LEKARZE

Chirurg,

Chirurg działa w specjalności medycyny, która leczy choroby i zaburzenia poprzez usuwanie lub zmienianie określonych dysfunkcji za pomocą procedury operacyjnej, która otwiera ciało do terapii. Definicja chirurgiiobecnie powoli się zmienia, ponieważ nowe procedury nie wymagają otwierania ciała w celu wykonywania procedur.

Operacja

Operacja polega na otwarciu ludzkiego ciała i przycięciu tkanek w celu leczenia pojawiających się problemów. Może to oznaczać usunięcie tkanki, zmianę tkanki lub po prostu zmianę sposobu, w jaki ludzkie ciało pracuje poprzez zabiegi wykonywane wewnątrz ciała, zazwyczaj pod znieczuleniem.Operacja może oznaczać zarówno drobne zabiegi ambulatoryjne, które wymagają zaledwie godzin lub dni na pełne wyleczenie,jak i być główną procedurą, która usuwa problemy zagrażające życiu.

Ryzyko operacji

Operacja niesie pewne ryzyko, w tym reakcje na znieczulenie i infekcje. W rezultacie jest zwykle zalecana wyłącznie wtedy, gdy inne, mniej ryzykowne opcje, okazały się nieskuteczne. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których operacja jest planowana, co oznacza, że pacjent wybiera operację, nawet jeśli nie jest konieczne złagodzenie lub wyleczenie choroby.Awaryjne lub pilne operacje są wykonywane w nagłych wypadkach lub gdy choroba lub uraz nie mogą być traktowane w inny sposób. Przykłady niezbędnych operacji obejmują: chirurgiczną naprawę złożonej złamanej kończyny, usunięcia nieprawidłowo funkcjonujących części ciała (np. wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, kamieni nerkowych), usuwania ciał obcych czy cesarskie cięcie w ryzykownym lub skomplikowanym porodzie.

Wykonywanie operacji

Operacja wykonywana jest przez chirurga. Istnieje wiele specjalności chirurgicznych zapewniających leczenie we wszystkich obszarach ciała ludzkiego, w tym w sercu, mózgu, narządach, tkankach i kościach.

Dermatolog,

Dermatolog to lekarz, z którym powinieneś się skonsultować, jeśli masz poważny problem ze skórą. Jest znawcą dermatologii – nauki, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci. Choć obejmuje badania i diagnostykę starzenia się skóry i tkanki tłuszczowej, włosów, paznokci, błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych, a także zarządzania nimi przez różne terapie, nie ogranicza się do tych działań. Obejmuje również dermatohistopatologię, stosowanie leków miejscowych i ogólnoustrojowych, chirurgię dermatologiczną, dermatologiczną chirurgięplastyczną, immunoterapię, fototerapię, laseroterapię, radioterapię i terapię fotodynamiczną.

Choroby skóry

Skóra jest największym i najbardziej widocznym narządem ciała. Odzwierciedla zdrowie organizmu oraz działa jak bariera przed urazami i bakteriami. Niestetyprawie każdy – niemowlęta, dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, w pewnym momencie życie będzie miał jakąś chorobę skóry. Statystyki wskazują, że dotyczy jej co szósta wizyta u lekarza rodzinnego (15%).Typowe choroby skóry obejmują: nowotwory, brodawki, infekcje grzybicze, stany zapalne, łuszczycę, trądzik,zapalenie skóry rąk, wyprysk atopowy (rozwija się u co szóstego dziecka) i opryszczkę pospolitą (cierpi na nią jedna na pięć osób).

Praca dermatologów

Dermatologia nieustannie dostosowuje się do zmieniających się medycznych potrzeb społeczeństwa. Nowe leki, pestycydy, związki przemysłowe i kosmetyki mogą powodować nietypowe działania niepożądane i nieustannie stwarzają nowe problemy dermatologiczne.

Otolaryngolog,

Otolaryngolog jest lekarzem, który specjalizuje się w zaburzeniach w obrębie głowy i szyi, szczególnie tych związanych z uchem, nosem i gardłem. Chociaż trudno w to uwierzyć, otolaryngologia (skrócona nazwa laryngologia)została skrócona z jeszcze dłuższej nazwy: otorynolaryngologia. Ta ostatnia wywodzi się z greckich słów podstawowych: ucho, nos i gardło. Otolaryngologia to w medycyniespecjalność zajmująca się chorobami i zaburzeniami uszu, nosa i gardła, a także nowotworami okolicy głowy i szyi, nosa i zatok, zaburzeniami słuchuoraz problemami z mową, głosem i przełykaniem. W ciągu ostatnich 50 lat otolaryngologia rozszerzyła się ze schorzeń uszu, nosa i gardła również na zaburzenia głowy i szyi.Otolaryngolog wykonuje także operację rekonstrukcyjną i estetyczną twarzy.

Otolaryngologia

Otolaryngolog leczy między innymi:problemy ze słuchem, nosem i gardłem u dzieci,choroby w obrębie migdałków, bezdech senny, urazy głowy i szyi uraz szczękowo-twarzowe, onkologię głowy i szyi, interdyscyplinarnie leczy wszystkie nowotwory głowy i szyi, zaburzenia głosu i połykania, zaburzenia snu, chrapanie, niedrożność nosa i zatok przynosowych.

Ginekolog,

Ginekolog zajmuje się diagnostyką i prowadzeniem ciąży oraz chorób kobiecych.Z jego porad powinna regularnie korzystać każda kobieta, abywłaściwie funkcjonować i zachować zdrowie.

Zadania ginekologii

Ciało i jego funkcje zmieniają się w raz z wiekiem, dlatego ważne jest, by zmiany te właściwie rozpoznawać, a nawet przygotowywać się do nich. Zaleca się, aby ginekologa zaczęły odwiedzać już nastolatki w wieku od 13 do 15 lat. Warto również odwiedzać tego samego ginekologa, wówczas lekarzowi prościej jest zrozumieć i właściwie odczytać to, co jest kluczowe dla zdrowia danej kobiety.

Wizyta u ginekologa

Na pewno powinnaś odwiedzić lekarza ginekologa, jeśli:

 • uprawiasz sekslub miałaś intymny kontakt seksualny,
 • od twojej ostatniejmiesiączki minęły 3 miesiące,
 • odczuwasz ból brzucha, gorączkę i plamienie z pochwy,
 • masz problemy z miesiączką, takie jak: ból, przedłużające się lub nieregularne krwawienia,
 • nie dostałaś miesiączki w wieku 15 lat lub w ciągu 3 lat od momentu, kiedy twoje piersi zaczęły rosnąć,
 • masz okres od 2 lat i nadal nie jest regularny lub jest częstszy niż raz w miesiącu.

Neurolog,

Neurolog to lekarz, który praktykuje neurologię. Schorzenia, które najczęściej leczy, to: udar, uszkodzenia mózgu, padaczka, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia ruchowe, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, stwardnienie rozsiane, bóle głowy i setki problemów, z których niektóre są ostre, inne ciągłe lub przewlekłe.

Neurologia

Neurologia to specjalność medyczna, która koncentruje się na diagnostyce i leczeniu chorób, zaburzeń mózgu oraz układu nerwowego. Wymaga ona coraz więcej zaangażowania, ponieważ starzejąca się populacja diagnozuje więcej przypadków udarów mózgu, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona z każdym rokiem.

Lekarz medycyny estetycznej,

Lekarz medycyny estetycznej wykonuje zabiegi mające na celu przywrócenie stanu skóry sprzed procesu starzenia. Działa w obrębie medycyny estetycznej, która zajmuje się profilaktyką i odwracaniem zmian starzeniowych skóry.

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest szerokim terminem, który odnosi się do każdej specjalnościobejmującej proces modyfikacji wyglądu fizycznego pacjenta w celu poprawienia stanu twarzy i ciała lub zmniejszenia ryzyka niektórych rodzajów chorób, w tym otyłości. Obejmuje dermatologię i chirurgię – począwszy od nieinwazyjnych zabiegów, takich jak zabiegi laserowe czy zabiegi inwazyjne (operacje rekonstrukcyjne).Medycyna estetyczna zajmuje się również oceną i diagnozą pewnych stanów, które mogły zmienić wygląd fizyczny, takich jak trądzik, egzema oraz alergie, a także objawami zaburzeń równowagi hormonalnej – nadmiernym owłosieniem bądź przyrostem masy ciała.

Popularne zabiegi

Operacja rekonstrukcyjna – obejmuje odwrócenie wyglądu określonej części ciała, która mogła zostać uszkodzona przez choroby, niewłaściwe praktyki lub traumę. Mogą to być części ciała usunięte z powodu nowotworu piersi lub rekonstrukcje u osób po oparzeniach.

Chirurgia plastyczna– jest dogłębną procedurą wykonywaną na ciele (szczególnie na twarzy) wyłącznie w celu poprawy wyglądu. W skład chirurgii plastycznej wchodzą również zabiegi usuwania tłuszczu (liposukcja) lub mające na celu zmniejszenie rozluźnienia skóry związanego z upływającym czasem. Chirurgia plastyczna jest obecnie mniej inwazyjna, co oznacza mniej zagrożeń, takich jak infekcja, długotrwałe leczenie i krwawienie.

Procedury nieinwazyjne – są to praktyki, które mogą poprawić wygląd fizyczny bez potrzeby znieczulenia ogólnego i operacji. Dobrymi przykładami są peelingi chemiczne, zastrzyki z botoksu,napinanie skóry, fotoodmładzanie, usuwanie włosów i tatuaży oraz leczenie niedoskonałości skóry i stanów chorobowych, w tym przebarwień, trądziku i blizn. Procedury nieinwazyjne to również wypełniacze, które modyfikują kontury twarzy i wygładzają zmarszczki, oraz kryształy mikrodermabrazji, które stymulują produkcję nowych komórek.

Onkolog,

Onkolog praktykuje onkologię, a więc gałąź medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem raka. Etymologiczne pochodzenie nazwy to greckie słowo ὄγκος (ónkos), oznaczające „guz”, „objętość” lub „masa” oraz słowo λόγος (logos), co oznacza „badanie”.

Działania onkologa

Długość życia w chorobie nowotworowej uległa poprawie dzięki 3 głównym komponentom: ulepszonym działaniom profilaktycznym zmniejszającym narażenie na czynniki ryzyka (np. palenie tytoniu i spożywanie alkoholu), poprawiebadań przesiewowych kilku nowotworów (umożliwienie wcześniejszej diagnozy) oraz poprawę standardów w zakresie leczenia.

Onkologiczne czynniki ryzyka

Tytoń – to główna przyczyna śmierci z powodu raka. Palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nowotworu płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, gardła, pęcherza moczowego, nerek, wątroby, żołądka, trzustki, okrężnicy, odbytnicy, szyjki macicy i ostrej białaczki szpikowej. Ze zwiększonym ryzykiem wiąże się także bezdymny tytoń (tabaka lub tytoń do żucia), wywołując raka jamy ustnej, przełyku i trzustki.

Alkohol – może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi. Jest ono znacznie wyższe w przypadku osób pijących alkohol ipalących jednocześnie.

Otyłość – to czynnik ryzyka raka piersi, okrężnicy, odbytnicy, błony śluzowej macicy, przełyku, nerki, trzustki i pęcherzyka żółciowego.

Wiek – jest czynnikiem ryzyka wielu nowotworów. Mediana wieku rozpoznania raka wynosi 66 lat.

Wizyta u onkologa

Choć wiele objawów ma złożone podłoże, nierzadko inne niż nowotworowe, wskazane symptomy powinny skłonić cię do wizyty u onkologa:

 • guzek w piersiach i pachach z owrzodzeniem lub bez owrzodzenia, krwawienie z brodawek sutkowych, sugerujący raka piersi.
 • krwawienie z pochwy – rak endometrium,
 • krwawienie po stosunku seksualnym – rak szyjki macicy,
 • niespecyficzne objawy, takie jak wzdęcie brzucha, niestrawność – rak jajnika,
 • uporczywy kaszel, duszność, krew w plwocinie, chrypka – rak płuc,
 • niegojące się owrzodzenie lub guzki na szyi – rak głowy i szyi,
 • uporczywe bóle głowy, wymioty, utrata przytomności, podwójne widzenie – rak mózgu,
 • guzek na tarczycy – rak tarczycy,
 • bolesne przełykanie, głównie pokarmu stałego, utrata masy ciała – rak przełyku,
 • wymioty, niestrawność, utrata masy ciała – rakżołądka,
 • krwawienie w odbytnicy, zmiana nawyków jelitowych – rak okrężnicy i odbytnicy,
 • żółtaczka, ból i wzdęcia z prawej strony jamy brzusznej – rak wątroby,
 • utrata masy ciała, żółtaczka – rak trzustki,
 • niegojące się owrzodzenie, nieregularne znamiona – rak skóry,
 • krew w moczu, guz w brzuchu – rak nerki,
 • krew w moczu – rakpęcherza,
 • parcie na mocz, ból podczas oddawania moczu, bóle kości – rak prostaty,
 • bóle kości – rak kości,
 • gorączka, utrata masy ciała o więcej niż 10% w ciągu poprzedzających 6 miesięcy, obfite nocne poty, które stanowią objawy B, guzki w szyi, pod pachą lub w pachwinie – chłoniak,
 • krwawienie, w tym krwawienie dziąseł, krwawienie z nosa, krwawe wymiociny, krew w plwocinie, krew w moczu, czarne stolce, gorączka, guzki w szyi, pod pachą lub w pachwinie – rak krwi.

Diagnostyka i badania kliniczne zależą od miejsca i rodzaju nowotworu.

Ortopeda,

POZNAJ SWOJEGO LEKARZA 👨🏻‍⚕️
dr n. med. Mariusz Śmigiel
Specjalista Ortopeda Traumatolog

Specjalizuje się w leczeniu urazów i schorzeń narządu ruchu. Jest jednym z niewielu lekarzy w Polsce – a nawet w Europie – wykonującym małoinwazyjne zabiegi kręgosłupa, takie jak nukleoplastyka, endoskopia czy termolezja.

Pracę zawodową rozpoczął w 1990r w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. W latach 1994 i 1998 zdał egzaminy specjalizacyjne I i II stopnia. Na swoim koncie ma pierwszy na Śląsku wykonany zabieg Disc FX kręgosłupa lędźwiowego w 2012 roku; prowadzi kursy endoskopii kręgosłupa w kraju i na świecie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego
oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.
Uczestniczył w licznych konferencjach i szkoleniach ortopedycznych z zakresu endoskopii kręgosłupa jako wykładowca i ekspert w tej dziedzinie, jest też współautorem publikacji z zakresu ortopedii.

Powodów bólu kręgosłupa może być wiele. Jeśli masz kłopoty, boli Cię kręgosłup i być może już do tego przywykłeś, z pewnością nie musi tak być. Kręgosłup nie musi boleć bez względu na wiek. Zapraszamy na konsultacje!

Ortopeda jest lekarzem, który bada i leczy problemy z kośćmi, stawami i mięśniami, technicznie zwane układem mięśniowo-szkieletowym. Specjalizuje się w ortopedii i traumatologii, zajmując się leczeniem urazów oraz chorób stawów i układu kostnego.

Ortopedia

Praca ortopedy wiąże się często z innymi dyscyplinami medycznymi, zwłaszcza podczas leczenia schorzeń, takich jak: guzy kości, choroby zwyrodnieniowe i urazy sportowe. Wielu ortopedów specjalizuje się również w węższej dziedzinie zawodowej.

Ortopedia diagnozuje i leczy problemy układu mięśniowo-szkieletowego, jak choćby: bóle stawów, bólemięśni, utrata zdolności fizycznych (np. niezdolność do wchodzenia po schodach), złamania kości, artretyzm, skręcenia, łokieć tenisisty.

Leczenie

Ortopedzi mogą stosować zabiegi chirurgiczne, ale to zwykle ostatnia deska ratunku. Jeśli lekarz może rozwiązać problem za pomocą mniej ekstremalnych środków, takich jak fizykoterapia lub leki, zwykle najpierw wypróbuje te metody.

Psychiatra,

Lekarz psychiatra zajmuje się zdrowiem psychicznym, w tym zaburzeniami związanymi z zażywaniem narkotyków. Ma kwalifikacje do oceny zarówno psychicznych, jak i fizycznych aspektów problemów psychologicznych. Działa w dziedzinie psychiatrii – gałęzi medycyny zajmującej się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych.

Wizyta u psychiatry

Ludzie szukają pomocy psychiatrycznej z wielu powodów. Mogą być one nagłe (atak paniki, przerażające halucynacje, myśli samobójcze lub słyszenie głosów) lub długoterminowe (uczucie smutku, beznadziejności lub niepokoju, problemy z funkcjonowaniem) i powodują, że życie codzienne staje się uciążliwe. Pełny obraz problemu pacjenta lekarz psychiatra uzyskuje poprzez testy laboratoryjne, psychologiczne oraz rozmowy. Pozwala mu to zrozumieć złożoną relację pomiędzy zaburzeniami emocjonalnymi, innymi chorobami medycznymi, związkami z genetyką i historią rodziny, a następnie umożliwia ocenę danych medycznych, postawienie diagnozy i pracę z pacjentami nad opracowaniem planów leczenia.

Psychoterapia

Psychoterapia, nazywana czasem terapią rozmów, jest terapią obejmującą rozmowę między terapeutą a pacjentem. Może być stosowana w leczeniu szerokiej gamy zaburzeń psychicznych i trudności emocjonalnych. Celem psychoterapii jest wyeliminowanie lub kontrolowanie niepokojących objawów, aby pacjent mógł lepiej funkcjonować. W zależności od zakresu problemu, leczenie może zająć zaledwie kilka lub wiele sesji w ciągu wielu lat. Psychoterapię można prowadzić indywidualnie, w parze, z rodziną lub w grupie.

Istnieje wiele form psychoterapii – takie, które pomagają pacjentom zmienić zachowania lub wzorce myślenia, pomagają pacjentom zbadać wpływ przeszłych relacji i doświadczeń na obecne zachowania oraz dostosowane do pomocy w rozwiązaniu innych problemów. Terapia poznawczo-behawioralna jest zorientowana na cel i koncentruje się na rozwiązywaniu problemów. Intensywna forma indywidualnej psychoterapii, która wymaga częstych sesji przez kilka lat, to psychoanaliza.

Radiolog,

Radiolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu urazów oraz chorób za pomocą procedur obrazowania medycznego (radiologia), takich jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, medycyna nuklearna, pozytronowa tomografia emisyjna i ultradźwięków.Do obrazowania ciała człowieka wykorzystuje radiologię, a więc promieniowanie. Radiolog współdziała z lekarzami innych specjalności, aby wykonać i pogłębić badania, które umożliwiająpostawienie właściwej diagnozy.

Urolog,

Urolog to lekarz działający w gałęzi medycyny,zajmującej się układem moczowym u kobiet i układem moczowo-płciowym u mężczyzn.Urolodzy w swojej diagnozie biorą pod uwagę wszystkie funkcje dróg moczowych i są przeszkoleni do wykonywania operacji, a także leczenia nieinwazyjnego za pomocą leków.

Choroby urologiczne

Choroby urologiczne stają się coraz częstsze, ponieważ populacja starzeje się. Mogą mieć bardzo różny charakter. Obejmują:kamienie nerkowe i moczowodów, łagodne powiększenie prostaty, raka nerki, raka prostaty, raka pęcherza, raka jąder, raka penisa, raka cewki moczowej, niemożność utrzymania moczu, dysfunkcje seksualne (takie jak zaburzenia erekcji), niepłodność mężczyzn, bóle miednicy czy infekcje urologiczne.

Endokrynolog,

Endokrynolog zajmuje się dysfunkcjami hormonalnymi. Może diagnozować i leczyć problemy hormonalne oraz komplikacje, które z nich wynikają.Działa w dziedzinie endokrynologii koncentrując się zarówno na hormonach, jak i wielu gruczołach oraz tkankach, które je wytwarzają.

Endokrynologia

Endokrynologia obejmuje szeroki zakres systemów w ludzkim ciele.Tkanki endokrynologiczne obejmują nadnercze, podwzgórze, jajniki i jądra.Istnieją 3 szerokie grupy zaburzeń endokrynologicznych.Najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym u kobiet jest zespół policystycznych jajników.

Równowaga hormonalna

Ludzie mają ponad 50 różnych hormonów. Mogą istnieć w bardzo małych ilościach i nadal mają znaczący wpływ na funkcjonowanie i rozwój ciała.Ludzki układ hormonalny składa się z wielu gruczołów, które uwalniają hormony do kontrolowania wielu różnych funkcji.Hormony regulują metabolizm, oddychanie, wzrost, reprodukcję, percepcję zmysłową i ruch. Kiedy opuszczają gruczoły, dostają się do krwioobiegu i są transportowane do narządów i tkanek w każdej części ciała. Nierównowaga hormonalna jest podstawową przyczyną szerokiego zakresu schorzeń.

Kardiolog,

Kardiolog specjalizuje się w dziedzinie medycyny zwanej kardiologią. Działa w gałęzi medycyny zajmującej się zaburzeniami serca, a także częściami układu krążenia.Kardiologia (z greckiego καρδίᾱkardiā „serce” i -λογία „logia”, „nauka”) obejmuje diagnostykę medyczną i leczenie wrodzonych wad serca, choroby wieńcowej, niewydolności serca, zastawkowej choroby serca i elektrofizjologii. Chociaż układ sercowo-naczyniowy jest nierozerwalnie związany z krwią, kardiologia jest stosunkowo obojętna na hematologię i jej choroby. Niektóre oczywiste wyjątki, które wpływają na czynność serca, to badania krwi (zaburzenia elektrolitowe, troponiny), zmniejszona zdolność przenoszenia tlenu (niedokrwistość, wstrząs hipowolemiczny) i koagulopatie.

Lekarz chorób wewnętrznych,

Lekarze chorób wewnętrznych, zwani internistami, to specjaliści, którzy stosują wiedzę naukową i doświadczenie kliniczne w diagnostyce, leczeniu i opiece nad dorosłymi w całym spektrum –zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie.Interniści specjalizują się w medycynie wewnętrznej, dyscyplinie kładącej nacisk na wykorzystanie w opiece dostępnych nauk medycznych do tworzenia przemyślanych relacji lekarz – pacjent.

Diabetolog,

Diabetolodzy to specjaliści endokrynolodzy, którzy diagnozują i leczą wszystkie rodzaje cukrzycy.

Seksuolog,

Seksuolog to osoba, która zajmuje się wszystkimi obszarami seksu, w tym anatomią, fizjologią, rozwojem seksualnym, orientacją seksualną, dynamiką związków seksualnych, a także mechaniką kontaktów i aktów seksualnych. Aby zrozumieć ludzką seksualność seksuolog bierze pod uwagęrównież inne dyscypliny, takie jak historia, socjologia, psychologia i biologia, aby zobaczyć, jak funkcjonujeseks w kontekście środowisk społecznych, kulturowych i religijnych.

Seksuologia

Jako formalny obszar badań seksuologia zaczęła się u Richarda Freiherr von Krafft-Ebing. W 1885 roku opublikował on tom z opisami przypadków seksualnych zaburzeń „PsychopathiaSexualis”. Kolejnym krokiem była pierwsza medyczna publikacja o homoseksualności HavelockEllis „Inwersja seksualna” w 1897 roku.

W 1913 roku powstało Towarzystwo Seksuologiczne, pierwsze seksuologiczne stowarzyszenie akademickie. Działali w nim znani seksuolodzy, tacy jak Alfred Kinsey, którzy w latach 50. i 60. dostarczyli duże ilości danych, opisując działania seksualne i szukając odpowiedzi na pytanie, co jest seksualna normą.

W ciągu ostatnich kilku dekad seksuologia stała się polem, w którym rozwinęły się badania przyczyniające się do lepszego zrozumienia roli mózgu w doświadczeniach seksualnych.

Seksuolog kliniczny

Seksuolog kliniczny koncentruje się na leczeniu dysfunkcji seksualnych, zaburzeń i zmian, w tym 6 typowych problemów seksualnych, takich jak:trudności w osiągnięciu orgazmu, bolesny lub zahamowany stosunek, niski popęd seksualny, zaburzenia erekcji, przedwczesny, opóźniony lub zahamowany wytrysk.

Seksuolog kliniczny użyje metod poradnictwa psychologicznego, takich jak poznawcze techniki behawioralne, aby zidentyfikować dysfunkcjonalne mity i przekonania dotyczące seksualności, edukacji seksualnej i doradztwa dla par, aby umożliwić klientom doświadczanie seksualności w inny sposób. Poddanie się im to sposób na większą pewność siebie i zrozumienie własnej seksualności oraz uwolnienie się od seksualnych dezinformacji i zwiększenie intymności.

Proktolog,

Proktolog, często określany jako chirurg jelita grubego, specjalizuje się w chorobach okrężnicy, odbytnicy i odbytu. Konsultuje pacjenta, który ma problemy z jelitami lub wymaga zabiegu chirurgicznego. Dziedzina, w której działa proktolog – proktologia – oznaczana jest słowem złożonymz greckich słów „prokto”– z tyłu i „logy” – nauka.

Konsultacje proktologa

Proktolog często współpracuje z urologami, którzy zajmują się układem moczowo-płciowym u mężczyzn i problemami dróg moczowych u kobiet. Ponadto proktolog może współpracować z ginekologiem i położnikiem, aby poradzić sobie z problemami kobiecymi lub gastroenterologiem, aby leczyć choroby jelit.

Wizyta u proktologa

Warunki, które powinny skłonić cię do wizyty u proktolog, są dość zróżnicowane. Może być to nietrzymanie stolca spowodowane problemami medycznymi, ciężkie zaparcia, nowotwory okrężnicy i odbytnicy, pęknięcia, przetoki i hemoroidy. W takich sytuacjach proktolog często samodzielne podejmuje się skomplikowanych operacji przy użyciu wysoce zaawansowanego sprzętu, aby operacja była na tyle nieinwazyjna, na ile to tylko możliwe.

Zamknij menu