Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z tych problemów, być może masz boreliozę! Większość chorych myli początkowe objawy zakażenia z przeziębieniem czy grypą, nie pamiętając nawet o ugryzieniu kleszcza, bądź go nie zauważając.
Naszym Pacjentom w trakcie terapii zapewniamy stały kontakt w kwestiach medycznych
+48 517 725 745
Borelioza to groźne schorzenie wielonarządowe, które nieleczone może prowadzić nawet do trwałego kalectwa lub śmierci. Boreliozę wywołują cztery główne gatunki bakterii: Borrelia burgdorferi i Borrelia mayonii (występują głównie w USA) oraz Borrelia afzelii i Borrelia garinii (pojawiające się w Europie i Azji). Przenoszone są przez ukąszenie zakażonego kleszcza czarnonogiego (Ixodes pacificus).
Tylko niektóre ukąszenia kleszczy prowadzą do boreliozy. Ryzyko zachorowania jest tym większe, im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry. Infekcja z Lyme jest mało prawdopodobna, jeśli kleszcz pozostawał w ciele krócej niż 36–48 godzin.
Borelioza jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ jej objawy mogą dotyczyć wielu obszarów, być bardzo niespecyficzne czy do złudzenia przypominać inne schorzenia. Ponadto symptomy boreliozy są różne i zwykle pojawiają się etapami.
Wczesne objawy – borelioza wczesna
W miejscu ukąszenia lub usunięcia kleszcza często pojawia się niewielki, czerwony guzek – podobny do powstającego po ukąszenia komara. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach. To normalne zjawisko i nie wskazuje na chorobę z Lyme. W ciągu miesiąca od zakażenia mogą jednak wystąpić wczesne objawy boreliozy:
Późniejsze objawy – borelioza późna (rozsiana)
Do najczęstszych czynników ryzyka boreliozy należą:
Nieleczona choroba z Lyme może powodować:
Testy laboratoryjne, mające na celu identyfikację przeciwciał przeciwko bakteriom, mogą pomóc w potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy. Testy te są najbardziej wiarygodne kilka tygodni po infekcji. Po tym czasie organizm ma czas na wytworzenie przeciwciał.
Zdarza się, że i ten test zawodzi, wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza
Wiele osób chorujących na boreliozę zostaje błędnie zdiagnozowanych. Poniższa lista objawów pomaga ocenić prawdopodobieństwo boreliozy na podstawie typowych objawów.
Uwaga! Ankieta nie jest narzędziem do samodzielnej diagnostyki. Pewną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz
W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. Powrót do zdrowia będzie szybszy, im szybciej rozpocznie się leczenie.
Antybiotyki doustne: Są to standardowe metody leczenia we wczesnym stadium choroby z Lyme. Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę dla dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia, amoksycylinę lub cefuroksym dla dorosłych, młodszych dzieci oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Zwykle zaleca się 14–21-dniową kurację antybiotykową, ale niektóre badania sugerują, że terapie trwające od 10 do 14 dni są równie skuteczne.
Antybiotyki dożylne: Jeśli choroba obejmuje ośrodkowy układ nerwowy, lekarz może zalecić dożylne leczenie antybiotykiem przez 14–28 dni. Jest to skuteczne w eliminowaniu infekcji, chociaż może minąć trochę czasu, zanim objawy ustąpią. Dożylne antybiotyki mogą powodować skutki uboczne, w tym obniżenie liczby białych krwinek, biegunkę lub zakażenie innymi antybiotykoopornymi organizmami, niezwiązanymi z boreliozą.
W terapii ILADS nie zwleka się z leczeniem do pojawienia się objawów choroby. Zdaniem specjalistów ILADS możliwe poważne skutki przewlekłe są bardzo prawdopodobne już od początku. Stosowane w terapii ILADS leczenie opiera się na podawaniu dużych dawek antybiotyków przez dłuższy czas, aż do ustąpienia objawów, oraz jeszcze przynajmniej 2–4 miesięcy po ich ustąpieniu, aby wyeliminować formy przetrwalnikowe bakterii.
Specjaliści terapii ILADS zakładają, że w zakażonym organizmie bytują bakterie w różnych formach, między innymi w formie cyst, co pozwala na swobodne przetrwanie standardowej terapii antybiotykowej i kolejne nawroty choroby, gdy przestajemy brać antybiotyki.
Najczęściej pacjent otrzymuje antybiotyki doustne, w dawkach wyższych od standardowych. Stosowanie metody ILADS powinno być uzupełnione odpowiednią dietą oraz zestawem probiotyków, witamin i mikroelementów.
Oprócz antybiotykoterapii, w związku z dużą odpornością bakterii, polecane jest stosowanie ziół. Jedne z najbardziej skutecznych ziół to czystek i brodziuszka wiechowata, ale aby właściwie dobrać terapię ziołami, należy skonsultować się ze specjalistą. Niewłaściwie stosowane mogą prowadzić np. do silnych reakcji alergicznych.
Inna opcja to biorezonans – nieinwazyjna terapia, polegająca na umieszczaniu elektrod na skórze w celu diagnozy i leczenia. Elektrody są podłączone do urządzenia Bicom, które sprawdza długości fal energii pochodzących z ciała, a następnie przetwarza drgania patologiczne w drgania terapeutyczne, przywracające organizm do stanu równowagi.
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jedni specjaliści zalecają rozpoczęcie profilaktycznie terapii antybiotykami od razu po ugryzieniu kleszcza, inni – dopiero, gdy wystąpi rumień wędrujący. Jednak jeśli rumień występuje tylko u ok. 30% zakażonych, ryzyko, że pozwolimy chorobie się rozprzestrzenić, jest duże. Dlatego, gdy uważasz, że zostałeś ugryziony przez kleszcza – szczególnie jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie borelioza jest powszechna – skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli objawy ustąpią. Brak objawów nie oznacza, że choroba ustąpiła. Nieleczona choroba z Lyme może rozprzestrzeniać się na inne części ciała przez kilka miesięcy lub lat po zakażeniu, powodując zapalenie stawów i problemy z układem nerwowym. Kleszcze mogą również przenosić inne choroby, tzw. koinfekcje, które często są bardziej niebezpieczne od samej boreliozy.