You are currently viewing Przepuklina pachwinowa – bezpośrednia i pośrednia

Przepuklina pachwinowa – bezpośrednia i pośrednia

Przepuklina pachwinowa występuje, gdy wybrzuszenie lub wypukłość tkanki występuje w okolicy pachwiny. Choć pojawia się ona w przechodzącym przez ścianę brzucha kanale pachwinowym, u mężczyzn może rozciągać się nawet do moszny. Przepuklina pachwinowa występują do 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zgodnie ze statystykami 1 na 4 mężczyzn w pewnym momencie swojego życia będzie miał przepuklinę.

Przepuklina pachwinowa – objawy

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia objawy

Objawy przepukliny pachwinowej obejmują: pieczenie lub ból w pachwinie, wybrzuszenie, uczucie ciągnięcia w pachwinie (szczególnie pod koniec dnia lub po dłuższej aktywności), a u chłopców i mężczyzn obrzęk lub powiększenie moszny. Mogą one rozwijać się stopniowo lub nagle. Czasami przepuklina pachwinowa nie daje objawów i jest wykrywana podczas badania fizykalnego.

Działania, które powodują obciążenie brzucha, mogą również zwiększać wybrzuszenie, będące oznaką przepukliny pachwinowej. Obejmują one: kaszel, podnoszenie przedmiotów i wysiłek fizyczny. Mogą one być trudne do wykrycia, szczególnie jeśli przepuklina nie jest duża.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia rodzaje

Istnieją dwa rodzaje przepuklin pachwinowych:

 • Bezpośrednia: jest spowodowana osłabieniem mięśni brzucha i rozwija się w czasie wskutek podejmowanego wysiłku. Najczęściej występuje u dorosłych mężczyzn, rzadziej – u dzieci.
 • Pośrednia: to najczęstszy rodzaj przepukliny pachwinowej i efekt wady ściany brzucha, która zwykle występuje od urodzenia. Występuje u obu płci, choć częściej cierpią na nią mężczyźni. Dotyczy do 5% wszystkich noworodków i do 30% wcześniaków. Często odkrywa się ją w pierwszym roku życia, ale może pozostać niewykryta nawet do dorosłości.

Przepuklina pachwinowa – przyczyny

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia przyczyny

Przepuklina bezpośrednia u dorosłych mężczyzn to efekt stresu, operacji lub wysiłku, które osłabiają mięśnie wokół kanału pachwinowego. Z uwagi na budowę anatomiczną o wiele rzadziej rozwija się u kobiet. Wynika to z faktu, że okrągłe więzadło macicy w kanale pachwinowym działa jako dodatkowa bariera wzdłuż mięśnia. Ponadto u kobiet kanał pachwinowy jest mniejszy.

W przypadku wcześniaków pojawienie się przepukliny pośredniej to efekt wewnętrznego otwarcia kanału pachwinowego, który zwykle zamyka się przed porodem. Jego niedomknięcie umożliwia prześlizgnięcie się części tłuszczu lub jelita, powodując wystąpienie przepukliny pachwinowej. Również u kobiet jajniki i inne części układu rozrodczego mogą się przesuwać się przez otwór, prowadząc do przepukliny.

Inne przyczyny przepukliny pachwinowej to:

 • podnoszenie ciężarów,
 • zaparcia i nadwyrężenie spowodowane ruchami jelit,
 • nadwaga,
 • palenie.

Przepuklina – diagnoza

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia diagnoza

Istnieje kilka głównych sposobów, dzięki którym lekarz może sprawdzić, czy dana osoba ma przepuklinę pachwinową. Należą do nich:

 • Sprawdzenie fizyczne: w jego trakcie lekarz bada pacjenta, często prosząc, aby wstał lub zakaszlał, by wykrycie wybrzuszenia było łatwiejsze.
 • Badania radiologiczne: obejmują RTG i ultradźwięki.
 • Tomografia komputerowa (CT): wymaga wypicia roztworu lub wstrzyknięcia do żył specjalnego barwnika, który pomaga zobaczyć naczynia krwionośne i przepływ krwi na zdjęciu rentgenowskim.

Operacja usunięcia przepukliny pachwinowej

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia operacja

Operacja przepukliny pachwinowej jest najczęstszym ogólnym zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym w krajach rozwijających się i uprzemysłowionych. Każdego roku zabieg przechodzi około 2 na każde 1000 osób. Operacja nie zawsze musi być wykonywana natychmiast, ale jest konieczna, jeśli tkanka zostanie uwięziona w przepuklinie.

Dwa główne rodzaje operacji to:

 • Otwarta operacja przepukliny: zwykle odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W pachwinie wykonuje się nacięcie, a tłuszcz i jelita przenoszone są z powrotem do brzucha. Często na słabym obszarze umieszcza się syntetyczną siatkę, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.
 • Laparoskopowa operacja przepukliny: zwykle przebiega w znieczuleniu ogólnym. W jej trakcie wykonuje się małe nacięcia, w które wkłada się laparoskop – cienką rurkę z kamerą na końcu.

Przepuklina pachwinowa – rekonwalescencja

mediqpol przepuklina pachwinowa bezposrednia i posrednia rekonwalescencja

Większość osób szybciej wraca do zdrowia po laparoskopowej operacji przepukliny niż po operacji otwartej, ale zabiegi te z zasady nie powodują powikłań.

W przypadku obu zabiegów intensywna aktywność i podnoszenie ciężarów nie są zalecane przez kilka tygodni. Dodatkowo często przepisuje się leki przeciwbólowe.

Przepukliny mogą pojawić się ponownie po zabiegu, dlatego ważne jest, aby pacjenci postępowali zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia choroby.

Źródło: Medical News Today