuszanie i wypadanie hemoroidów.

Hemoroidy – diagnoza

Hemoroidy można zwykle zdiagnozować na podstawie analizy historii medycznej i badania fizykalnego. Zewnętrzne hemoroidy są widoczne, zwłaszcza jeśli utworzył się skrzep krwi. Dlatego lekarz może wykonać badanie odbytnicy w celu sprawdzenia krwi w kale. Może również zbadać kanał odbytu za pomocą anoskopu – krótkiej plastikowej rurki włożonej do odbytnicy.

Jeśli pojawiają się krwawienia z odbytu lub krew w kale, można wykonać elastyczną sigmoidoskopię lub kolonoskopię, aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia, takie jak polipy jelita grubego lub rak. Jest to zalecane szczególnie u osób powyżej 45. roku życia.

Domowe sposoby na hemoroidy

W przypadku większości objawów hemoroidów ogromną ulgę można uzyskać, stosując proste domowe sposoby:

  • Jedzenie błonnika: 25–30 gramów dziennie bezpośrednio z pożywienia lub jako suplement z odpowiednią ilością płynu zmiękcza stolec, zmniejszając nacisk na hemoroidy. Można go sobie zapewnić jedząc: brokuły, fasolę, otręby pszenne i owsiane, produkty pełnoziarniste czy świeże owoce. Pomagają zmniejszyć krwawienie, podrażnienie, stany zapalne i guzki.
  • Umiarkowane ćwiczenia aerobowe: jak szybki marsz, trwający 20–30 minut dziennie, mogą pomóc stymulować czynność jelit.
  • Niezwlekanie z wypróżnianiem: zapobiega cofaniu się stolca i zwiększania ciśnienia. Warto również po posiłku siadać na toalecie o ustalonej godzinie każdego dnia, by wytworzyć odpowiednie nawyki jelit.
  • Kąpiel sitz: to ciepła, 20-minutowa kąpiel wodna, której nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „sitzen”, czyli „siedzieć”. Może złagodzić swędzenie, podrażnienie i skurcze mięśnia zwieracza. Zalecana jest po każdym wypróżnieniu i dodatkowo dwa lub trzy razy dziennie.
  • Kremy na hemoroidy: to środki bez recepty, zawierające miejscowy środek znieczulający, które mogą tymczasowo łagodzić ból. Ich działanie wspomóc może okład z lodu w obszarze odbytu oraz siedzenie na poduszce.

Hemoroidy – leczenie

Niektórych hemoroidów nie da się leczyć zachowawczo. Wówczas trzeba skorzystać z mało inwazyjnych metod leczenia, umożliwiających szybszy powrót do zdrowia. Procedury te są na ogół wykonywane w gabinecie chirurga lub jako operacja ambulatoryjna w szpitalu.

Najczęściej stosowanym zabiegiem na hemoroidy jest gumkowanie (metoda Barrona), polegające na umieszczeniu wokół podstawy hemoroidów małej, elastycznej taśmy. Taka opaska powoduje, że hemoroidy kurczy się, a otaczająca go tkanka bliznowacieje, jednocześnie utrzymując hemoroidy na miejscu. Aby całkowicie wyeliminować hemoroidy, potrzeba od 2 do 4 zabiegów gumkowania, wykonanych w odstępie 6–8 tygodni. Powikłania, które są rzadkie, obejmują łagodny ból lub ucisk, krwawienie i zakażenie.

Inne procedury leczenia hemoroidów obejmują: koagulację laserem lub podczerwienią, skleroterapię i kriochirurgię. Wszystkie działają na tej samej zasadzie, co metoda Barrona, ale nie są tak skuteczne w zapobieganiu nawrotom hemoroidów.

Operacja usunięcia hemoroidów – hemoroidektomia

Jeśli żylaki odbytu są bardzo zaawansowane, możesz potrzebować operacji. W tradycyjnej hemoroidektomii wykonuje się wąskie nacięcie zarówno wokół zewnętrznej, jak i wewnętrznej tkanki hemoroidalnej, a uszkodzone naczynia krwionośne usuwa się. Ta procedura leczy 95% przypadków, ma niski odsetek powikłań i ograniczoną bolesność. Procedura wymaga znieczulenia ogólnego, ale pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Alternatywą dla tradycyjnej hemoroidektomii jest tzw. hemoroidopeksja zszywana, która leczy krwawienie lub wypadnięcie hemoroidów wewnętrznych. Chirurg wykorzystuje do tej procedury urządzenie zszywające, by zakotwiczyć hemoroidy w ich normalnej pozycji. Podobnie jak tradycyjne usuwanie hemoroidów, zszywanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym jako operację jednodniową.

Źródło: Harvard Medical School