Badanie OCT

Optyczna koherentna tomografia oka (OCT) to jedno z najnowocześniejszych badań okulistycznych.

Za pomocą skaningu optycznego pozwala na analizę współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, umożliwiając diagnozę wszelkich zmian w siatkówce na bardzo wczesnym etapie, a następnie szczegółowe monitorowanie procesu ich leczenia.

Sprawdź w cenniku: badanie OCT – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym badanie OCT w Mediqpol

Badanie OCT – wskazania do wykonania tomografii oka

Badanie OCT umożliwia precyzyjne zobrazowanie struktury oka, dzięki czemu ujawnia wszelkie zmiany patologiczne w zakresie warstw włókien nerwowych w siatkówce, a zwłaszcza w części dna oka, tzw. plamce. Za pomocą specjalistycznego aparatu w trakcie tomografii zanalizowana zostaje tkanka o wielkości 1 mikromilimetra (0.001 mm) na obrazie wysokiej jakości.

Tomografia optyczna OCT jest wykorzystywane w diagnostyce chorób siatkówki i sprawdzania efektywności stosowanego leczenia tych schorzeń. Wskazaniem do wykonania badania są: schorzenia siatkówki (zwłaszcza AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), zmian cukrzycowych (makulopatia cukrzycowa), obrzęk plamki lub otwór w plamce niewiadomego pochodzenia, jaskra (do oceny warstwy włókien nerwowych), błony nasiatkówkowe, planowane lub odbyte w przeszłości zabiegi laserowej korekcji wzroku (do kontroli stanu rogówki).

Przebieg badania OCT

Wykonanie badania OCT przypomina badanie ultrasonograficzne (USG). Przed przystąpieniem do tomografii aplikuje się krople rozszerzające źrenice. Mogą one wywołać pogorszenie widzenia i światłowstręt. Następnie sadza się pacjenta w pozycji siedzącej przy aparacie, z brodą na podpórce, w odległości 2-3 cm od niego głowicy pomiarowej.

Po około 15 minutach od aplikacji kropki do narządu wzroku wprowadza się koherentną (spójną) wiązkę światła podczerwonego, która przechodzi przez poszczególne elementy gałki ocznej i odbija od wewnętrznych struktur oka. W ten sposób wracając do aparatu dostarcza informacji na temat położenia poszczególnych części narządu wzroku, zwłaszcza siatkówki. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Badanie OCT jest bezbolesne i bezkontaktowe, zalecane dla osób w każdym wieku, a także ma wysoką powtarzalność. Dodatkowo, z uwagi na nieinwazyjność, może być stosowane zamiast bardziej skomplikowanych, interwencyjnych metod diagnostycznych.

Może zainteresuje Cię również