Badanie elastograficzne wątroby, zwane często „bezinwazyjną biopsją wątroby”, pozwala bez ingerencji określić stopień uszkodzenia wątroby w skali METAVIR i określenia ryzyka wystąpienia jej marskości.
Sprawdź w cenniku: elastografia wątroby – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaBadanie elastograficzne wątroby polega na pomiarze prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej emitowanej przez głowicę. Pomiaru tego dokonuje się w trakcie wykonywania USG wątroby. Prędkość rozchodzenia się fali jest zależna od sztywności narządu, czyli stopnia jego włóknienia. Z tego względu możliwe jest na podstawie badania określenie stopnia włóknienia.
Lekarz wykonujący badanie przy pomocy obrazowania USG znajduje najbardziej jednorodny obszar wątroby, który jest najbardziej miarodajny do wykonania pomiaru. Widoczność miejsca pomiaru pozwala uniknąć błędu w postaci zaniżenia lub zawyżenia wyniku z powodu pulsującego naczynia krwionośnego czy bezpośredniej bliskości torebki wątroby bądź pęcherzyka żółciowego.
Wynik badania jest wyrażany w kilopaskalach (kPa) i stanowi średnią z 5 pomiarów twardości tkanki z różnych miejsc wątroby. Prezentowany jest w postaci tabeli, w której zestawia się wartość każdego z 5 wykonanych pomiarów oraz wartość średnią. Pod tabelą umieszczony zostaje wynik w stosowanej w ocenie biopsji wątroby skali METAVIR.
Najczęstszymi wskazaniami do elastografii wątroby są:
Jest to narzędzie pomocne do: diagnostyki choroby wątroby, kontroli progresji w porównaniu do wyjściowej biopsji wątroby, weryfikacji postępu lub cofania się włóknienia po leczeniu, a także oceny włóknienia wątroby u pacjentów z przeciwwskazaniami do biopsji.
Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża, ponieważ nie stwierdzono, czy fala służąca do pomiaru sztywności wątroby może mieć niekorzystny wpływ na płód.
Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych badań, wartość elastografii wątroby w ocenie włóknienia jest porównywalna z biopsją wątroby oraz badaniem aparatem Fibroscan. Badanie elastograficzne wątroby jest powtarzalne i może być wielokrotnie wykonywane u tego samego pacjenta w różnych odstępach czasu. Pozwala bez inwazyjnego zabiegu (jak biopsja) kontrolować stan wątroby. Nie niesie ze sobą żadnego ryzyka powikłań, trwa 5-10 minut i przypomina zwykłe USG.
Dodatkowo przygotowanie do badania elastograficznego wątroby również nie jest skomplikowane – zalecane jest bycie około 6 godzin na czczo. W dniu badania należy wstrzymać się od picia napojów gazowanych oraz żucia gumy. Przez 48 godzin przed elastografią wątroby należy unikać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających.