Anoskopia

Anoskopia to badanie proktologiczne, wykonywane za pomocą specjalnego wziernika nazywanego anoskopem.

Badanie pozwala wykryć zmiany w obrębie błony śluzowej i może służyć diagnozowaniu stanów zapalnych, hemoroidów, polipów oraz szczelin odbytu, a także nowotworów w różnym stadium zaawansowania.

Sprawdź w cenniku: anoskopia – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących anoskopię w Mediqpol

Co to jest anoskopia?

Anoskopia to badanie anoskopowe końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu na głębokość do 10 cm. Może obejmować również pobranie wycinków do badania histopatologicznego celem dalszej analizy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Jak przebiega anoskopia?

Anoskopię rozpoczyna badanie per rectum (badanie odbytu z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni) w pozycji kolankowo-łokciowej, w której pacjent opiera się na kolanach i łokciach, lub na boku, z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Następnie przez odbyt do jelita grubego wprowadzany jest anoskop – sztywna rurka o średnicy 18–22 mm długości na głębokość około 10 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Za jego pomocą w trakcie badania lekarz proktolog ocenia odcinek jelita grubego, znajdujący się 10 cm od odbytu. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Co wykrywa anoskopia?

Anoskopia pełni istotną rolę w diagnozie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiając m.in. ocenę: stanu okolicy odbytu, śluzówki kanału odbytu i bańki odbytnicy, a także napięcia zwieraczy, obecności oraz wielkości hemoroidów, szczelin i przetok odbytu. Wykonuje się ją przy podejrzeniu żylaków odbytu (hemoroidów), przetok okołoodbytniczych, stanów zapalnych, szczelin i polipów odbytu oraz nowotworów, a także w przypadku konieczności zdiagnozowania przyczyn obecności krwi w stolcu, bólu odbytu, diagnostyki hemoroidów, oceny guzków krwawniczych przed zabiegami proktologicznymi czy w ramach kontroli po leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób odbytu.

Może zainteresuje Cię również