|
Badanie ultrasonograficzne jąder to szybka, bezpieczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia wykrycie wielu poważnych zmian jeszcze zanim rozwiną się w zaawansowane schorzenia. USG jąder umożliwia ocenę struktury jąder, najądrzy oraz worka mosznowego. To badanie, które każdy mężczyzna powinien wykonywać profilaktycznie lub w przypadku niepokojących objawów.
+48 517 725 745
USG jąder to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę wielkości, kształtu, echostruktury oraz unaczynienia jąder i najądrzy. Badanie przeprowadza się przez skórę moszny przy pomocy specjalnej głowicy ultrasonograficznej.
Dzięki USG możliwe jest wykrycie takich schorzeń jak wodniaki jąder, torbiele najądrzy, żylaki powrózka nasiennego, guzy jądra (łagodne i złośliwe), skręt jądra (wymagający pilnej interwencji), stany zapalne oraz urazy.
USG jąder wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent odsłania okolice moszny, a lekarz nakłada na skórę żel przewodzący ultradźwięki. Następnie delikatnie przykłada głowicę ultrasonografu i analizuje obraz jąder oraz najądrzy na monitorze.
Badanie trwa zwykle od 10 do 20 minut, jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG jąder warto wykonać w każdym wieku, profilaktycznie lub jeśli pojawiają się niepokojące objawy ze strony moszny. Szczegółowe wskazania do badania to m.in.:
USG jąder możesz wykonać podczas wizyty u urologa lub radiologa.