Hymenoplastyka i hymenotomia (usunięcie błony dziewiczej i odtworzenie błony dziewiczej)

Błona dziewicza to niewielki, elastyczny fałd błony śluzowej, który znajduje się wewnątrz ujścia pochwy. Jej wygląd jest różny, w zależności od hormonów, genów czy przebytych zakażeń.

Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia zrostu błony dziewiczej, to rozwiązanie dla kobiet, u których błona dziewicza w trakcie próby współżycia nie uległa perforacji. Hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej, polega na uformowaniu strzępków błony dziewiczej w odpowiedni sposób i odtworzeniu jej ciągłości.

Sprawdź w cenniku: hymenotomia i hymenoplastyka – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabieg w Mediqpol

Hymenoplastyka i hymenotomia – wskazania do zabiegu

Wśród wskazań do zabiegu hymenotomii można wyróżnić przyczyny o dwóch podłożach: medyczne i psychologiczne. Pierwsze z nich dotyczą kobiet, które posiadają twardą błonę, co uniemożliwia im odbycie stosunków seksualnych. Drugie to takie, które nie wiążą się z fizyczną niemożliwością, ale dyskomfortem i odczuwanym bólem, będącymi powodami wycofania się z kontaktów płciowych.

Rekonstrukcja błony dziewiczej (hymenoplastyka) to zabieg dla kobiet, które chcą przeżyć swój „pierwszy raz” po raz kolejny lub u których błona dziewicza została wcześniej uszkodzona podczas badania lekarskiego, stosowania tamponów lub masturbacji.

Jak wygląda zabieg usuwania i odtwarzania błony dziewiczej?

Każdy zabieg jest poprzedzony wizytą kwalifikującą u lekarza mającego przeprowadzić zabieg. Ma ona na celu ustalenie pożądanego efektu zabiegu, wykluczenie przeciwskazań oraz zaplanowanie terminu zabiegu w dniach po miesiączce.

Zabieg hymenotomii polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Lekarz znieczula pacjentkę, najczęściej miejscowo, i wykonuje nacięcie błony dziewiczej w formie krzyża. Niekiedy może ona być również usunięta w całości lub we fragmentach. Po zabiegu pacjentce zakłada się szwy rozpuszczalne, które po kilkunastu dniach znikają samoczynnie. Trwa on średnio od 30 do 120 minut.

Zabieg hymenoplastyki polega na zszyciu pozostałości naturalnej błony, która znajduje się na ściankach pochwy, i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Odtworzenie błony dziewiczej nie może zostać wykonane u kobiety, która urodziła dziecko. Zabieg trwa od 90 do 120 minut.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Zabieg przeprowadzany jest w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Do kilku dni po operacji mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe oraz obrzęk sromu. Można je złagodzić, stosując środki przeciwbólowe. Po nacięciu i odtworzeniu błony dziewiczej należy ograniczyć́ wysiłek fizyczny oraz aktywność seksualną przez co najmniej dwa tygodnie. Zalecane jest także dbanie o właściwą higienę okolic intymnych.

Może zainteresuje Cię również