Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie przewodu pokarmowego, wykonywane za pomocą specjalnego wziernika nazywanego kolonoskopem.

Badanie pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelita grubego na całej jego długości, a w razie potrzeby pobrać precyzyjnie materiał do badania histopatologicznego. Może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny

Sprawdź w cenniku: kolonoskopia prywatnie – cena (Katowice) Cennik

Umów się na wizytę

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym kolonoskopię w Mediqpol

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala ono na ocenę stanu jelita grubego, a u niektórych osób nawet jelita cienkiego. Podczas diagnostyki na monitorze rejestrowany jest precyzyjny obraz, dzięki któremu możliwa jest kontrola stanu błony śluzowejwnętrza jelita.

Jak przebiega kolonoskopia?

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na boku, z nogami zgiętymi w kolanach, a następnie zostaje mu wprowadzony do odbytu kolonoskop. W zależności od wybranego rodzaju znieczulenia wcześniej zostaje z nieczulony przez anestezjologa lub smaruje mu się odbyt i endoskop znieczulającym żelem z lidokainą.

Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub przeprowadzane są drobne zabiegi, takie jak usunięcie polipów, poszerzenie zwężeń jelitowych czy zatamowanie krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Cała procedura około 15–40 minut.

Co wykrywa kolonoskopia?

Kolonoskopia pomaga w rozpoznaniu chorób układu pokarmowego w obrębie jelita grubego. Może być również wykonywana profilaktycznie u osób po 50. roku życia, w celu wykrycia stanów przedrakowych lub wczesnej fazy raka jelita grubego.

Kiedy wykonać kolonoskopię?

Wskazania do wykonania kolonoskopii to:

  • podejrzenie polipów,
  • podejrzenie choroby nowotworowej jelita grubego,
  • podejrzenie zaburzeń wchłaniania,
  • podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit – wrzodziejącego zapalenie jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • nasilona biegunkę o niejasnej etiologii,
  • nagły, niewyjaśniony innymi przyczynami spadek masy ciała,
  • niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza o niewyjaśnionej przyczynie.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia kolonoskopii należą natomiast: zaawansowana ciąża, zaburzenia krzepnięcia, ciężkie choroby płuc i serca oraz ostre stany w jamie brzusznej, takie jak zapalenie otrzewnej, perforacja jelita czy ostre zapalenie uchyłków jelita grubego.

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia zazwyczaj przebiega bezboleśnie, jednak nie należy do badań zbyt przyjemnych. Z tego względu choć znieczulenie nie jest konieczne, wielu pacjentów z niego korzysta. W przypadku znieczulenia pacjent przez 12 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Dobrze jest zatem, aby ktoś towarzyszył mu w drodze z placówki do domu.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

7 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza i ewentualnie leki zmniejszające krzepliwość krwi, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przez 2-3 dni przed kolonoskopią obowiązuje niezbyt obfita dieta płynna lub półpłynna, bazująca na kleikach, kisielach, bulionach. Pacjent powinien stosować dietę z małą zawartością błonnika, unikając: surowych owoców i warzyw, przetworów owocowo-warzywnych oraz pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonej barwie (np. buraki), gdyż ich spożycie może utrudniać ocenę śluzówki jelita.

Dzień przed badaniem w godzinach popołudniowych, należy zaprzestać spożywania pokarmów i pić tylko pić klarowne płyny, a także zastosować doustne środków przeczyszczające w postaci roztworu do picia.

W dniu kolonoskopii należy być na czczo i nadal stosować leki przeczyszczające, zgodnie z informacja na ich opakowaniu. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie odbędzie się w znieczuleniu, już 4 godziny wcześniej należy zrezygnować e spożywania płynów.

Po badaniu zaleca się co najmniej kilka godzin wypoczynku. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można wrócić do normalnej aktywności.

Może zainteresuje Cię również