Plastyka pochwy (waginoplastyka)

Plastyka pochwy (waginoplastyka) pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania pochwy i podniesienie komfortu pożycia intymnego.

Zabieg z zakresu ginekologii estetycznej wykonywany jest u pełnoletnich kobiet. Pozwala na korekcję wad rozwojowych pochwy lub jej stanu po pęknięciu lub rozciągnięciu w czasie porodu. Nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę

Sprawdź w cenniku: plastyka pochwy prywatnie – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym plastykę pochwy w Mediqpol

Na czym polega plastyka pochwy?

Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka, to zabieg korygujący rozmiar i szerokość pochwy, który pozwala na dopasowanie jej wielkości do pożądanego stanu. Służy przywróceniu prawidłowego wyglądu i poprawieniu funkcji tkanek powierzchownych i głębokich, tworzących krocze. W efekcie pochwa zostaje zwężona, co znacząco poprawia jej wygląd i zmniejsza ryzyko infekcji. Ponadto wiele kobiet po zabiegu odczuwa znaczną poprawę doznań seksualnych.

Plastyka przedniej ściany pochwy to zabieg prowadzący do naprawy i wzmocnienia warstwy powięziowej między pęcherzem a pochwą. Ma również na celu zlikwidowanie tzw. uchyłka pęcherza moczowego, co pozwala na wyeliminowanie problemu wypadania przedniej ściany pochwy. Tym samym zabieg zmniejsza nieprzyjemne odczucie wypełnienia pochwy i poprawia funkcje pęcherza bez osłabiania funkcji seksualnych.

Plastyka tylnej ściany pochwy zakłada zbliżenie do siebie mięśni dna miednicy, a często też zlikwidowanie tzw. uchyłka odbytniczo-pochwowego, a także plastykę krocza z odtworzeniem środka ścięgnistego.

Jak przebiega plastyka waginoplastyka?

Zabieg plastyki pochwy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Polega on na wykonaniu nacięciu ściany pochwy (tylnej i/lub przedniej) oraz wycięciu zbędnej tkanki. Następnie rana jest zszyta, aby wejście do pochwy uzyskało oczekiwany kształt. Do zaszycia używane są szwy rozpuszczalne, dzięki czemu rana szybko się goi i nie ma konieczności późniejszego wyciągania szwów. Cała procedura około 30–90 minut.

Kiedy wykonać plastykę pochwy?

Wskazania do wykonania plastyki pochwy to:

  • uszkodzenia lub osłabienia struktur krocza na skutek przebytego porodu, menopauzy, przewlekłych chorób układu oddechowego, ciężkiej pracy fizycznej,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (wrodzone, po porodzie, wskutek zmian hormonalnych),
  • chęć poprawy jakości życia seksualnego.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia waginoplastyki należą natomiast: planowana ciąża, infekcje intymne, zły ogólny stan zdrowia, choroba nowotworowa lub choroba utrudniająca gojenie się tkanek oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Poród nie jest przeciwskazaniem – plastyka pochwy może zostać wykonana po upływie około 3 miesięcy od porodu.

Jak przygotować się do plastyki pochwy?

14 dni przed zabiegiem należy odstawić niektóre leki, takie jak aspirynę i jej pochodne, witaminy z grupy E czy leki przeciwkaszlowe/przeciwgrypowe, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przez 2-3 dni przed zabiegiem należy znacząco ograniczyć palenie papierosów.

W dniu plastyki pochwy, przez co najmniej 6 godzin należy zaprzestać spożywania pokarmów i płynów.

Ile trwa rekonwalescencja po waginoplastyce?

Po waginoplastyce zaleca się co najmniej kilka dni wypoczynku. Zazwyczaj już po kilku dniach można wrócić do normalnej aktywności, ale czas całkowitej rekonwalescencji to około 2 miesiące.

Przez pierwsze dwa tygodnie może utrzymywać się niewielki ból, obrzęk i zasinienie krocza oraz podwyższona temperatura. W celu zminimalizowania dolegliwości uśmierzenia można stosować leki przeciwbólowe. Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja miejsc intymnych.

Współżycie seksualne może być podjęte po upływie co najmniej 6 tygodni od zabiegu.

Może zainteresuje Cię również