Operacja usunięcie jądra (orchidektomia)

Orchidektomia to zabieg usunięcia jądra z powodu nowotworu.

Operacja jest metodą leczenia rak jądra – jednego z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn w grupie wiekowej 15-35 lat

Sprawdź w cenniku: usuwanie jądra – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym operację usunięcie jądra w Mediqpol

Co to jest orchidektomia?

Orchidektomia to metoda leczenia nowotworów jąder, polegająca na całkowitym usunięciu jądra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego. Operacja jest wykonywana z dostępu pachwinowego, który pozwala na zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego spływu komórek nowotworowych poprzez układ limfatyczny, a co za tym idzie, wznowy miejscowej lub wystąpienia przerzutów w węzłach chłonnych jamy brzusznej i miednicy.

Jak przebiega usunięcie jądra?

Zabieg orchidektomii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym. Do operacji pacjent układany jest w pozycji leżącej. Przezpachwinowe usunięcie jądra polega na usunięciu jądra, najądrza i kikuta powrózka nasiennego z dostępu przez kanał pachwinowy. W czasie zabiegu urolog może pozostawić w ranie pooperacyjnej dren, który odprowadza gromadzącą się krew i surowiczy przesięk. W większości przypadków dren usuwany jest kilka godzin po operacji. Materiał usunięty podczas operacji zostaje zabezpieczony oraz przekazany do badania histopatologicznego celem oceny usuniętej tkanki. W połączeniu z poziomem markerów nowotworowych i wynikiem tomografii komputerowej jamy brzusznej stanowi on podstawę do kwalifikacji pacjenta do ewentualnej terapii uzupełniającej. Zabieg trwa około godzinę.

Przygotowanie do operacji orchidektomii

Przed przystąpieniem do operacji usunięcia jądra pacjent powinien wykonać badania:

  • USG moszny,
  • EKG,
  • grupę krwi,
  • poziom sodu, potasu i glukozy w surowicy krwi,
  • układ krzepnięcia,
  • Hbs,
  • Anty-HCV.

Zakres badań może być nieco inny w zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zależy on głównie od ogólnego stanu zdrowia chorego.

Na dwa dni wcześniej nie wolno przyjmować aspiryny ani żadnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zaleca się być także 8 godzin na czczo (również bez spożywania płynów), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Możliwe powikłania po orchidektomii

Operacja usunięcia jądra, jak każdy inny zabieg, wiąże się z ryzykiem wystąpienia niektórych powikłań. Wśród możliwych komplikacji wymienia się:

  • krwiak w jamie moszny,
  • krwiak w pachwinie lub krwiak zaotrzewnowy,
  • stan zapalny w okolicy moszny lub pachwiny,
  • zaburzenia czucia tego miejsca,
  • wznowa miejscowa nowotworu (z pozostawionych komórek),
  • bóle fantomowe.

Ważne jest aby w przypadku wystąpienia u pacjenta nasilonych dolegliwości bólowych, zaczerwienienia miejsca pooperacyjnego, wycieku ropy z rany, wystąpienia krwawienia oraz podwyższonej temperatury ciała przekraczającej, która utrzymuje się przez wiele godzin, niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Operacja usunięcia jednego jądra nie ma wpływu na zdolność do osiągania erekcji i jakość życia seksualnego. Orchidektomia nie wpływa na zdolność do osiągania pełnego wzwodu, osiągania orgazmu czy wytrysk.

Zalecenia po operacji usunięcia jądra

Po zabiegu pacjentom przez kilka tygodni wskazuje się prowadzenie oszczędzającego trybu życia, a przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej. Dodatkowo zaleca się noszenie przylegającej do ciała bielizny, która skutecznie pomaga zmniejszyć opuchliznę pooperacyjną moszny.

Ponadto do czasu pełnego wygojenia rany, chory powinien w szczególny sposób chronić miejsce zabiegu przed ewentualnymi zabrudzeniami oraz urazami. Opatrunki mogą być zmieniane codziennie, należy wówczas pamiętać o przemywaniu rany środkami odkażającymi.

W ciągu co najmniej kilku dni po operacji, a najlepiej do całkowitego zagojenia rany, zaleca się unikanie kąpieli w wannie, a korzystanie z natrysku, aby nie doprowadzić do zamoczenia opatrunku. W terminie 2-3 tyg. po zabiegu należy odebrać wynik badania histopatologicznego, jeśli zostały przesłane do badania.

Po zabiegu zalecane jest regularne poddawanie się kontroli, by wykluczyć ewentualny nawrót raka.

Może zainteresuje Cię również