Labioplastyka (plastyka warg sromowych)

Nieprawidłowa budowa warg sromowych może być powodem dyskomfortu fizycznego oraz psychicznego i sprawiać trudności lub nawet ból podczas najprostszych aktywności.

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, obejmuje korektę warg sromowych mniejszych lub większych, z modyfikacją kształtu i wielkości, przywracając swobodę w życiu codziennym

Sprawdź w cenniku: plastyka warg sromowych – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabieg w Mediqpol

Na czym polega labioplastyka?

Labioplastyka to zabieg polegający na zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Może być wykonywany w każdym wieku, z powodów czynnościowych oraz w celu poprawy wyglądu estetycznego sromu i dopełnienia komfortu psychicznego.  Wskazania do wykonania korekty okolic intymnych obejmują:

  • obniżony komfort psychiczny;
  • dolegliwości związane z codziennym życiem;
  • ograniczoną aktywność ruchową;
  • dyskomfort seksualny – wygląd oraz problemy podczas współżycia, które w konsekwencji mogą prowadzić do zahamowania reakcji seksualnych;
  • miejscowe podrażnienia okolicy sromu na skutek otarć, siedzenia lub chodzenia;
  • problem z utrzymaniem higieny osobistej – szczególnie podczas menstruacji.

Przeciwskazaniem do wykonania labioplastyki są: toczący się proces nowotworowy, aktywna ciąża i miesiączka. Zabieg wykonuje się po zakończeniu menstruacji.

Jak wygląda plastyka warg sromowych?

Labioplastyka, czyli operacyjne leczenie przerośniętych warg sromowych mniejszych, polega na resekcji klinowej przerośniętych obu warg lub jednej z warg sromowych. Operacja odbywa się w zakresie zaplanowanego obszaru resekcji i oparta jest na zasadzie redukcji obwodu, zachowując przy tym prawidłowe unerwienie i unaczynienie sromu.

Technikę chirurgiczną wybiera specjalista indywidualnie, w zależności od tego, jak zmieni się rozmiar lub kształt warg sromowych. Po wycięciu przerostu zakłada się pojedyncze i wchłanialne szwy po stronach korygowanych warg.

Labioplastyka – jakie są efekty?

Zabieg ma na celu przede wszystkim zmniejszenie wielkości warg sromowych mniejszych, co wpływa na walory estetyczne. Odpowiedni dobór techniki operacyjnej pozwala usunąć zbędną część wolnej krawędzi wargi sromowej i zapewnia jej prawidłowy wygląd. Stopień redukcji warg sromowych mniejszych jest uzgadniany indywidualnie.

Redukcja jest zawsze dostosowana do problemów i potrzeb pacjentki. Kobiety dotknięte problemem zbyt dużych warg sromowych dostrzegają różnicę w wyglądzie swoich zewnętrznych narządów płciowych już w pierwszej dobie po zabiegu. Finalnie zabieg korekcyjny daje bardzo dobre wyniki estetyczne, eliminuje także dotychczasowe problemy funkcjonalne i poprawia komfort psychiczny.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu zaleca się przestrzegania zasad czystości i suchości miejsca operowanego i krocza. Najczęściej po zabiegu brzegi rany należy delikatnie oczyszczać wacikiem nasączonym środkiem odkażającym, by nie spowodować krwawienia.  Bardzo ważna jest również wstrzemięźliwość seksualna do momentu zagojenia się ran. Dodatkowo należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać wzmożonych aktywności fizycznych, które mogłyby podrażnić krocze. Należy nosić przewiewną, nieuciskową bieliznę bawełnianą.

Gojenie rany po operacji trwa około 2 tygodnie. W tym czasie pacjentka może odczuwać dyskomfort bólowy, zwiększoną tkliwość czy delikatną opuchliznę.  Blizny po zabiegu labioplastyki stają się niewidoczne po około 6-12 miesiącach. Po około 30 dniach od zabiegu zaleca się stosowanie lubrykantów podczas współżycia oraz ćwiczenie mięśni dna miednicyw celu uelastycznienia tkanek pooperacyjnych.

Może zainteresuje Cię również