You are currently viewing Sezonowe zaburzenia afektywne (SAD)

Sezonowe zaburzenia afektywne (SAD)

Sezonowe zaburzenia afektywne są formą depresji, znaną również jako SAD, depresja sezonowa lub depresja zimowa. Osoby z SAD doświadczają zmian nastroju i objawów podobnych do depresji.

Charakterystyka sezonowych zaburzeń afektywnych

Charakterystyka sezonowych zaburzeń afektywnych

Objawy sezonowych zaburzeń afektywnych występują zwykle w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy jest mniej światła słonecznego, i ustępują wraz z nadejściem wiosny. Najtrudniejsze miesiące dla osób z SAD to zazwyczaj styczeń i luty. Niektóre osoby doświadczają zaburzeń tego rodzaju latem, chociaż jest to znacznie mniej powszechne.

SAD to coś więcej niż „zimowy blues”. Objawy mogą być niepokojące i przytłaczające, w efekcie zakłócając codzienne funkcjonowanie. Jednak ten typ depresji również można leczyć. Około 5% dorosłych doświadcza SAD, trwającego łącznie około 40% roku. Częściej zaburzenie występuje jednak u kobiet niż u mężczyzn. SAD może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle zaczyna się w wieku od 18 do 30 lat.

Sezonowe zaburzenia afektywne powiązano z nierównowagą biochemiczną w mózgu, spowodowaną krótszymi godzinami dnia i mniejszą ilością światła słonecznego zimą. W miarę zmiany pór roku ludzie doświadczają modyfikacji biologicznego zegara wewnętrznego lub rytmu dobowego, przez co nie nadążają za swoim codziennym harmonogramem. SAD występuje częściej u osób mieszkających z dala od równika, gdzie zimą dzień jest krótszy.

Sezonowe zaburzenia afektywne – objawy

Sezonowe zaburzenia afektywne – objawy

Typowe objawy SAD obejmują zmęczenie, nawet przy dużej ilości snu, i zwiększenie masy ciała związane z przejadaniem się i częstym głodem węglowodanów. Symptomy mogą obejmować różny stopień nasilenia – od łagodnych do ciężkich – i obejmować wiele objawów podobnych do typowej depresji, takich jak:

  • uczucie smutku lub przygnębienia,
  • wyraźna utrata zainteresowania lub przyjemności z działań, które kiedyś sprawiały przyjemność,
  • zmiany apetytu: zwykle je się więcej, łaknie węglowodanów,
  • zmiana snu: zwykle chory potrzebuje więcej snu,
  • utrata energii lub zwiększone zmęczenie, pomimo zwiększonej liczby godzin snu,
  • wzrost niespokojnej aktywności (np. załamywanie rąk) lub spowolnienie ruchów i mowy,
  • poczucie bezwartościowości lub winy,
  • kłopoty z koncentracją lub podejmowaniem decyzji,
  • myśli o śmierci lub samobójstwie lub próby samobójcze.

Sezonowe zaburzenia afektywne – leczenie

Sezonowe zaburzenia afektywne – leczenie

SAD można skutecznie leczyć na wiele sposobów, w tym terapią światłem, lekami antydepresyjnymi i psychoterapią. Zwykle objawy ustępują samoistnie wraz ze zmianą sezonu, ale mogą ulec szybszej poprawie podczas terapii.

Jeśli czujesz, że masz objawy sezonowych zaburzeń afektywnych, poszukaj pomocy lekarza. Podobnie jak w przypadku innych form depresji, ważne jest, aby upewnić się, że nie ma innych schorzeń powodujących objawy. SAD można błędnie rozpoznać jako niedoczynność tarczycy, hipoglikemię, mononukleozę zakaźną i inne infekcje wirusowe, więc kluczowa jest właściwa ocena.

Przy odpowiednim leczeniu SAD może być stanem możliwym szybko do opanowania. Jeśli uważasz, że depresja jest poważna lub jeśli doświadczasz myśli samobójczych, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: The American Psychiatric Association