You are currently viewing Kolposkopia szyjki macicy

Kolposkopia szyjki macicy

Kolposkopię szyjki macicy w Mediqpol wykonuje lek. Michał Szpringer


Kolposkopia to jedno z podstawowych badań dolnego odcinka dróg rodnych. W czasie badania za pomocą specjalnego przyrządu optycznego – kolposkopu – lekarz ocenia powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału, pochwę oraz srom. Dzięki temu jest to skuteczna i bezbolesna metoda wykrywania zmian przednowotworowych lub nowotworowych.

Co to jest kolposkopia?

Badanie kolposkopowe to prosta, precyzyjna i bezpieczna metoda diagnozowania chorób układu rozrodczego, w tym raka szyjki macicy. Wykonywane jest przez ginekologa i trwa zwykle około 15 minut. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnego mikroskopu, którego obiektyw powiększa obraz od 5 do 50 razy. Ponadto kolposkop umożliwia zapisywanie zdjęć i filmów. Pozwala to na dokładne porównanie wyników badań uzyskanych wcześniej z aktualnymi.mediqpol-kolposkopia-przygotowanie-katowice

Kolposkopia może zostać rozszerzona o pobranie wycinka tkanki. Uzyskany w czasie kolposkopii z biopsją fragment pozwala ocenić, czy występuje zmiana chorobowa. Dodatkowo obrazuje, jak duże jest ognisko zapalne ewentualne schorzenia.

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia w bardzo dużym powiększeniu prezentuje stan powierzchni nabłonka i naczyń układu rozrodczego – w tym ich budowę oraz przejrzystość. Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy specjalny wziernik (kolposkop). Dzięki jego użyciu uzyskuje trójwymiarowy i powiększony obraz powierzchni szyjki macicy, dolną część jej kanału, pochwy oraz sromu.

Następnie ginekolog usuwa solą fizjologiczną wydzielinę pochwową i ponownie wykonuje obserwację. Kolejny etap to przemycie szyjki macicy roztworem kwasu octowego lub mlekowego i trzecia obserwacja. Wówczas lekarz może także w znieczuleniu miejscowym pobrać wycinek tkanki, jeśli istnieje podejrzenie poważnych zmian chorobowych. Badanie kończy się często barwieniem jodyną szyjki macicy.

Kto powinien wykonać kolposkopię?

Badanie kolposkopowe zlecane jest przez lekarza. Wskazaniem bywają zdiagnozowane:

  • nadżerki na szyjce,
  • infekcje wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego,
  • zmiany o charakterze kłykcin w obrębie sromu,
  • nawracające infekcje pochwy.

mediqpol-kolposkopia-przygotowanie-katowiceMoże być zalecana także jako badanie kontrolne po zabiegach szyjki macicy. W wielu przypadkach pozwala na weryfikację nieprawidłowych wyników cytologii. Co do zasady badanie kolposkopowe można bezpiecznie wykonać także w ciąży, jeśli przebiega ona bez powikłań.

Kolposkopia szyjki macicy – jak się przygotować?

Przed kolposkopią zwykle zaleca się cytologię. Dzięki temu czułość diagnostyczna jest większa. Na około 7 dni przed badaniem kolposkopowym pacjentka nie powinna współżyć seksualnie ani wykonywać irygacji pochwy. Dodatkowo 24–48 godzin przed wizytą zaleca się przerwanie przyjmowania leków dopochwowych. Dla jakości uzyskanych wyników badanie nie powinno odbywać się w trakcie miesiączki. Jeśli jednak pacjentka ma przewlekłe krwawienia lub plamienia, kolposkopia powinna być wykonana bezzwłocznie.

Wyniki są gotowe do odbioru tuż po badaniu. Jeżeli ginekolog wykona kolposkopię z biopsją, na wynik oceny wycinka w badaniu histopatologicznym zwykle czeka się około dwóch tygodni. Kolposkopia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Jedynie w trakcie umieszczania wziernika w drogach rodnych możliwe jest odczucie dyskomfort. Ewentualnie może się pojawić również delikatne pieczenie, jeśli lekarz będzie pobierał wycinek.

Źródło: https://www.cancerresearchuk.org

Przejdź do cennika, by zobaczyć ceny kolposkopii w Katowicach

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym kolposkopię szyjki macicy w Mediqpol

lek. Michał Szpringer