Ze względu na ograniczenia rozmiaru pętli, możliwe jest doszczętne wycięcie zmian (gruczolaków lub nieuszypułowanych polipów kosmkowych) osiągających rozmiar do 15 mm średnicy.
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaWskazaniami do wykonania mukozektomii endoskopowej jest występowanie w górnym lub dolnym odcinku przewodu pokarmowego rozległych (nawet kilkucentymetrowych) zmian wywodzących się z błony śluzowej. Zdarza się, że metoda ta jest stosowana również do zmian głębszych warstw ściany przewodu pokarmowego, płaskich lub uniesionych polipów, a także zmian łagodnych (gruczolaków) i złośliwych (gruczolakoraków) o niewielkim stopniu zaawansowania. Każda zmiana musi zostać zakwalifikowana do leczenia endoskopowego na podstawie wcześniej wykonanych badań.
W celu lepszego wyizolowania zmiany możliwe jest też zasysanie fragmentu błony śluzowej do wnętrza specjalnych nasadek zakładanych na endoskop lub zakładanie opasek gumowych na błonę śluzową przed jej usunięciem.
Zabieg wykonywany jest się w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa przy pomocy gastroskopu lub kolonoskopu. Narzędzie jest zależne od lokalizacji zmiany. W przypadku zmiany w przełyku, żołądku lub dwunastnicy używany jest gastroskop, zaś w przypadku zmian w jelicie grubym (w tym odbytnicy) – kolonoskop.
Przy ich użyciu lekarz odseparowuje zmianę od głębszych warstw ściany przewodu pokarmowego. Następnie usunięty materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego.