Zabiegi

ZABIEGI UROLOGICZNE

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabiegi urologiczne w Mediqpol


lek. Grzegorz Rempega

Operacja stulejki – jest sposobem leczenia stulejki, czyli doskwierającej, często bolesnej i związanej z dużym dyskomfortem fizycznym oraz psychicznym urologicznej nieprawidłowości (wrodzonej lub nabytej), która polega na znacznym zwężeniu napletka, prowadzącym do trudności ze zsunięciem go z żołędzi.

Do głównych przyczyn stulejki wtórnej u mężczyzn dorosłych należą: niewłaściwa higiena męskich narządów płciowych, stany zapalne, powikłania cukrzycowe, urazy i zakażenia, prowadzące do bliznowacenia struktur napletka.

Nieleczona stulejka ze względu na ból może być powodem niesatysfakcjonujących stosunków płciowych, a w skrajnych przypadkach – stać się przyczyną zupełnej rezygnacji z aktywności seksualnej. Ponadto stulejka może powodować niebezpieczne infekcje u mężczyzny, a także jego partnerki.

Operacja stulejki polega na plastyce napletka lub jego całkowitym wycięciu podczas zabiegu chirurgicznego, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W jego trakcie urolog poszerza napletek(poprzez wykonanie podłużnego nacięcia na grzbietowej powierzchni prącia i zszywając fałd skórny w płaszczyźnie poprzecznej), aby mężczyzna mógł swobodnie zsunąć go z żołędzi, lub dokonuje pełnego obrzezania, czyli całkowitego usunięcia napletka.

Możliwe jest również laserowe usuwanie stulejki. Zabieg wówczas odbywa się przy pomocy lasera CO2. Z uwagi na przecinanie podczas zabiegu skóry i tkanki podskórna laserem, dochodzi do zamknięcia drobnych naczyń, dzięki czemu skłonność do krwawień i powstawania obrzęków jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej. Zminimalizowane jest również ryzyko powstania krwiaka pooperacyjnego. W efekcie po laserowym usuwaniu stulejki brzegi rany pooperacyjnej są równiejsze, a blizna po zabiegu – gładsza. Ponadto wskutek użycia lasera CO2 zakończenia nerwowe ulegają obkurczeniu, co sprawia, że dolegliwości bólowe ze strony rany są zredukowane.

Zabieg jest krótki (do 20 min) i wiąże się z nieuciążliwą rekonwalescencją. Po zabiegu zalecane jest: noszenie opatrunku, higiena miejsc intymnych (zgodnie z zaleceniami lekarza) i unikanie współżycia przez okres około 4 tygodni. W przypadku zabiegu chirurgicznego, w związku ze stosowaniem szwów wchłanialnych lub rozpuszczalnych, nie ma konieczności usuwania szwów. Jeśli po zabiegu występuje bolesność, można ją złagodzić, stosując doustne preparaty przeciwbólowe. Operacja stulejki może być wykonana u mężczyzn w każdym wieku, również u chłopców.

Operacja krótkiego wędzidełka – metoda leczenia krótkiego wędzidełka, które jest jest wrodzoną lub nabytą nieprawidłowością w budowie anatomicznej prącia, pojawiającą się, gdy cienki fałd tkanki łącznej o trójkątnym kształcie, biegnący od napletka do żołędzi, jest za krótki i uniemożliwia odprowadzenie napletka w stanie wzwodu i spoczynku. Występuje często przy problemie ze stulejką (znacznym zwężeniu napletka, prowadzącym do trudności ze zsunięciem go z żołędzi).

Przyczyną wtórnej nieprawidłowości mogą być nieleczone stany zapalne lub urazy prącia, które powodują pęknięcia bądź naderwania wędzidełka. Skutkuje to powstawaniem blizn i zmniejszeniem elastyczności oraz dalszemu skracaniu się wędzidełka.

Krótkie wędzidełko może powodować ból oraz dyskomfort podczas stosunku seksualnego, a także krwawienie z prącia.

Operacja korekty krótkiego wędzidełka jest zabiegiem chirurgicznego, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po znieczuleniu wędzidełko jest nacinane i odpowiednio zszywane w taki sposób, aby powstała blizna imitowała wędzidełko. nowoczesnych sprzętów pozwalających na bezpieczne i profesjonalne wykonanie zabiegów. Założone szwy są w całości rozpuszczalne, nie trzeba więc ich zdejmować, czyli nie ma dodatkowego bólu z tym związanego.

Możliwa jest również laserowa plastyka wędzidełka. Zabieg wówczas odbywa się przy pomocy lasera CO2. Z uwagi na przecinanie podczas zabiegu skóry i tkanki podskórna laserem, dochodzi do zamknięcia drobnych naczyń, dzięki czemu skłonność do krwawień i powstawania obrzęków jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej. Zminimalizowane jest również ryzyko powstania krwiaka pooperacyjnego. W efekcie po laserowej plastyce wędzidełka brzegi rany pooperacyjnej są równiejsze, a blizna po zabiegu – gładsza. Ponadto wskutek użycia lasera CO2 zakończenia nerwowe ulegają obkurczeniu, co sprawia, że dolegliwości bólowe ze strony rany są zredukowane.

Zabieg jest krótki (do 30 min) i nie wiąże się z uciążliwą rekonwalescencją. Nie wymaga zwolnienia lekarskiego i pozwala na natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Po zabiegu zalecane jest: noszenie opatrunku, higiena miejsc intymnych (zgodnie z zaleceniami lekarza) i unikanie współżycia przez okres około 4 tygodni. W przypadku zabiegu chirurgicznego, w związku ze stosowaniem szwów wchłanialnych lub rozpuszczalnych, nie ma konieczności usuwania szwów. Jeśli po zabiegu występuje bolesność, można ją złagodzić, stosując doustne preparaty przeciwbólowe.

W poradni w Katowicach badania i zabiegi wykonywane są bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na zabiegi można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00​​ we wszystkie dni tygodnia

Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany plan leczenia, który pozwala uzyskać najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie.

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres badań i zabiegów wykonywanych w poradni w Katowicach

ZABIEGI PROKTOLOGICZNE

Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy, które ma na celu ocenę stanu błony śluzowej odcinka jelita grubego o długości ok. 30 cm od odbytu. Może obejmować również pobranie wycinków do badania histopatologicznego lub usunięcie polipów, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Rektoskopię rozpoczyna badanie per rectum (badanie odbytu z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni) w pozycji kolankowo-łokciowej, w której pacjent opiera się na kolanach i łokciach. Następnie przez odbyt wprowadzany jest rektoskop – sztywna endoskopowa rurka o 20–30 cm długości i około 2 cm średnicy. Za jego pomocą w trakcie badania lekarz proktolog ocenia odcinek jelita grubego, znajdujący się 30 cm od odbytu. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub są usuwane polipy jelita grubego.

Rektoskopia pełni istotną rolę w diagnozie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiając wykrycie m.in. polipów, zmian w obrębie odbytnicy czy endometriozy, jak również dostarczając informacji dotyczących przyczyn częstych biegunek, krwawienia z odbytu lub problemów z wypróżnieniem. Jest również wykonywana w celu: usunięcia ciał obcych bądź polipów, hamowania krwawień i udrożnienia jelita w przypadku zwężeń.

Anoskopia to badanie anoskopowe końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu na głębokość do 10 cm. Może obejmować również pobranie wycinków do badania histopatologicznego celem dalszej analizy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Anoskopię rozpoczyna badanie per rectum (badanie odbytu z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni) w pozycji kolankowo-łokciowej, w której pacjent opiera się na kolanach i łokciach, lub na boku, z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Następnie przez odbyt do jelita grubego wprowadzany jest anoskop – sztywna rurka o średnicy 18–22 mm długości na głębokość około 10 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Za jego pomocą w trakcie badania lekarz proktolog ocenia odcinek jelita grubego, znajdujący się 10 cm od odbytu. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Anoskopia pełni istotną rolę w diagnozie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiając m.in. ocenę: stanu okolicy odbytu, śluzówki kanału odbytu i bańki odbytnicy, a także napięcia zwieraczy, obecności oraz wielkości hemoroidów, szczelin i przetok odbytu. Wykonuje się ją przy podejrzeniu żylaków odbytu (hemoroidów), przetok okołoodbytniczych, stanów zapalnych, szczelin i polipów odbytu oraz nowotworów, a także w przypadku konieczności zdiagnozowania przyczyn obecności krwi w stolcu, bólu odbytu, diagnostyki hemoroidów, oceny guzków krwawniczych przed zabiegami proktologicznymi czy w ramach kontroli po leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób odbytu.

W poradni w Katowicach badania i zabiegi wykonywane są bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na zabiegi można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00​​ we wszystkie dni tygodnia

Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany plan leczenia, który pozwala uzyskać najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie.

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres badań i zabiegów wykonywanych w poradni w Katowicach

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Chirurg w Katowicach wykonuje operacje przepuklin powłok jamy brzusznej, z zakresu chirurgii, a także proktologii. Zabiegi chirurgiczne są wykonywane z użyciem nowoczesnych metod beznapięciowych, nowoczesnych siatek płaskich, częściowo wchłanianych i samomocujących. Typ siatki (Prolene, Vipro, Polhernia) i metoda operacyjna (metoda Desardy, metoda Lichtensteina, metoda Trabucco, metoda Valentiego) dobierane są indywidualnie do rodzaju przepukliny, stanu zdrowia i aktywności pacjenta. Takie postępowanie w porównaniu z klasycznymi metodami napięciowymi powoduje mniejszy ból pooperacyjny, lepsze wyniki w czasie rekonwalescencji, szybszy powrót do pracy oraz niewielki odsetek nawrotów.

Czas rekonwalescencji jest jednak indywidualny – zależy od metody znieczulenia, stopnia tolerancji na niewielki ból oraz dyskomfort wywołany raną pooperacyjną. Szwy usuwa się w 7–8 dobie po zabiegu. Samochód można prowadzić po 3–7 dniach. Powrót do pracy niewymagającej dużego wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej w przypadku większości pacjentów możliwy po upływie 7–14 dni. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne i średnio ciężka praca są bezpieczne po 2–4 tygodniach od zabiegu, natomiast sport wyczynowy i praca związana z podnoszeniem ciężarów – po 4–6 miesiącach od zabiegu.

W poradni w Katowicach badania i zabiegi wykonywane są bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na zabiegi można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00​​ we wszystkie dni tygodnia

Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany plan leczenia, który pozwala uzyskać najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie.

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres badań i zabiegów wykonywanych w poradni w Katowicach

Biopsja cienkoigłowa – to badanie, które pozwala na pobranie materiału histopatologicznego z niepokojącej zmiany. To prosta i szybka metoda diagnozowania nowotworu piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek i tkanek miękkich. W czasie biopsji wycina się fragment zmienionej tkanki, a następnie poddaje się ją analizie pod mikroskopem. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie raka już we wczesnej fazie jego rozwoju.

Wskazaniami do biopsji cienkoigłowej są m.in.: podejrzenie raka piersi (raka sutka), raka tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i tkanek miękkich. Powinna być następnym krokiem, gdy pojawiają się nierówne, asymetryczne, twarde guzki, zmiany z owrzodzeniami czy bóle uciskowe. Biopsja cienkoigłowa jest wskazana także w przypadku pojawienia się zmian, które były leczone onkologicznie już wcześniej. To badanie stosuje się często także przy stanach zapalnych organu. Pozwala wówczas określić stan zaawansowania choroby. Biopsja cienkoigłowa bywa stosowana także w trakcie leczenia. Pozwala ocenić postępy wdrożonego leczenia i dostarcza wskazówek dotyczących konieczności wprowadzenia nowych metod terapii. Metoda ta może służyć również do leczenia woli tarczycy i opróżniania torbieli.

Biopsję cienkoigłową przeprowadza się za pomocą igły o średnicy zewnętrznej od 0,4 do 0,7 mm. Ppacjenta układa się w pozycji leżącej lub półleżącej – w zależności od miejsca pobierania tkanki. Miejsce, w którym ma być zrobione wkłucie, dokładnie się odkaża. Dodatkowo, jeżeli zmiana jest możliwa do wyczucia palpacyjnie (za pomocą dotyku), lekarz wykonuje wkłucie bez żadnych urządzeń), lekarz przeprowadzający trzymając ją między palcami. Umieszczoną w guzku strzykawką , wytwarzając w strzykawce podciśnienie, zasysa się materiał do badania. Następnie nakłute miejsce zostaje opatrzone. Całe badanie trwa kilka minut.

W poradni w Katowicach badania i zabiegi wykonywane są bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na zabiegi można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00​​ we wszystkie dni tygodnia

Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany plan leczenia, który pozwala uzyskać najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie.

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres badań i zabiegów wykonywanych w poradni w Katowicach

ZABIEGI ORTOPEDYCZNE

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących zabiegi ortopedyczne w Mediqpol

mediqpol Bartosz Szurlej

 

lek. Bartosz Szurlej
lek. Alexander Pyka

   

Operacyjne leczenie kanału zstępu – inaczej odbarczenie nerwu piszczelowego lub kanału kostki przyśrodkowej, to operacja przyśrodkowej powierzchni stawu skokowego i stopy przy znieczuleniu miejscowym. Wymaga kilkucentymetrowego nacięcia skóry pomiędzy kostką przyśrodkową i piętą, a następnie zlokalizowaniu nerwu piszczelowego i przecięcia uciskających nerw struktur łącznotkankowych (więzadeł, tętnicy oraz żyły). Podczas operacji możliwe jest użycie szwów, usuwanych po kilku dniach, lub śródskórnych szwów wchłanialnych, nie wymagających usunięcia. Pełne przywrócenie funkcjonalności następuje zwykle po upływie kilku tygodni lub miesięcy – po regeneracji włókien nerwowych, które zostały uszkodzone przez długotrwały ucisk.

Przyczyną zespołu kanału stępu, umiejscowionego pomiędzy kostką przyśrodkową a piętą, są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe, zapalne lub pourazowe, prowadzące do długotrwałego ucisku nerwu piszczelowego przez sąsiadujące więzadła, ścięgna i kości. U źródeł dolegliwości mogą również leżeć cykliczne drażnienie mechaniczne i mikrourazy powierzchniowe nerwu piszczelowego.

Korzyści płynące z operacyjnego leczenia kanału zstępu:

 • usunięcie źródła ucisku nerwu piszczelowego;
 • odwrócenie zaburzenia czynności nerwu piszczelowego;
 • usunięcie bolesności wskutek ucisku nerwu;
 • likwidacja osłabienia i niedowładów mięśni stopy;
 • zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym;
 • krótki czas hospitalizacji: operacja w dniu przyjęcia, wypis kilka godzin po operacji;
 • krótki czas rekonwalescencji: ból i niepełny zakres zgięcie ustępuje po zagojeniu się rany – 5–9 dni po operacji; przez kilka tygodni konieczne powstrzymanie się od wysiłku fizycznego.

Wskazania do operacyjnego leczenia kanału zstępu:

 • uczucie palenia, drętwienia lub mrowienia w okolicach palucha i podeszwy stopy;
 • bóle nasilające się w nocy, podczas obciążania lub w określonym ułożeniu stopy;
 • błędne przewodzenie bodźców w nerwie piszczelowym wykazane podczas badania elektrofizjologicznego;
 • nieskuteczne leczenie rehabilitacyjne lub farmakologiczne stosowane w początkowej fazie choroby.

Przeciwskazania do operacyjnego leczenia kanału zstępu:

 • infekcja skóry w okolicach przeprowadzania operacji;
 • zdiagnozowane zaburzenie krzepnięcia krwi.

Zabieg iniekcji dostawowej kwasu HA – wykorzystuje substancję, która w medycynie XXI wieku popularnością niemal dorównuje tabletkom przeciwbólowym. W ostatnich latach kwas HA ma również szerokie zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów jako wiskosuplementacja. Wstrzyknięcie preparatu zapewnia płynność ruchu i redukuje tarcie powierzchni stawowych, nie wywołując efektów ubocznych. Widoczna poprawa następuje głównie u chorych z pierwszym stopniem zmian radiologicznych. Pozostali pacjenci mogą liczyć na złagodzenie dolegliwości.

Kwas HA jest organicznym związkiem, który naturalnie występuje we wszystkich tkankach organizmu. To główny składnik mazi stawowej, dzięki któremu zachowana jest lepkość powierzchni stawowych zapobiegająca zgniataniu stawu i dostarczanie do chrząstki substancji odżywczych. Gdy staw jest mocno obciążany, kwas HA zużywa się i jest na nowo produkowany. Ten proces z biegiem lat jednak zwalnia, a jego jakość zmniejsza się. Zabieg iniekcji dostawowej kwasu HA poprawia komfort pracy stawu i stymuluje regenerację. Przyczynia się do poprawy lepkości płynu stawowego, odżywia staw i zwiększa poślizg chrząstki stawowej.

Korzyści płynące z iniekcji kwasu HA:

 • pobudzenie procesów regeneracji mazi stawowej;
 • zapobieganie niszczeniu stawu i destrukcji chrząstki stawowej;
 • zabieg mało inwazyjny i mało bolesny;
 • terapia zapewniająca bezpieczeństwo i brak reakcji alergicznych;
 • odbudowa ilość mazi stawowej.

Wskazania do zastosowania iniekcji dostawowej kwasu HA:

 • uszkodzenia stawów w wyniku urazu;
 • choroba zwyrodnieniowa, która wpływa na ruchomość stawu;
 • ubytek mazi stawowej;
 • zmniejszenie ruchomości stawu;
 • ból przy poruszaniu się.

Operacyjne leczenie haluksów – to operacyjna korekta zaawansowanych zmian palucha koślawego, a więc wadliwego ustawienia dużego palca stopy. Chirurgiczna korekcji koślawości może zostać przeprowadzona według różnych metod. Są one dobierane indywidualnie podczas konsultacji specjalistycznej, w zależności od zaawansowania choroby.

Celem zabiegu usuwania haluksów jest usprawnienie regeneracji uszkodzonej chrząstki w obrębie głowy pierwszej kości śródstopia. W efekcie uzyskuje się również poprawę wydolności i sprawności ruchowej stopy. Przeciwwskazaniem do operacyjnego usuwania haluksów jest nieprawidłowe ukrwienie kończyn. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest indywidualny. Ważnym elementem wspierającym powrotu do zdrowia po operacji haluksów jest odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja.

W poradni w Katowicach badania i zabiegi wykonywane są bez skierowania, a terminy oczekiwania – są krótkie
Na zabiegi można się umawiać pod nr tel. 517 725 745 czynnym w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Dzięki zastosowaniu metod małoinwazyjnych wszystkie zabiegi lekarza ortopedy w poradni ortopedycznej w Katowicach nie wymagają długiej hospitalizacji i są mniej obciążające dla organizmu pacjenta. Ewentualne stosowanie znieczulenia miejscowego zmniejsza ryzyko niepożądanych powikłań wynikających ze stosowania znieczuleń ogólnych. Czas zabiegów jest krótki, a ich efekty – widoczne są od razu.

Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowany plan leczenia, który pozwala uzyskać najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie.

Przejdź do cennika, by zobaczyć szczegółowy zakres badań i zabiegów wykonywanych w poradni w Katowicach