Laserowe usuwanie guzków tarczycy

Laserowe usuwanie guzków tarczycy to najnowocześniejsza terapia niezłośliwych zmian.

Zabiegi z wykorzystaniem echolasera są małoinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Ablacja guzków tarczycy następuje bez interwencji chirurgicznej i związanych z nią powikłań po operacji.

Sprawdź w cenniku: usuwanie guzków tarczycy laserem – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście usuwającym laserowo guzki tarczycy w Mediqpol

Na czym polega echolaser tarczycy?

Echolaser to system łączący laser i ultradźwięki. W czasie zabiegu z jego użyciem wykorzystywane jest ciepło, wytwarzane przez źródło laserowe. Służy ono do niszczenia guzków, zmniejszając w efekcie ich objętość. Wskutek nieodwracalnego uszkodzenia tkanek, guzki ulegają obkurczeniu i obumarciu. Cała procedura jest minimalnie inwazyjna i właściwie bezbolesna. Dodatkowo pozwala na zachowanie funkcjonalności gruczołu i nie zostawia żadnych blizn. Ponadto proces rekonwalescencji jest dużo szybszy niż w przypadku klasycznej operacji.

Leczenie guzków tarczycy

Guzki tarczycy są schorzeniem, które diagnozuje się u ok. 50% kobiet i 20% mężczyzn. Są to zmiany w miąższu tarczycy, które najłatwiej wykryć podczas badania USG. Choć zwykle mają niezłośliwy charakter i nie wpływający na funkcjonowanie tarczycy, mogą powodować ból, problemy z przełykaniem i oddychaniem oraz stać się defektem estetycznym.

Podstawę diagnostyki guzów tarczycy stanowi, oprócz badania USG, wynik biopsji cienkoigłowej i stężenia TSH. W oparciu o te dane wybiera się sposób dalszego działania. W większości przypadków wole guzkowe leczy się farmakologicznie. Jeśli jednak mimo leczenia guzki się powiększają, konieczny jest zabieg.

Laserowe usuwanie guzków tarczycy – dla kogo?

Usuwanie nowotworu za pomocą lasera to rozwiązanie dla pacjentów o zmianach łagodnych, pierwotnych oraz przerzutowych. Wykonuje się je również w sytuacji, gdy guzki pojawiają się w trudno dostępnych miejscach. Ponadto echolaser może służyć także jako uzupełnienie leczenia onkologicznego u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Laserowe usuwanie guzków tarczycy to alternatywa dla zabiegu chirurgicznego, w czasie którego konieczne jest usunięcie całości lub części tarczycy.

Jak wygląda usuwanie guzków laserem?

W czasie zabiegu lekarz za pomocą igieł o średnicy poniżej 1 mm wprowadza przez skórę do guzka elektrodę do termoablacji. Następnie uwalnia energię ze źródła lasera, która wytwarza ciepło i niszczy tkanki nowotworowe. Procedura wykonywana jest pod kontrolą USG, co pozwala na precyzyjne kierowanie światło lasera w ognisko guza. Czas zabiegu uzależniony jest od liczby guzków, które mają zostać usunięte – wynosi ok. 40 minut.

Choć usuwanie guzków tarczycy laserem nie wymaga znieczulenia, ze względu na komfort pacjenta zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura jednodniowa – można wrócić do domu w tym samym dniu. Efekty działania echolasera są widoczne już w kilka tygodni – do kilku miesięcy po zabiegu. W większości przypadków pożądany efekt uzyskuje się po jednorazowym zabiegu laserem. W razie potrzeby – procedurę można powtarzać.

Może zainteresuje Cię również