Badanie pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelita grubego na całej jego długości, a w razie potrzeby pobrać precyzyjnie materiał do badania histopatologicznego. Może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny
Sprawdź w cenniku: kolonoskopia prywatnie – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaKolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala ono na ocenę stanu jelita grubego, a u niektórych osób nawet jelita cienkiego. Podczas diagnostyki na monitorze rejestrowany jest precyzyjny obraz, dzięki któremu możliwa jest kontrola stanu błony śluzowejwnętrza jelita.
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na boku, z nogami zgiętymi w kolanach, a następnie zostaje mu wprowadzony do odbytu kolonoskop. W zależności od wybranego rodzaju znieczulenia wcześniej zostaje z nieczulony przez anestezjologa lub smaruje mu się odbyt i endoskop znieczulającym żelem z lidokainą.
Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub przeprowadzane są drobne zabiegi, takie jak usuwanie polipów jelita grubego (polipektomia jelita grubego, chirurgiczne usunięcie polipa jelita grubego), poszerzenie zwężeń jelitowych czy zatamowanie krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Cała procedura około 15–40 minut.
Kolonoskopia pomaga w rozpoznaniu chorób układu pokarmowego w obrębie jelita grubego. Może być również wykonywana profilaktycznie u osób po 50. roku życia, w celu wykrycia stanów przedrakowych lub wczesnej fazy raka jelita grubego.
Wskazania do wykonania kolonoskopii to:
Do przeciwwskazań przeprowadzenia kolonoskopii należą natomiast: zaawansowana ciąża, zaburzenia krzepnięcia, ciężkie choroby płuc i serca oraz ostre stany w jamie brzusznej, takie jak zapalenie otrzewnej, perforacja jelita czy ostre zapalenie uchyłków jelita grubego.
Kolonoskopia zazwyczaj przebiega bezboleśnie, jednak nie należy do badań zbyt przyjemnych. Z tego względu choć znieczulenie nie jest konieczne, wielu pacjentów z niego korzysta. W przypadku znieczulenia pacjent przez 12 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Dobrze jest zatem, aby ktoś towarzyszył mu w drodze z placówki do domu.
7 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza i ewentualnie leki zmniejszające krzepliwość krwi, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Przez 2-3 dni przed kolonoskopią obowiązuje niezbyt obfita dieta płynna lub półpłynna, bazująca na kleikach, kisielach, bulionach, ryżu, makaronie, chlebie, gotowanym mięsie i rybach. Pacjent powinien stosować dietę bezpestkową, z małą zawartością błonnika, unikając: surowych owoców i warzyw, przetworów owocowo-warzywnych oraz pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonej barwie (np. buraki), gdyż ich spożycie może utrudniać ocenę śluzówki jelita.
Dzień przed badaniem w godzinach popołudniowych, należy zaprzestać spożywania pokarmów i pić tylko pić klarowne płyny, a także zastosować doustne środków przeczyszczające w postaci roztworu do picia.
W dniu kolonoskopii należy być na czczo i nadal stosować leki przeczyszczające, zgodnie z informacja na ich opakowaniu. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie odbędzie się w znieczuleniu, już 4 godziny wcześniej należy zrezygnować ze spożywania płynów.
Do badania w znieczuleniu ogólnym należy ponadto wykonać badania: morfologię, koagulogram (PT/INR, APTT), jonogram (K, Na), a przyjmowanie płynów należy zakończyć 2 godziny przed kolonoskopią.
Po badaniu zaleca się co najmniej kilka godzin wypoczynku. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można wrócić do normalnej aktywności. Ze względu na podawanie leku znieczulającego obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wskazana jest również opieka osoby towarzyszącej.
Kluczowym elementem przygotowania do kolonoskopii jest jak najkrótszy czas od wypicia środka przeczyszczającego do badania.
Postać: saszetki do rozpuszczania w wodzie.
W trakcie picia Fortransu wskazane chodzenie. Roztwór może być spożyty na dwa sposoby: jako dawka jednorazowa (wówczas ok. 3-4 l roztworu wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie) lub w dwóch dawkach (wtedy należy wypić 2 l roztworu w dniu poprzedzającym badanie, a drugą dawkę wielkości 1-2 l w dniu badania, ok. 3-4 h przed nim).
Do leku można dodać sok z cytryny, sok z jabłek lub popić herbatą lub kawą bez mleka, by poprawić tolerancję smakową.
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane do godziny 15:
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane po godzinie 15:
Postać: koncentrat do sporządzenia roztworu.
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane do godziny 12:
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane do godziny 12:
Postać: saszetki do rozpuszczania w wodzie.
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane do godziny 15:
Badanie kolonoskopowe zarezerwowane po godzinie 15:
Polipektomia endoskopowa to usuwanie polipów przewodu pokarmowego w trackie przeprowadzanego badania endoskopowego. Polipy można usuwać kleszczykami biopsyjnymi lub pętlą diatermiczną. Nakłada się ją na polip lub jego fragment, zaciska i przepuszcza przez nią prąd o zdefiniowanym natężeniu i częstotliwości, dzięki czemu uzyskuje się zamknięcie naczyń doprowadzających krew do polipa, a następnie jego odcięcie. Polip jest następnie wydobywany z jelita i w większości przypadków przekazywany do badania histopatologicznego.
W warunkach ambulatoryjnych usuwa się polipy do 10 mm. W niektórych przypadkach, przy dużych wymiarach polipa bądź jego niekorzystnej konfiguracji, nie udaje się wykonać polipektomii metodą endoskopową w trybie ambulatoryjnym i konieczne jest skierowanie na zabieg w warunkach hospitalizacji.
Usuwanie polipów jest całkowicie bezbolesne. Polipektomia polipów o charakterze gruczolaków w jelicie grubym w trakcie kolonoskopii zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego.