You are currently viewing Zmiana płci – terapia hormonalna

Zmiana płci – terapia hormonalna

Terapię hormonalną w procesie korekty płci w Mediqpol prowadzi lek. Aneta Kilian-Kita
Mediqpol endokrynolog Aneta Kilian-Kita


Korekta płci rozważana jest zwykle, gdy płeć mózgu jest niezgodna z ciałem. Gdy kobieta lub mężczyzna nie czuje się dobrze we własnym ciele, zaczyna zastanawiać się, jak wygląda oraz ile kosztuje operacja zmiany płci z męskiej na żeńską lub z żeńskiej na męską. Korekta płci to proces, składający się z wielu etapów. Operacja jest nieodwracalna, dlatego wymaga wielu konsultacji u lekarzy wielu specjalizacji medycyny.

Na czym polega zmiana płci?

Zmiana płci, zarówno mężczyzny w kobietę, jak i kobiety w mężczyznę – to złożona procedura. Operacja musi być poprzedzona oceną psychologa lub psychiatry wraz z psychoterapią, a także terapią hormonalną. Do chirurgicznego zabiegu korekty płci dochodzi na samym końcu. Po dostosowaniu fizycznym płci urodzenia w płeć pożądaną nastąpić musi również formalno-prawna zmiana płci zapisanej w dokumentach.

Operacja zmiany płci przez wiele lat z przyczyn technicznych nie była możliwa. Problematyczny zakres i technika przeprowadzenia zabiegu nie były rozwijane także ze względów dylematów natury moralnej lekarzy, którzy mieli się ich podejmować. Główne obawy dotyczyła tego, że pacjenci będą zmieniać w zakresie procesu zmiany płci, kiedy nie będzie już możliwy powrót do wcześniejszego stanu zdanie, lub że zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Pierwsza operacja tego typu w Polsce odbyła się w 1937 roku. Od tej pory procedura stała się na tyle powszechna, że można ja wykonać w większości większych miast.

Zmiana płci – do jakiego lekarza się udać?

W procesie korekty płci bierze udział wielu lekarzy różnych specjalności. Na pierwszą wizytę warto udać się do lekarza rodzinnego. To z nim najłatwiej skonsultować wątpliwości i uzyskać wskazówki, co robić dalej. Może również zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie EEG, tomografia komputerowa czy poziom hormonów.

Następnie warto się udać do endokrynologa. Po konsultacji może on włączyć leczenie hormonalne, które pozwoli rozpocząć zmiany w ciele. Terapia hormonalna będzie poprzedzona badaniami krwi, które mają na celu wykluczenie możliwych przeciwskazań do tego rodzaju terapii.

mediqpol zmiana płci ile kosztuje

W czasie leczenia hormonalnego, zwykle odbywają się również konsultacje z psychologiem lub psychiatrą. Zleca on zwykle poddanie się testowi w prawdziwym życiu. Zakłada on funkcjonowanie przez okres 2 lat z płcią, z którą osoba się identyfikuje. Celem jest weryfikacja doświadczeń przed poddaniem się nieodwracalnej operacji.

Po zakończeniu procesu testów zostaje się skierowanym na operację zmiany płci. W przypadku korekty płci z kobiety na mężczyznę, co do zasady mastektomia jest możliwa od razu po rozpoczęciu terapii hormonalnej. Jeśli operacja ma dotyczyć zmiany płci z mężczyzny na kobietę, powiększenie piersi jest możliwe dopiero, gdy wzrost klatki piersiowej się stabilizuje. Bezwzględnym wymogiem do przeprowadzenia operacji zmiany płci jest pełnoletniość.

Terapia hormonalna przed operacją zmiany płci

Rozpoczęta pod okiem endokrynologa terapia hormonalna to początek fizycznej zmiany. Obejmuje ona zestaw hormonów podawanych doustnie, skórnie lub poprzez zastrzyki. Osoby, chcące przejść korektę płci z żeńskiej na męską, otrzymują hormon męski. Pacjenci decydujący się na zmianę płci z męskiej na żeńską – hormony kobiece. Przyjmowanie większości hormonów powinno trwać przez całe życie. Antyandrogeny po operacji korekty płci nie są już potrzebne.

mediqpol zmiana plci nfz

Tempo zmian zachodzących pod wpływem leków hormonalnych jest indywidualne. Obejmuje: tembr głos, włosy na ciele i twarzy, kształt narządów płciowych, masę mięśniową, sylwetkę, kości i skórę, a także częstość rytmu serca, ciśnienie krwi, zapach ciała czy libido. Kontrole endokrynologiczne odbywają się zwykle co 6 miesięcy. Po operacji chirurgicznej zmiany płci – nie rzadziej niż raz w roku.

Całość procesu zmiany płci i procedury wymagane prawnie trwają około dwóch lat. Czas ten ma być dla pacjenta okresem nabrania pewności, iż korekta płci jest dla konkretnej osoby wskazana. Niektóre efekty terapii hormonalnej są odwracalne, dlatego ważne, aby o wszystkich wątpliwościach rozmawiać z lekarzem. Choć proces zmiany płci składa się z wielu konsultacji oraz zabiegów, ich koszty nie są refundowane przez Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: Conway, L. (2006). Vaginoplasty: Male to Female Sex Reassignment Surgery. [online] Artificial Intelligence Laboratory University of Michigan

Przejdź do cennika, by zobaczyć ceny konsultacji endokrynologa w Katowicach

Przeczytaj więcej o specjaliście prowadzącym terapię hormonalną w procesie korekty płci w Mediqpol
Mediqpol endokrynolog Aneta Kilian-Kita

lek. Aneta Kilian-Kita