Akupunktura

Akupunktura to metoda terapii schorzeń, polegająca na nakłuwaniu ciała pacjenta specjalnymi igłami

Podstawowym założeniem akupunktury jest powiązanie poszczególnych obszarów na skórze z narządami wewnętrznymi. Z tego względu stymulacja skóry za pomocą igieł w danym obszarze przynosi ulgę w określonym stanie chorobowym

Sprawdź w cenniku: akukpunktura – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Poznaj akupunkturzystkę, która wykonuje zabiegi w Katowicach

Co to jest akupunktura?

Akupunktura to praktyka, która polega na nakłuwaniu skóry w różnych miejscach i na różnych głębokościach cienkimi, metalowymi igłami. Są one następnie aktywowane przez specyficzne ruchy rąk osoby wykonującej zabieg.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje akupunkturę za metodę leczniczą. Technika stosowana jest oficjalnie we wszystkich krajach Europy, w Ameryce i w Australii. W Polsce pojawiła się w latach 70. XX wieku.

Na co pomaga akupunktura?

Akupunktura wspomaga terapię schorzeń, powstających zwłaszcza na drodze infekcji, urazu mechanicznego i stresu. Stymulacja danego obszaru na skórze pacjenta za pomocą igieł poprawia przepływ krwi do narządu, powiązanego z nią za pomocą sieci połączeń nerwowych. To mobilizuje układ odpornościowy organizmu, poprawia ukrwienie i dotlenienie narządów wewnętrznych i działa wzmacniająco na kondycję organizmu.

W przypadku chorób w zaawansowanym stadium ani schorzeń przewlekłych (np. nowotworów, przewlekłego nadciśnienia tętniczego, chorób układu immunologicznego) akupunktura jest nieskuteczna lub wykazuje niewielką skuteczność. Z dozą ostrożności należy stosować ją w przypadku terapii chorób psychicznych – badania wykazały, że metoda może pomóc w leczeniu nerwic, ale nie przy nerwicach lękowych, nerwicach natręctw, depresji, fobii czy schizofrenii.

Na czym polega kuracja akupunktury?

Kuracja składa się z 10-15 zabiegów, opartych na indywidualnym planie terapii, dobranych odpowiednia dla pacjenta i choroby. Równie ważny jest dobór odpowiedniego zestawu igieł, poprawna dezynfekcja skóry, sposób wprowadzania igieł i stymulowanie nimi.

Podczas wskazywanie punktów do nakłucia diagnosta może skorzystać z oprogramowania przeznaczonego do tego celu lub użyć punktoskopu i elektronicznego wykrywacza punktów akupunktury. Samo nakłuwanie wykonuje się niezwykle ostrożnie i precyzyjnie.

Igły wkłuwa się zwykle na głębokość kilku milimetrów. Mogą być wkłuwane na wiele sposobów: prostopadle, ukośnie, szybko, powolnie, z fiksacją lub bez fiksacji. Jest to zależne również od części ciała, dlatego kluczowe jest doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Sprawi to, że ryzyko uszkodzenia tkanek zostanie zmniejszone do minimum.

Istotnym elementem zabiegu jest drażnienie punktów akupunktury, czyli stosowanie różnych metod manipulacji igłami np. rotacji, punktowania i wibracji. Każda z nich umożliwia uzyskanie innego efektu np. pobudzenia lub hamowania.

Może zainteresuje Cię również