Cystografia mikcyjna

Cystografia to badanie obrazowe rentgenowskie, które pozwala na ocenę stanu pęcherza moczowego

W jego trakcie możliwa jest ocena wielkości i kształtu pęcherza oraz funkcjonowanie pęcherza moczowego, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Sprawdź w cenniku: cystografia mikcyjna – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym cystografie mikcyjną

Czym jest cystografia mikcyjna?

Cystografia mikcyjna, zwana również cystouretrografią mikcyjną lub CUM, to inwazyjne badanie pęcherza moczowego i cewki moczowej wykonywane w czasie oddawania moczu, które wykorzystuje promienie rentgenowskie i kontrast. Pozawala ono ocenić funkcjonowanie pęcherza moczowego i sprawności mechanizmów zastawkowych w ujściach moczowodów do pęcherza moczowego.

Wskazania do badania cystografia mikcyjna

Głównym wskazaniem do cystografii są nieprawidłowości w zakresie działania pęcherza, obejmujące objawy takie, jak: złogi, uchyłki lub guzy pęcherza, urazy pęcherza lub cewki moczowej, przeszkody w odpływie moczu, nietrzymanie moczu, moczenie nocne (zwykle u dzieci), nawracające zakażenia układu moczowego, a także podejrzenie wad wrodzonych układu moczowego. Badanie wskazane jest także przed przeszczepem nerki.

Cystografię mikcyjną zaleca się również w przypadku podejrzenia wstecznego odpływu moczu z pęcherza do jednego lub obu moczowodów, najczęściej u dzieci.

Przeciwwskazaniami do cystografii są natomiast: uczulenie na środek cieniujący, ostre zakażenie układu moczowego, ciąża bądź jej podejrzenie.

Jak przebiega badanie cystografii?

Pacjenta zostaje położony na stole aparatu rentgenowskiego na wznak. Następuje wprowadzenie do pęcherza cewnika, do którego wstrzykuje się środek cieniujący do momentu odczuwania silnego parcia na pęcherz. Pacjent otrzymuje następnie polecenie opróżnienia pęcherza. W tym czasie lekarz wykonuje serię zdjęć RTG pęcherza moczowego (tzw. cystogramy). Po zakończeniu badania cewnik zostaje usunięty. Wynik badania to kilka zdjęć RTG z dołączonym opisem, które powinien ocenić lekarz prowadzący.

Cystografia – jak przygotować się do badania?

Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Przyjmowane na stałe leki należy przyjąć o zwykłej porze w dniu badania, popijając konieczną ilością płynu.

Po badaniu można od razu wrócić do codziennych czynności, nie ma również ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów i płynów. Przez kilka dni mogą występować następstwa podrażnienia cewki moczowej i pęcherza, objawiające się częstszym oddawaniem moczu, lekkim pieczeniem w trakcie mikcji lub po niej oraz różowawe zabarwienie moczu.

Może zainteresuje Cię również