Operacja laparoskopowa przepukliny

Operacja laparoskopowa przepukliny to zabieg pozwalający pozbyć się ubytku powłok jamy brzusznej. Wykonuje się ją wyłącznie poprzez małe cięcia brzuszne.

Przez dokonane nacięcie wprowadzany jest do jamy brzusznej laparoskop, czyli instrument chirurgiczny z kamerą na końcu, który przekazuje obraz na ekran monitora. Ten rodzaj zabiegu daje możliwość szybszego powrotu do pracy i normalnej aktywności życiowej.

Sprawdź w cenniku: operacja laparoskopowa przepukliny – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabieg w Mediqpol

Na czym polega laparoskopowa operacja przepukliny?

Laparoskopowa operacja przepukliny to zabieg wykonywany zwykle w znieczuleniu ogólnym. Do jego przeprowadzenia używany jest laparoskop – cienki instrument chirurgiczny, który jest zakończony kamerą. Jest on wprowadzany w kierunku przepukliny przez powłoki brzucha. Kamera przekazuje na ekran monitora obraz w powiększeniu, co umożliwia skuteczne kontrolowanie postępów zabiegu. Następnie w okolicę przepukliny wprowadza się pozostałe instrumenty chirurgiczne, które pozwalają pracować w jamie otrzewnej. Do zabezpieczenia miejsca powstania przepukliny używana jest siatka syntetyczna.

Zalety operacji przepukliny laparoskopowo

Główna zaleta zabiegu usuwania przepukliny laparoskopowo jest wykonywanie go jest jedynie przez małe nacięcie w jamie brzusznej. Dzięki wykorzystaniu metody laparoskopowej pacjenci rzadziej odczuwają ból pooperacyjny i zwykle wracają do codziennej aktywności szybciej niż w przypadku bardziej inwazyjnych procedur. Dodatkowo, w przypadku przepuklin pachwinowych obustronnych, istnieje możliwość naprawy obydwu podczas jednej operacji.

Zastosowanie siatki syntetycznej, która jest umieszczana w okolicy pachwiny do wzmocnienia tylnej ściany kanału pachwinowego, pozwala na obniżenie częstości nawrotów przepukliny do około 1-2% operowanych chorych (w porównaniu do ponad 30% przy zastosowaniu tradycyjnych metod).

Wskazania do laparoskopowej operacji przepukliny

Do zabiegu laparoskopowego usuwania przepukliny kwalifikuje chirurg po przeprowadzonym badaniu. Do operacji kwalifikuje się większość pacjentów z przepuklinami, szczególnie pacjenci aktywni fizycznie, ponieważ ta metoda zapewnia im szybszy powrót do sprawności oraz mniejsze dolegliwości bólowe. Zabieg laparoskopowy może nie być metodą z wyboru u tych pacjentów, którzy przebyli wcześniej wiele zabiegów chirurgicznych jamy brzusznej., w przypadku przepuklin zlokalizowanych w nietypowych miejscach lub miejscach, do których dostęp laparoskopowy jest utrudniony. Z racji tego, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent przed zabiegiem przechodzi również kwalifikację anestezjologiczną.

Rekonwalescencja po laparoskopii przepukliny pachwinowej

Po zabiegu przez pierwsze 2 tygodnie należy unikać wykonywania ciężkich prac fizycznych i podnoszenia przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności, gdy nie będzie to powodowało dyskomfortu w miejscu operowanym. Powrót do sportu w większości przypadków możliwy jest już w 2-3 tygodniu po zabiegu.

Dodatkowe zalecenia obejmują: dbałość o regularne wypróżnienia, zapobieganie zaparciom, leczenie chorób przewlekłych przebiegających z kaszlem, a także redukcję nadmiernej masy ciała.

Może zainteresuje Cię również