Wykonuje się ją u mężczyzn, aby potwierdzić lub odrzucić podejrzenia raka. Zabieg polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. To warunek konieczny do rozpoczęcia leczenia raka prostaty.
Sprawdź w cenniku: biopsja prostaty – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
Wskazaniem do przeprowadzania biopsji prostaty (TRUST) jest podwyższony poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) i podejrzenie obecność raka gruczołu krokowego. Warto rozważyć badanie również w przypadku, gdy podczas cyfrowego badania doodbytniczego (DRE) wykryte zostały grudki lub inne nieprawidłowości.
Biopsja prostaty wykonywana jest w pozycji leżącej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W trakcie procedury przez odbytnicę wprowadza się pokrytą środkiem znieczulającym sondę USG i specjalną igłę biopsyjną. Pozwala ona na pobranie fragmentów tkanki gruczołu krokowego. Następnie pobrany materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej. W ten sposób oceniane są możliwe zmiany nowotworowe.
Biopsja prostaty jest badaniem krótkim i niebolesnym, choć bywa nieprzyjemna. Procedura wykonywana jest pod kontrolą aparatu USG. Dzięki temu można zapobiec uszkodzeniu struktur otaczających gruczoł i dokładnie ocenić miejsce pobrania wycinka. Całe badanie trwa około 20 minut.
Do przeprowadzenia biopsji prostaty niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Ogranicza ono możliwość wystąpienia powikłań – głównie krwawienia, które może być groźne dla niektórych grup pacjentów. Na kilka dni przed planowanym badaniem należy przede wszystkim odstawić lub zmienić dawki leków obniżających krzepliwość krwi.
Zwykle zaleca się również przyjęcie antybiotyku, który przepisuje lekarz kierujący na badanie. Na badanie biopsji prostaty warto zabrać ze sobą wynik badania laboratoryjnego PSA.
Rak prostaty to najczęstszy nowotwór, na który chorują mężczyźni w Polsce, zaraz po raku płuc. Stanowi 15,5% wszystkich wykrywanych u mężczyzn nowotworów złośliwych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Z tego względu po 45. roku życia mężczyźni powinni wykonywać badania profilaktyczne i regularnie odwiedzać lekarza urologa. Rak prostaty nie wyklucza dobrych rokować, o ile zostanie zdiagnozowany na wczesnym stadium rozwoju choroby.