|
USG układu moczowego to podstawowe, nieinwazyjne badanie obrazowe pozwalające ocenić stan układu moczowego, w tym nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Wykonuje się je zarówno w diagnostyce dolegliwości bólowych, jak i w profilaktyce chorób nerek. Badanie przeprowadza lekarz radiolog lub urolog podczas wizyty specjalistycznej. Pozwala ono szybko wykryć nieprawidłowości, zanim pojawią się poważne objawy – dlatego stanowi kluczowy element diagnostyki urologicznej.
+48 517 725 745
USG układu moczowego to badanie obrazowe wykorzystujące fale ultradźwiękowe do oceny struktury i wielkości nerek, pęcherza moczowego oraz w miarę możliwości moczowodów. Pozwala na wczesne wykrycie kamicy nerkowej, torbieli, guzów, wad anatomicznych, a także ocenia zaleganie moczu w pęcherzu i obecność ewentualnych zwężeń lub poszerzeń dróg moczowych.
USG układu moczowego to także badanie kontrolne po przebytych zakażeniach dróg moczowych (ZUM), po operacjach urologicznych oraz w diagnostyce nadciśnienia nerkopochodnego czy przewlekłych chorób nerek.
USG układu moczowego przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Lekarz nakłada na skórę żel przewodzący i przesuwa głowicę ultrasonografu po plecach oraz po podbrzuszu pacjenta. Dla dokładniejszej oceny nerek lekarz może poprosić o głęboki wdech lub zmianę pozycji ciała. Obraz struktur układu moczowego pojawia się na ekranie w czasie rzeczywistym.
Badanie trwa około 15-20 minut. W jego trakcie ocenia się wielkość, kształt i echogeniczność nerek, ewentualne obecność kamieni, złogów, torbieli lub guzów, a także objętość zalegającego moczu po mikcji.
USG nerek warto wykonać profilaktycznie raz na kilka lat, szczególnie u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, skłonnością do kamicy nerkowej lub nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Badanie zalecane jest także w przypadku takich objawów jak: ból w okolicy lędźwiowej, częste oddawanie moczu, ból lub pieczenie przy mikcji, obecność krwi w moczu, obrzęki kończyn dolnych, nagłe wahania ciśnienia tętniczego czy nieprawidłowe wyniki badań moczu i krwi (np. kreatynina, eGFR).
USG może być również wykonywane jako badanie kontrolne po leczeniu urologicznym, przeszczepie nerki lub w ramach diagnostyki u dzieci z podejrzeniem wad układu moczowego.
USG układu moczowego wykonuje urolog podczas wizyty specjalistycznej lub radiolog.