Hemoroidy – objawy i laserowe usuwanie

Hemoroidy to rozszerzone naczynia krwionośne, które tworzą się zewnętrznie (wokół odbytu) lub wewnętrznie (w dolnej części odbytnicy).

W wieku 50 lat jednego lub więcej klasycznych objawów tej przypadłości doświadczyła około połowa populacji.

Sprawdź w cenniku: laserowe usuwanie hemoroidów – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym laserowe usuwanie hemoroidów w Mediqpol

Hemoroidy – definicja i rodzaje

Hemoroidy w pewnym sensie ma każdy. Są one przypominającym poduszkę skupiskiem żył, które znajdują się tuż pod błonami śluzowymi wyściełającymi najniższą część odbytnicy i odbytu. Stan, który większość z nas nazywa hemoroidami, rozwija się, gdy żyły stają się spuchnięte i rozszerzone – tak, jak żylaki w nogach.

Zaangażowane w zaburzenie naczynia krwionośne, aby krew trafiła z powrotem do serca, muszą nieustannie walczyć z grawitacją. Z tego względu niektórzy uważają, że hemoroidy są częścią ceny, którą płacimy za wyprostowaną postawę.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:

  • Hemoroidy wewnętrzne: występują w dolnej części odbytnicy. Zwykle są bezbolesne, nawet gdy powodują krwawienie. Mogą wypadać lub rozciągać się poza odbyt, powodując podrażnienie i świąd. Ciągłe wycieranie w celu złagodzenia swędzenia może pogorszyć problem.
  • Hemoroidy zewnętrzne: rozwijają się pod skórą wokół odbytu, dlatego możesz poczuć lub zobaczyć guzek. Są bardziej niewygodne, ponieważ otaczająca odbyt skóra staje się podrażniona i napęczniała, a ból może być nagły i silny.

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy są związane z przewlekłym zaparciem, powodującym dodatkowy wysiłek podczas wypróżnień. Zaburzają one przepływ krwi do odbytu i jego okolicy, powodując powiększanie naczyń krwionośnych. To wyjaśnia również, dlaczego hemoroidy są powszechne w czasie ciąży, gdy powiększająca się macica naciska na żyły.

Nowsze badania pokazują, że pacjenci z hemoroidami mają tendencję do wyższego spoczynkowego napięcia kanału odbytu. Oznacza to, że mięsień gładki kanału odbytu jest zwykle bardziej napięty niż przeciętny – nawet gdy nie jest obciążony. Zaparcia powiększają te problemy, ponieważ wysiłek podczas wypróżnienia zwiększa ciśnienie w kanale odbytu i popycha hemoroidy do mięśnia zwieracza. Z tego względu tkanki łączne, które utrzymują hemoroidy w miejscu, mogą podlegać osłabieniu wraz z wiekiem, powodując wybrzuszanie i wypadanie hemoroidów.

Hemoroidy – diagnoza

Hemoroidy można zwykle zdiagnozować na podstawie analizy historii medycznej i badania fizykalnego. Zewnętrzne hemoroidy są widoczne, zwłaszcza jeśli utworzył się skrzep krwi. Dlatego lekarz może wykonać badanie odbytnicy w celu sprawdzenia krwi w kale. Może również zbadać kanał odbytu za pomocą anoskopu – krótkiej plastikowej rurki włożonej do odbytnicy.

Jeśli pojawiają się krwawienia z odbytu lub krew w kale, można wykonać elastyczną sigmoidoskopię lub kolonoskopię, aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia, takie jak polipy jelita grubego lub rak. Jest to zalecane szczególnie u osób powyżej 45. roku życia.

Domowe sposoby na hemoroidy

W przypadku większości objawów hemoroidów ogromną ulgę można uzyskać, stosując proste domowe sposoby:

  • Jedzenie błonnika: 25–30 gramów dziennie bezpośrednio z pożywienia lub jako suplement z odpowiednią ilością płynu zmiękcza stolec, zmniejszając nacisk na hemoroidy. Można go sobie zapewnić jedząc: brokuły, fasolę, otręby pszenne i owsiane, produkty pełnoziarniste czy świeże owoce. Pomagają zmniejszyć krwawienie, podrażnienie, stany zapalne i guzki.
  • Umiarkowane ćwiczenia aerobowe: jak szybki marsz, trwający 20–30 minut dziennie, mogą pomóc stymulować czynność jelit.
  • Niezwlekanie z wypróżnianiem: zapobiega cofaniu się stolca i zwiększania ciśnienia. Warto również po posiłku siadać na toalecie o ustalonej godzinie każdego dnia, by wytworzyć odpowiednie nawyki jelit.
  • Kąpiel sitz: to ciepła, 20-minutowa kąpiel wodna, której nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „sitzen”, czyli „siedzieć”. Może złagodzić swędzenie, podrażnienie i skurcze mięśnia zwieracza. Zalecana jest po każdym wypróżnieniu i dodatkowo dwa lub trzy razy dziennie.
  • Kremy na hemoroidy: to środki bez recepty, zawierające miejscowy środek znieczulający, które mogą tymczasowo łagodzić ból. Ich działanie wspomóc może okład z lodu w obszarze odbytu oraz siedzenie na poduszce.

Hemoroidy – leczenie

Hemoroidy da się leczyć zachowawczo, ale najczęściej są to metody mało skuteczne i w dłuższym horyzoncie czasowym i tak wymagają bardziej inwazyjnych metod, umożliwiających szybszy powrót do zdrowia.

Jedną z nich jest gumkowanie (metoda Barrona), polegające na umieszczeniu wokół podstawy hemoroidu małej, elastycznej taśmy. Taka opaska powoduje, że hemoroid kurczy się, a otaczająca go tkanka bliznowacieje, jednocześnie utrzymując hemoroid na miejscu. zabieg przynosi na jakiś czas efekty, ale niestety nie jest trwały i najczęściej po pewnym czasie trzeba korzystać z innych metod leczenia.

Inne procedury leczenia hemoroidów obejmują: koagulację laserem lub podczerwienią, skleroterapię i kriochirurgię.

Operacja usunięcia hemoroidów – hemoroidektomia

Jeśli żylaki odbytu są bardzo zaawansowane lub dają nieprzyjemne objawy, możesz potrzebować operacji.

Są dwie metody skutecznego pozbycia się nieprzyjemnych zmian. Tradycyjna operacja (hemoroidektomia) polega na wykonaniu wąskiego nacięcia zarówno wokół zewnętrznej, jak i wewnętrznej tkanki hemoroidalnej, a uszkodzone naczynia krwionośne usuwa się. Ta procedura niestety jest obarczona możliwością krwawień oraz dość długim czasem rekonwalescencji, spowodowanej uszkodzonymi tkankami.

Drugą metodą, jednocześnie alternatywą dla tradycyjnej hemoroidektomii, jest hemoroidektomia zszywana (tzw. hemoroidopeksja zszywkowa). To technika chirurgiczna najczęściej stosowana w leczeniu hemoroidów stopnia trzeciego. Operacja nie usuwa hemoroidów, a rozszerzoną tkankę, która je podtrzymuje i pozwoliła hemoroidom ześlizgnąć się w dół.

Zabieg laserowego usuwania hemoroidów

W Mediqpol do leczenia zaawansowanych hemoroidów oferujemy zabieg laserowego usuwania HeLP (Hemorrhoid Laser Procedure), który jest bezbolesny i należy do grupy zabiegów minimalnie inwazyjnych. Polega ona na zamknięciu tętniczek hemoroidalnych, bez stosowania nici i klipsów, a za pomocą światła lasera, podawanego do hemoroidu śródmiąższowo, za pomocą światłowodu radialnego. To świetna alternatywa dla osób, które obawiają się bolesnych zabiegów chirurgicznych w delikatnej okolicy. Zabieg wykonywany jest laserem Leonardo Dual Biolitec, wykorzystującym unikalne, opatentowane światłowody.

Procedura wymaga wykonania tylko jednego zabiegu. Przed zabiegiem zaprosimy na konsultację z anestezjologiem oraz pobierzemy krew, w celu wykonania niezbędnych badań. Pacjent pojawia się w dniu zabiegu na czczo, a po operacji pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu. Na zabieg trzeba sobie zarezerwować jeden dzień.

Precyzję zabiegu gwarantuje wprowadzaną poprzez kanał roboczy proktoskopu miniaturowa sonda dopplerowska, która określa pozycję naczyń krwionośnych. Po uzyskaniu sygnału dopplerowskiego, w miejsce sondy wprowadzany jest uchwyt światłowodu i aplikowane są impulsy światła lasera o długości fali 980nm. Celem jest laserowa fotokoagulacja odgałęzień tętnicy odbytniczej i częściowe obkurczenie śluzówki oraz tkanek otaczających. W efekcie zmieniony zostaje przepływ tętniczo-żylny, a guzki krwawnicze w ciągu kilku dni wycofują się. Zabieg trwa około 45 minut i wymaga znieczulenia.

Laserowe usuwanie hemoroidów – czy jest skuteczne?

Laserowe zabiegi, w porównaniu do innych dostępnych na rynku metod leczenia hemoroidów, są dość kosztowne. Mają jednak zdecydowanie większą skuteczność. Potwierdzają ją badania naukowe, przeprowadzone w dwóch włoskich ośrodkach klinicznych. W ich trakcie poddano obserwacji 60 pacjentów z żylakami odbytu w stadium II lub III. W czasie 6 miesięcy po zabiegu oceniano: dolegliwości bólowe, odczuwane objawy oraz samopoczucie.

Badanie jednoznacznie wykazało, że zabieg laserowego usunięcia żylaków odbytu pozwala na uzyskanie lepszych wyników niż gumkowanie. Pacjenci po zabiegu z wykorzystaniem lasera oceniali ból pooperacyjny jako prawie 3-krotnie mniejszy, a wycofanie objawów po 6 miesiącach zaobserwowano u 90% pacjentów ( w porównaniu do 53% po gumkowaniu). Ponadto chorzy po laserowym usuwaniu hemoroidów zgłaszali też odczuwalnie większą poprawę samopoczucia.

Źródło: Harvard Medical School; Raffaele Salfi, Coloproctology 2009; „Nowa Medycyna” 1/2019; „Diseases of the Colon&Rectum” 2018

Może zainteresuje Cię również