Leczenie dyskopatii Discogel

Dyskopatia nazywana jest epidemią XXI wieku.

Zgodnie ze statystykami dotyka ona osoby między 30. a 50. rokiem życia, a dolegliwości bólowe, będące jej pierwszymi symptomami, często są lekceważone.

Sprawdź w cenniku: leczenie dyskopatii Discogel – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących zabieg Discogel

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, będącego składową krążka międzykręgowego. Wywołuje ono ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych oraz elementów kanału kręgowego. Najczęściej pojawia się w najbardziej ruchomych fragmentach kręgosłupa, a więc w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym.

Objawy dyskopatii w większości przypadków są kojarzone z przepracowaniem i stresującym trybem życia. Ich bagatelizowanie nie jest jednak wskazane, gdyż schorzenia krążka międzykręgowego (zwanego dyskiem) może prowadzić do przewlekłej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Jak wygląda leczenie dyskopatii?

W leczeniu dyskopatii coraz częściej stosuje się metody małoinwazyjne. Jedną z nich jest Discogel – elastyczna, żelowa proteza, w formie sterylnego i lepkiego preparatu, która wstrzykiwana jest do jądra miażdżystego dysku. W składzie zawiera alkohol etylowy, produkty pochodne celulozy oraz wolfram – czynnik nieprzepuszczalny dla promieni rentgenowskich. Działa przeciwzapalnie, wypełniając pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym. Ponadto wzmacnia struktury dysku i stwarza warunki sprzyjające szybkiemu i trwałemu gojeniu wypukliny.

Działanie Discogelu opiera się na dwóch aktywnościach: mechanicznej, która dzięki właściwościom hydrofilowym wywołuje migrację płynu do środka dysku i odbarczenie struktur nerwowych, a także biochemicznej, która blokuje receptory generujące ból. W efekcie u znacznej większości pacjentów następuje natychmiastowa redukcja bólu – już w kolejnym dniu po zabiegu, maksymalnie w ciągu 4 tygodni.

Jak przebiega zabieg Discogel?

Zabieg z wykorzystaniem Discogelu trwa około 30 minut i jest wykonywany na sali operacyjnej. Pacjent jest układany na brzuchu i poddany znieczuleniu miejscowemu. Preparat wprowadza się cienką igłą do środka dysku. Zabieg operacyjny jest monitorowany za pomocą aparatu RTG, który dzięki zawartemu w nim znacznikowi radiologicznemu (wolframu) umożliwia podgląd na ekranie w czasie rzeczywistym położenia żelowego implantu.

Po zabiegu zalecane jest pozostanie w pozycji leżącej przez 3 godziny. Przez kilka kolejnych dni konieczna jest dezynfekcja miejsca nakłucia skóry i zmiana opatrunku. W okresie miesiąca po zabiegu nie wskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów i pozostawanie w jednej wymuszonej pozycji ciała dłużej niż godzinę.

Zabieg Discogel – dla kogo?

Discogel jest przeznaczony dla pacjentów, u których zdiagnozowano przepukliny dysków w szyjnym, piersiowym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa, przepukliny 1-4 stopnia wg klasyfikacji Pfirmanna oraz u których rehabilitacja i terapia farmakologiczna kontynuowana przez okres 3-4 miesięcy nie przynosi pożądanych efektów.

Przeciwskazaniem do użycia metody jest alergia na jakikolwiek składnik preparatu. Zabieg nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży oraz osób z ciężką depresją.

Może zainteresuje Cię również