Badanie pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelita grubego na całej jego długości, a w razie potrzeby pobrać precyzyjnie materiał do badania histopatologicznego. Może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny
Sprawdź w cenniku: kolonoskopia prywatnie – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala ono na ocenę stanu jelita grubego, a u niektórych osób nawet jelita cienkiego. Podczas diagnostyki na monitorze rejestrowany jest precyzyjny obraz, dzięki któremu możliwa jest kontrola stanu błony śluzowejwnętrza jelita.
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na boku, z nogami zgiętymi w kolanach, a następnie zostaje mu wprowadzony do odbytu kolonoskop. W zależności od wybranego rodzaju znieczulenia wcześniej zostaje z nieczulony przez anestezjologa lub smaruje mu się odbyt i endoskop znieczulającym żelem z lidokainą.
Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub przeprowadzane są drobne zabiegi, takie jak usunięcie polipów, poszerzenie zwężeń jelitowych czy zatamowanie krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Cała procedura około 15–40 minut.
Kolonoskopia pomaga w rozpoznaniu chorób układu pokarmowego w obrębie jelita grubego. Może być również wykonywana profilaktycznie u osób po 50. roku życia, w celu wykrycia stanów przedrakowych lub wczesnej fazy raka jelita grubego.
Wskazania do wykonania kolonoskopii to:
Do przeciwwskazań przeprowadzenia kolonoskopii należą natomiast: zaawansowana ciąża, zaburzenia krzepnięcia, ciężkie choroby płuc i serca oraz ostre stany w jamie brzusznej, takie jak zapalenie otrzewnej, perforacja jelita czy ostre zapalenie uchyłków jelita grubego.
Kolonoskopia zazwyczaj przebiega bezboleśnie, jednak nie należy do badań zbyt przyjemnych. Z tego względu choć znieczulenie nie jest konieczne, wielu pacjentów z niego korzysta. W przypadku znieczulenia pacjent przez 12 godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Dobrze jest zatem, aby ktoś towarzyszył mu w drodze z placówki do domu.
7 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza i ewentualnie leki zmniejszające krzepliwość krwi, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Przez 2-3 dni przed kolonoskopią obowiązuje niezbyt obfita dieta płynna lub półpłynna, bazująca na kleikach, kisielach, bulionach. Pacjent powinien stosować dietę z małą zawartością błonnika, unikając: surowych owoców i warzyw, przetworów owocowo-warzywnych oraz pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonej barwie (np. buraki), gdyż ich spożycie może utrudniać ocenę śluzówki jelita.
Dzień przed badaniem w godzinach popołudniowych, należy zaprzestać spożywania pokarmów i pić tylko pić klarowne płyny, a także zastosować doustne środków przeczyszczające w postaci roztworu do picia.
W dniu kolonoskopii należy być na czczo i nadal stosować leki przeczyszczające, zgodnie z informacja na ich opakowaniu. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie odbędzie się w znieczuleniu, już 4 godziny wcześniej należy zrezygnować e spożywania płynów.
Po badaniu zaleca się co najmniej kilka godzin wypoczynku. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można wrócić do normalnej aktywności.