Przez dokonane nacięcie wprowadzany jest do jamy brzusznej laparoskop, czyli instrument chirurgiczny z kamerą na końcu, który przekazuje obraz na ekran monitora. Ten rodzaj zabiegu daje możliwość szybszego powrotu do pracy i normalnej aktywności życiowej.
Sprawdź w cenniku: operacja laparoskopowa przepukliny – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaLaparoskopowa operacja przepukliny to zabieg wykonywany zwykle w znieczuleniu ogólnym. Do jego przeprowadzenia używany jest laparoskop – cienki instrument chirurgiczny, który jest zakończony kamerą. Jest on wprowadzany w kierunku przepukliny przez powłoki brzucha. Kamera przekazuje na ekran monitora obraz w powiększeniu, co umożliwia skuteczne kontrolowanie postępów zabiegu. Następnie w okolicę przepukliny wprowadza się pozostałe instrumenty chirurgiczne, które pozwalają pracować w jamie otrzewnej. Do zabezpieczenia miejsca powstania przepukliny używana jest siatka syntetyczna.
Główna zaleta zabiegu usuwania przepukliny laparoskopowo jest wykonywanie go jest jedynie przez małe nacięcie w jamie brzusznej. Dzięki wykorzystaniu metody laparoskopowej pacjenci rzadziej odczuwają ból pooperacyjny i zwykle wracają do codziennej aktywności szybciej niż w przypadku bardziej inwazyjnych procedur. Dodatkowo, w przypadku przepuklin pachwinowych obustronnych, istnieje możliwość naprawy obydwu podczas jednej operacji.
Zastosowanie siatki syntetycznej, która jest umieszczana w okolicy pachwiny do wzmocnienia tylnej ściany kanału pachwinowego, pozwala na obniżenie częstości nawrotów przepukliny do około 1-2% operowanych chorych (w porównaniu do ponad 30% przy zastosowaniu tradycyjnych metod).
Do zabiegu laparoskopowego usuwania przepukliny kwalifikuje chirurg po przeprowadzonym badaniu. Do operacji kwalifikuje się większość pacjentów z przepuklinami, szczególnie pacjenci aktywni fizycznie, ponieważ ta metoda zapewnia im szybszy powrót do sprawności oraz mniejsze dolegliwości bólowe. Zabieg laparoskopowy może nie być metodą z wyboru u tych pacjentów, którzy przebyli wcześniej wiele zabiegów chirurgicznych jamy brzusznej., w przypadku przepuklin zlokalizowanych w nietypowych miejscach lub miejscach, do których dostęp laparoskopowy jest utrudniony. Z racji tego, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent przed zabiegiem przechodzi również kwalifikację anestezjologiczną.
Po zabiegu przez pierwsze 2 tygodnie należy unikać wykonywania ciężkich prac fizycznych i podnoszenia przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności, gdy nie będzie to powodowało dyskomfortu w miejscu operowanym. Powrót do sportu w większości przypadków możliwy jest już w 2-3 tygodniu po zabiegu.
Dodatkowe zalecenia obejmują: dbałość o regularne wypróżnienia, zapobieganie zaparciom, leczenie chorób przewlekłych przebiegających z kaszlem, a także redukcję nadmiernej masy ciała.