Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie przewodu pokarmowego, wykonywane za pomocą specjalnego wziernika nazywanego kolonoskopem.

Badanie pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelita grubego na całej jego długości, a w razie potrzeby pobrać precyzyjnie materiał do badania histopatologicznego. Może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny

Sprawdź w cenniku: kolonoskopia prywatnie – cena (Katowice) Cennik

Umów się na wizytę

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym kolonoskopię w Mediqpol

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala ono na ocenę stanu jelita grubego, a u niektórych osób nawet jelita cienkiego. Podczas diagnostyki na monitorze rejestrowany jest precyzyjny obraz, dzięki któremu możliwa jest kontrola stanu błony śluzowejwnętrza jelita.

Jak przebiega kolonoskopia?

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na boku, z nogami zgiętymi w kolanach, a następnie zostaje mu wprowadzony do odbytu kolonoskop. W zależności od wybranego rodzaju znieczulenia wcześniej zostaje z nieczulony przez anestezjologa lub smaruje mu się odbyt i endoskop znieczulającym żelem z lidokainą.

Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub przeprowadzane są drobne zabiegi, takie jak usuwanie polipów jelita grubego (polipektomia jelita grubego, chirurgiczne usunięcie polipa jelita grubego), poszerzenie zwężeń jelitowych czy zatamowanie krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Cała procedura około 15–40 minut.

Co wykrywa kolonoskopia?

Kolonoskopia pomaga w rozpoznaniu chorób układu pokarmowego w obrębie jelita grubego. Może być również wykonywana profilaktycznie u osób po 50. roku życia, w celu wykrycia stanów przedrakowych lub wczesnej fazy raka jelita grubego.

Kiedy wykonać kolonoskopię?

Wskazania do wykonania kolonoskopii to:

  • podejrzenie polipów,
  • podejrzenie choroby nowotworowej jelita grubego,
  • podejrzenie zaburzeń wchłaniania,
  • podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit – wrzodziejącego zapalenie jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • nasilona biegunkę o niejasnej etiologii,
  • nagły, niewyjaśniony innymi przyczynami spadek masy ciała,
  • niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza o niewyjaśnionej przyczynie.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia kolonoskopii należą natomiast: zaawansowana ciąża, zaburzenia krzepnięcia, ciężkie choroby płuc i serca oraz ostre stany w jamie brzusznej, takie jak zapalenie otrzewnej, perforacja jelita czy ostre zapalenie uchyłków jelita grubego.

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia zazwyczaj przebiega bezboleśnie, jednak nie należy do badań zbyt przyjemnych. Z tego względu choć znieczulenie nie jest konieczne, wielu pacjentów z niego korzysta. W przypadku znieczulenia pacjent przez 12 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Dobrze jest zatem, aby ktoś towarzyszył mu w drodze z placówki do domu.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

7 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza i ewentualnie leki zmniejszające krzepliwość krwi, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przez 2-3 dni przed kolonoskopią obowiązuje niezbyt obfita dieta płynna lub półpłynna, bazująca na kleikach, kisielach, bulionach. Pacjent powinien stosować dietę z małą zawartością błonnika, unikając: surowych owoców i warzyw, przetworów owocowo-warzywnych oraz pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonej barwie (np. buraki), gdyż ich spożycie może utrudniać ocenę śluzówki jelita.

Dzień przed badaniem w godzinach popołudniowych, należy zaprzestać spożywania pokarmów i pić tylko pić klarowne płyny, a także zastosować doustne środków przeczyszczające w postaci roztworu do picia.

W dniu kolonoskopii należy być na czczo i nadal stosować leki przeczyszczające, zgodnie z informacja na ich opakowaniu. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie odbędzie się w znieczuleniu, już 4 godziny wcześniej należy zrezygnować ze spożywania płynów.

Do badania w znieczuleniu ogólnym należy ponadto wykonać badania: morfologię, koagulogram (PT/INR, APTT), jonogram (K, Na).

Po badaniu zaleca się co najmniej kilka godzin wypoczynku. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można wrócić do normalnej aktywności.

Może zainteresuje Cię również