Biopsja aspiracyjna endometrium

Biopsja aspiracyjna endometrium (inaczej pipelle) to badanie o wysokim wskaźniku trafności diagnostycznej oraz małej inwazyjności.

 Jest alternatywą dla wykonywanego w szpitalu inwazyjnego łyżeczkowania jamy macicy, które wymaga znieczulenia ogólnego.

Sprawdź w cenniku: biopsja endometrium – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Pipelle – wskazanie do badania

Biopsja aspiracyjna endometrium jest wskazana dla osób, u których występują:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • potrzeba przeprowadzenia diagnostyki niepłodności,
  • rozrost błony śluzowej macicy, widoczny w badaniu USG,
  • inne zmiany uwidocznione w badaniu USG, które wymagają dalszego postępowania diagnostycznego.

W celu zminimalizowanie ryzyka ciąży w chwili zabiegu, u miesiączkujących kobiet zabieg wykonywany jest między 7 a 10 dniem cyklu. Możliwe jest przeprowadzenie badania w innej fazie cyklu, ale dopiero po wykluczeniu ciąży (testem paskowym z moczu lub po oznaczeniu β-HCG w surowicy krwi). Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie ginekologicznego badania USG sondą dopochwową.

Przeciwskazaniami do pipelli są: stwierdzenia polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych macicy, a także zdiagnozowana aktywna infekcji w pochwie.

Przebieg biopsji aspiracyjnej endometrium

Biopsja aspiracyjna endometrium polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiej, kilkumilimetrowej, giętkiej, jałowej kaniuli z zaokrąglonym końcem (zwanej pipelle). W jej wnętrzu znajduje się tłoczek, który umożliwia zassanie (zaaspirowanie) elementów tkanki błony śluzowej macicy. Fragment ten zostaje następnie poddany badaniu histopatologicznemu.

Pobranie materiału w czasie biopsji aspiracyjnej endometrium trwa kilka minut. Ponadto nie wymaga stosowania środków znieczulających czy rozszerzania kanału szyjki macicy. Badanie może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych jest bezpieczne i nieinwazyjne. Stopień dolegliwości zabiegu jest niewielki i zwykle ogranicza się do delikatnego dyskomfortu w podbrzuszu.

Biopsja aspiracyjna endometrium pełni istotną rolę w ambulatoryjnej diagnostyki histopatologicznej endometrium. Pobrany w ten sposób materiał z wysoką czułością i swoistością pozwala postawić histopatologiczne rozpoznanie dotyczące ewentualnych patologii, pojawiających się w tej okolicy.

Może zainteresuje Cię również