Histeroskopia macicy

Histeroskopia to szczegółowe badanie, które pozwala ocenić wnętrze jamy macicy i usunąć wykryte nieprawidłowości, takie jak polipy macicy.

To małoinwazyjna endoskopowa metoda badania, która jest wykorzystywana w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy

Sprawdź w cenniku: histeroskopia macicy – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Co to jest histeroskopia macicy?

Histeroskopia polega na wprowadzeniu do wnętrza macicy przez pochwę i kanał szyjki macicy urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową – histeroskopu. Pozwala on dokładnie zobrazować wnętrze kanału szyjki, jamy macicy, co umożliwia ocenę ujść macicznych jajowodów i zlokalizowanie polipów, mięśniaków, zrostów, guzów nowotworowych czy wad wrodzonych. W czasie histeroskopii możliwe jest również pobranie wycinków tkanek do badań histopatologicznych i przeprowadzenie zabiegów terapeutycznych za pomocą mikronarzędzi.

Jak przebiega histeroskopia macicy?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Pacjentka zostaje ułożona na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza histeroskop przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy. Następnie macica zostaje wypełniona płynnym medium (najczęściej solą fizjologiczną), która umożliwia wnikliwe badanie macicy, a w szczególności kanału szyjki i jamy macicy. Przy zlokalizowaniu zmian, lekarz może je usunąć za pomocą wprowadzonych mikronarzędzi i pobrać próbki do badania histopatologicznego.

Kiedy wykonać histeroskopię?

Wskazania do wykonania histeroskopii to:

  • trudności z zajściem w ciążę,
  • problemy z donoszeniem ciąży,
  • nieprawidłowości w budowie macicy,
  • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
  • krwawienia niewiadomego pochodzenia,
  • podejrzenia zmian rozrostowych endometrium bądź innych zmian, takich jak: zrosty w obrębie jamy macicy, zrosty w obrębie ujść jajowodowych, polipy endometrium, mięśniaki podśluzówkowe.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia histeroskopii należą natomiast: świeżo przebyty lub istniejący stan zapalny narządów płciowych, obfite krwawienie z macicy, ciąża, nowotwór szyjki macicy, uszkodzenie ściany macicy.

Jak przygotować się do histeroskopii?

Na badanie należy zgłosić się między 8. a 12. dniem cyklu. Około 6 godzin przed histeroskopią należy zaprzestać spożywania pokarmów i płynów.

Po zabiegu, z uwagi na znieczulenie, nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych. Zaleca się co najmniej kilka godzin wypoczynku i powstrzymania się od aktywności fizycznej, zwłaszcza ćwiczeń siłowych, forsownych treningów czy podnoszenia masywnych rzeczy.

Może zainteresuje Cię również