Sauna infrared – sauna na podczerwień

Sauna infrared to alternatywa sauny fińskiej.

Choć przez obudowę z naturalnego drewna może wydawać się podobna do tradycyjnej sauny – oparta jest na innowacyjnym systemie grzewczym, wykorzystującym podczerwień.

Sprawdź w cenniku: sauna infrared – cena (Katowice) Cennik

Umów się na sesję w saunie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Co to jest sauna infrared?

Sauny infrared wytwarza energię cieplną przez promienie podczerwone. Dzięki temu podgrzaniu ulega nie powietrze, a jedynie ciało osoby, znajdującej się w saunie.

Na czym polega działanie sauny na podczerwień?

Promienie podczerwone są wykorzystywane w medycynie od lat w leczeniu bólu, stanów zapalnych skóry czy zmian pourazowych. Podczerwień nie tylko daje przyjemne uczucie ciepła bez podrażnień, ale również wnika nawet do 3-4 centymetrów pod skórę. Z tego względu oddziałuje korzystnie na krążenie krwi, metabolizm i system immunologiczny.

Jakie są zalety sauny infrared?

Podczerwień działa wspomagająco na: łagodzenie bólu i napięcia, leczenie zapalenia stawów i chorób zwyrodnieniowych, poprawę krążenie krwi i powysiłkową regenerację mięśni. W saunie na podczerwień skóra regeneruje się i oczyszcza się z toksyn i metali ciężkich. Ponadto organizm traci o 250% płynów więcej niż w saunie fińskiej oraz wydala także tłuszcz i cholesterol, pomagając w osiągnięciu pożądanej utraty masy ciała.

Maksymalna temperatura w saunie infrared sięga 60°C. Z tego względu mogą korzystać z niej także dzieci, osoby starsze i pacjenci z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Ponadto użycie podczerwieni nie wymaga zamykania drzwi do sauny, co umożliwia korzystania osobom z klaustrofobią i problemami z oddychaniem.

Sauna na podczerwień – jak się przygotować?

Przed skorzystaniem z sauny infrared należy umyć ciało i wytrzeć do sucha. Na skórę nie stosuje się jakichkolwiek kremów lub balsamów. Na czas sesji wystarczy zaopatrzyć się w klapki i ręcznik. W czasie działania sauny nie należy pić napojów i wykonywać ćwiczeń fizycznych. Nie jest zalecane udanie się do sauny na czczo, niemniej warto poczekać minimum godzinę od ostatniego posiłku.

Bezpośrednio po ekspozycji na promienie podczerwone nie należy korzystać z prysznica. Kąpiel mogłaby powodować zanieczyszczenie skóry metalami ciężkimi. Zalecane jest jedynie przemycie wodą twarzy i oczu. Wskazane jest także nawilżenie skóry balsamem. Dzięki temu, że podczerwień przyspiesza krążenie krwi, kosmetyki będą wchłaniały się szybciej i intensywniej.

Czy sauna infrared jest bezpieczna?

Co do zasady sauna na podczerwień jest bezpieczniejsza niż klasyczna sauna fińska. Przeciwskazaniami do korzystania z sauny infrared są: zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, stwardnienie rozsiane, nowotwory złośliwe, grzybica skóry, liszaj rumieniowaty, epilepsja, hemofilia, stany poudarowe, choroby nerek, wątroby i płuc, ciąża lub jej podejrzenie, a także niedawne korzystanie z kriokomory i przebyte w ciągu 6 miesięcy wcześniej operacje lub zabiegi chirurgiczne. Niewskazane jest również korzystanie z sauny w trakcie miesiączki, ponieważ ciepło może wzmóc krwawienie. Wejście do sauny na podczerwień z implantami chirurgicznymi lub silikonowymi wymaga wcześniejszej konsultacji się z lekarzem.

Czas jednej sesji w saunie infrared nie powinien przekroczyć 30 minut. Z zalet podczerwieni można natomiast korzystać maksymalnie 3 razy w tygodniu. Po zakończeniu ekspozycji na promienie podczerwone należy jednak uzupełnić płyny.

Źródło: J. Hussain, M. Cohen: Clinical Effects of Regular Dry Sauna Bathing: A Systematic Review, “Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”, vol. 2018

Może zainteresuje Cię również