Grudki perliste prącia

Grudki perliste prącia to łagodne, niebolesne zmiany skórne, które występujące na koronie żołędzi i w rowku zażołędnym

Zgodnie z szacunkami, grudki perliste występują u 15-50% mężczyzn i są wariantem anatomicznym.

Sprawdź w cenniku: usuwanie grudek perlistych prącia – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach usuwających grudki perliste prącia

Czym są grudki perliste prącia?

Grudki perliste to niewielkie, łagodne zmiany (naczyniakowłókniaki) w kolorze cielistym lub perłowo-białym o gładkiej powierzchni i kopulastym bądź nitkowatym kształcie. Ich wielkość może wynosić od 1 do 4 mm. Grudki perliste prącia pojawiają się w okresie dojrzewania i w okolicy 20-30 roku życia i ulegają stopniowemu zanikowi wraz z wiekiem. Statystycznie występują rzadziej u mężczyzn obrzezanych, czego przyczyną są najprawdopodobniej chroniczne mikrourazy żołędzi prącia, powodujące inwolucję zmian.

U niektórych młodych mężczyzn grudki perliste prącia mogą wywoływać dyskomfort psychiczny, a nierzadko bywają utożsamiane z chorobami przenoszonymi droga płciową, zwłaszcza kłykcinami kończystymi wywołanymi infekcją brodawczaka ludzkiego (HPV). Perliste grudki prącia zwiększają swój rozmiar w trakcie wzwodu członka i mogą być bardziej widoczne.

Perliste grudki prącia – skąd się biorą?

Przyczyna powstawania perlistych grudek nie jest dokładnie zdiagnozowana. Uznaje się, że są one fizjologicznym wytworem nabłonka. Warto zaznaczyć, że grudki perliste nie są groźne, zaraźliwe, ani związane z żadną chorobą przenoszoną drogą płciową oraz nie mają związku z higieną czy aktywnością seksualną.

Ze względu na łagodny charakter, niezakaźność i brak dokuczliwych objawów, jak ból, swędzenie czy pieczenie, leczenie grudek perlistych nie jest konieczne. Nie zaleca się również usuwania ich domowymi metodami, zwłaszcza używania płynów do leczenia brodawek wirusowych, ponieważ mogą one powodować nadżerki i bolesność.

Jak przebiega leczenie grudek perlistych?

W przypadku zauważenia na prąciu zmian należy udać się do specjalisty. Rozpoznanie grudek perlistych odbywa się na podstawie charakterystycznego wyglądu, lokalizacji i braku objawów subiektywnych. Dodatkowo lekarz może wykonać dermoskopię, która ułatwia postawienie diagnozy.

Grudki perliste nie wymagają leczenia, niemniej ze względów estetycznych jest możliwe ich usunięcie za pomocą lasera CO2 lub metody chirurgicznej w znieczuleniu miejscowym.

Laserowe usuwanie grudek perlistych cechuje się dużą skutecznością oraz dobrą tolerancją przez pacjentów – działanie ogranicza się wyłącznie do niepożądanych zmian skórnych i nie narusza otaczających tkanek. Zabieg polega na waporyzacji, czyli odparowaniu zmian skórnych, która dla zwiększenia komfortu pacjenta poprzedzona jest miejscowym znieczuleniem. Po zabiegu laserowego usuwania grudek perlistych na skórze widoczne są niewielkie strupki, które odpadają samoistnie w ciągu 7–10 dni.

Chirurgiczne usuwanie grudek perlistych, ze względu na inwazyjność, stosuje się rzadziej. Polega on na wycięciu specjalnym nożem w znieczuleniu miejscowym niewielkiego fragmentu skóry, na którym znajdują się grudki perliste. Następnie zakładane są szwy, które ściąga się po 10 dniach.

Może zainteresuje Cię również