Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy to zabieg diagnostyczno-terapeutyczny, który pozwala na usunięcie nieprawidłowej tkanki w obrębie szyjki macicy.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest wynik badania cytologicznego lub kolposkopii, wykazujący nieprawidłowości

Sprawdź w cenniku: konizacja szyjki macicy – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Co to jest konizacja szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy to krótki zabieg, który może być wykonany w celach diagnostycznych lub leczniczych. Polega on na wycięciu stożka szyjki macicy i poddaniu go następnie badaniom histopatologicznym.

Celem zabiegu jest usunięcie nieprawidłowej tkanki i ustalenie dalszych wskazań do postępowania terapeutyczne.

Jak przebiega konizacja szyjki macicy?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Pacjentka zostaje ułożona na fotelu ginekologicznym. Lekarz odkaża pole operacyjne i zabezpiecza je sterylnymi obłożeniami. Następnie zakłada do pochwy wzierniki, uwidaczniając część pochwową szyjki macicy. Wówczas ginekolog pobiera fragment szyjki macicy za pomocą noża chirurgicznego, lasera lub pętli elektrochirurgicznej (stożek) i zakłada szwy. Pobrany podczas konizacji wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego. Cała procedura trwa około 30 minut.

Kiedy wykonać konizację szyjki macicy?

Wskazania do wykonania konizacji szyjki macicy ocenia ginekolog na podstawie wyniku badania cytologicznego bądź kolposkopowego z rozpoznaniem stanów przednowotworowych (tzw. dysplazji).

Do przeciwwskazań przeprowadzenia konizacji szyjki macicy należą natomiast: miesiączka, stan zapalny dróg rodnych i nieuregulowana choroba ogólnoustrojowa.

Jak przygotować się do konizacji szyjki macicy?

Konizacja nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto ustalić termin zabiegu na pierwszą połowę cyklu miesiączkowego, po zakończeniu krwawienia.

Rekonwalescencja po konizacji szyjki macicy

Przez ok. 24 godziny po zabiegu pacjentka może odczuwać skurczowe bóle podbrzusza. Czas gojenia szyjki macicy po zabiegu wynosi około 3-4 tygodnie. W tym czasie mogą wystąpić krwawienia i upławy z dróg rodnych.

W trakcie rekonwalescencji zaleca się oszczędny tryb życia, szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych oraz nieużywanie tamponów.

Może zainteresuje Cię również