Implant antykoncepcyjny podskórny

Implant antykoncepcyjny to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia antykoncepcję bez konieczności regularnego pamiętania o tabletkach, plastrach czy zastrzykach.

Jako metoda hormonalna łączy skuteczność antykoncepcji długoterminowej z bezpieczeństwem i niespotykanym dotąd komfortem stosowania.

Sprawdź w cenniku: implant antykoncepcyjny – cena (Katowice) Cennik

Umów się na implant

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wszczepiających implant w Mediqpol

Co to jest implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to niewielkich rozmiarów giętki, plastikowy pręcik. Ma 4 cm długości oraz 2 mm średnicy i wszczepiany bezpośrednio pod skórę. Zwykle wszywa się go po wewnętrznej stronie ramienia (w okolicach bicepsa) ręki niedominującej. Implant antykoncepcyjny zawiera progestagen – hormon, który stopniowo uwalniany do organizmu kobiety zapobiega ciąży.

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Działanie w implancie antykoncepcyjnym progestagenu wstrzymuje owulację w organizmie kobiety. Dodatkowo hormon wywołuje zmiany w śluzie szyjki macicy, co znacznie utrudnia poruszanie się plemników.

Jak wygląda założenie wszywki podskórnej?

Przed założeniem implantu antykoncepcyjnego ginekolog przeprowadza szczegółowy wywiad kwalifikacyjny. Jeśli nie stwierdzi przeciwskazań, zaznacza miejsce, w którym antykoncepcja podskórna ma zostać założona. Następnie w znieczuleniu miejscowym przy pomocy specjalnego aplikatora umieszcza wszywkę.

Optymalny termin na założenie implantu warto skonsultować z ginekologiem. Jeżeli pacjentka nie stosowała wcześniej żadnych farmakologicznych środków antykoncepcyjnych, zwykle będzie to czas między 1 a 5 dniem cyklu. Nie ma wówczas znaczenia, czy krwawienie jeszcze występuje. U pacjentek, które stosowały środki antykoncepcyjne, wszczepienie wszywki powinno nastąpić w dniu, w którym byłby kontynuowany kolejny cykl ich stosowanych.

Antykoncepcję podskórną mogą stosować także kobiety, które niedawno urodziły lub poroniły. Termin najkorzystniejszy wszczepienia będzie wówczas przypadał między 21 a 28 dniem od porodu lub poronienia.

Czy można zajść w ciążę mając implant?

Skuteczność stosowania implantu antykoncepcyjnego szacuje się na 99,5%. Należy jednak pamiętać, że warunkiem odpowiedniego działania wszywki jest założenie jej w odpowiednim miejscu oraz terminie. Ponadto, w przypadku implantów, jak i innych środków antykoncepcji hormonalnej, działanie antykoncepcyjne mogą osłabiać niektóre leki.

Przeciwskazania do stosowania implantu antykoncepcyjnego

Wszystkie z przeprowadzanych dotąd badań klinicznych potwierdziły możliwość bezpiecznego stosowania implantu antykoncepcyjnego u kobiet pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Z ostrożności nie zaleca się więc stosowania wszywki antykoncepcyjnej kobietom młodszym lub starszym. Przeciwskazaniami do założenia implantu antykoncepcyjnego są również: ciąża, nadwrażliwość na substancje czynną lub substancje pomocniczą w składzie implantu, zdiagnozowane: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, guzy lub inne choroby wątroby, podejrzenie nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych oraz krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.

Implant podskórny a karmienie piersią

Wszywka antykoncepcyjna uwalnia wyłącznie progestagen, dlatego może być wykorzystywany również u kobiet karmiących piersią. Jak wykazały przeprowadzone dotychczas badania kliniczne, implant nie wpływa na jakość pokarmu lub jego ilość. Dodatkowo stwierdzono, iż ilość substancji czynnej, która przenika do mleka matki, jest tak niewielka, że nie wpływa na dziecko.

Skutki uboczne wszywki antykoncepcyjnej

Implant antykoncepcyjny, jak każdy lek, może wywoływać u niektórych kobiet działania niepożądane. Przy stosowaniu implantu antykoncepcyjnego mogą wystąpić skutki uboczne w postaci: zakażenia pochwy, bólu głowy, trądziku, tkliwości piersi, nieregularnych krwawień miesiączkowych oraz przyrostu masy ciała (często powiązanego ze zwiększeniem apetytu). Rzadziej pojawiają się także: nudności, wymioty, bolesne miesiączki, zmniejszone libido czy zawroty głowy. Wszystkie zauważone nieprawidłowości należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jak długo działa implant antykoncepcyjny?

Antykoncepcja podskórna chroni przed ciążą przez okres 3 lat. W badaniach klinicznych w ciągu 2 lat od chwili wszczepienia implantu wykazano wysoką skuteczność hamowania owulacji, natomiast w kolejnym roku owulacja pojawiała się bardzo rzadko. Dodatkowo powrót płodności po wyjęciu wszywki stwierdzono już przy kolejnym cyklu menstruacyjnym.

Implant antykoncepcyjny to bezpieczna, skuteczna i komfortowa metoda antykoncepcji hormonalnej. Wszczepiany pod skórę pręcik stopniowo uwalnia hormon, który działa już po 24 godzinach od założenia. Wszywka może być stosowana przez trzy lata, a po upływie tego czasu – nie ma przeciwskazań do tego, by od razu wszczepić kolejny implant.

Może zainteresuje Cię również