Laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna to zabieg wykonywany przez ginekologa w celach diagnostycznych lub leczniczych.

Zabieg pozwala wykryć przyczynę trudności z zajściem w ciążę. Jest również przeprowadzana w przypadku podejrzenia endometriozy, mięśniaka macicy czy torbieli jajnika

Sprawdź w cenniku: laparoskopia ginekologiczna – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym laparoskopię ginekologiczną w Mediqpol

Co to jest laparoskopia ginekologiczna?

Laparoskopia to zabieg, wykorzystujący aparat zwany endoskopem. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w powłokach brzusznych umożliwia on dostęp do jamy brzusznej oraz miednicy. Pozwala na diagnostykę lub leczenie pod kontrolą kamery narządów rodnych i struktur z nim sąsiadujących.

Technika jest coraz bardziej popularna z uwagi na małą inwazyjność, szybszą rekonwalescencję i mniejsze ryzyko powikłań niż laparotomia, czyli klasyczna metoda chirurgicznego otwarcia powłok brzusznych.

Jak przebiega laparoskopia?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Ginekolog odkaża pole operacyjne i nacina pępek ok. 5–10 mm. Przez powstały otwór przedostaje się do wnętrza jamy brzusznej, wprowadzając laparoskop. Wcześniej jama brzuszna zostaje dwutlenkiem węgla (tzw. odma otrzewnowa), dzięki czemu narządy zostają od siebie odseparowane i tworzy się przestrzeń do wykonania operacji.

Następnie skórę nacina się w dwóch miejscach, przez które wprowadza się narzędzia, niezbędne do wykonania zabiegów leczniczych. Po zakończeniu zabiegu wypuszcza się dwutlenek węgla wypuszcza się z jamy brzusznej, a otwory zszywa się i zaopatruje. Jeżeli podczas laparoskopii zostanie pobrany wycinek, zostaje on przekazany do badania histopatologicznego.

Kiedy wykonać laparoskopię ginekologiczną?

Wskazania do wykonania laparoskopii ginekologicznej to:

  • torbiele lub inne zmiany w obrębie jajników,
  • niepłodność, niewyjaśniona innymi metodami diagnostycznymi,
  • endometrioza,
  • ciąża pozamaciczna,
  • mięśniaki macicy,
  • zrosty wewnątrzbrzuszne,
  • wady narządu rodnego,
  • bóle podbrzusza bądź zaburzenia miesiączkowania o niewyjaśnionej przyczynie.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej należą natomiast: podejrzenie dużych rozmiarów zmian w obrębie narządu rodnego, które jest wskazaniem do wykonania laparotomii.

 

Może zainteresuje Cię również