Badanie piersi (USG piersi)

Nowotwory piersi są jednymi z najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Systematycznie wykonywane badanie USG piersi pozwala na wykrycie guzów we wczesnym stadium, co znacznie wpływa na efektywność leczenia.

USG piersi to, wraz z mammografią, najważniejsze badanie zalecane w profilaktyce raka piersi.

Sprawdź w cenniku: USG piersi – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących USG piersi

Na czym polega badanie piersi?

USG piersi to badanie, które wykonuje się profilaktycznie w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń chorób nowotworowych piersi. Pozwala ono wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym i zauważalne wzrokowo. Badanie piersi za pomocą USG jest również metodą różnicowania zmian torbielowatych i litych oraz stosowana w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.

Badanie USG piersi wykonuje się również przy podejrzeniu ropnia piersi, torbieli mlecznej u kobiet karmiących, a także w celu wykrycia krwiaka i oceny uszkodzeń po urazach w obrębie biustu, także przed operacją korekcji piersi i kontrolnie po niej. Metoda ta może służyć do oceny postępów leczenia oraz monitorowania biopsji i punkcji torbieli.

Jak wygląda USG piersi?

Badanie USG piersi poprzedzone jest wywiadem w zakresie daty ostatniej miesiączki, samodzielnych obserwacji piersi, czynników ryzyka nowotworu piersi i przypadków chorób nowotworowych w rodzinie. USG piersi przeprowadza się w pozycji leżącej, z odsłoniętą klatką piersiową i rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na badany obszar cienką warstwę żelu, który ułatwia przesuwanie głowicą aparatu ultrasonograficznego, po czym przystępuje do badania właściwego. Końcówką aparatu wykonuje na skórze podłużne i okrężne ruchy, lekko uciskając. Sygnał odbierany przez głowicę aparatu jest widoczny na monitorze, a wynik badania w formie opisowej otrzymuje się tuż po jego zakończeniu. W ramach badania USG piersi obserwuje się też okoliczne węzły chłonne (pod pachami). Średni czas trwania badania piersi to 15 minut.

Kiedy wykonać badanie piersi?

USG piersi jest istotne zwłaszcza dla młodych kobiet, posiadających dominującą tkankę o charakterze gruczołowym. Pierwsze badanie zaleca się po 20. roku życia, a następnie profilaktycznie co roku, nawet jeśli pacjentka nie zaobserwowała u siebie żadnych niepokojących zmian. Badanie piersi może zostać również przeprowadzone u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rutynowe badanie USG piersi jest zalecane w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, a więc po ustaniu krwawienia, ale przed owulacją. Wówczas piersi są w najmniejszym stopniu wypełnione wodą, co ułatwiający proces diagnostyczny. Jednak nie ma przeciwskazań do przeprowadzenia USG piersi w każdym momencie cyklu. Ultrasonografia piersi nie wymaga przygotowania.

USG piersi w trybie pilnym należy wykonać, gdy pojawiły się: zaczerwienienia i obrzęk piersi, przebarwienia, wyczuwalne pod palcami zgrubienia lub guzki na piersiach, wydzielina z sutka, zmiany skórne na sutkach, powiększone węzły chłonne pod pachą, ból piersi lub zmiana kształtu i wielkości piersi.

Może zainteresuje Cię również