Plastyka uszu (otoplastyka)

Odstające małżowiny uszne to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych ucha zewnętrznego.

Wynika najczęściej ze spłaszczenia grobelki małżowiny lub powiększenia muszli. Dla wielu osób niesatysfakcjonujący wygląd małżowin usznych jest trudnym do zaakceptowania estetycznym defektem. Sposobem na jego skuteczne i trwałe usunięcie jest otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta odstających uszu.

Sprawdź w cenniku: plastyka uszu – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabieg w Mediqpol

Jak wygląda operacja uszu?

Plastyka uszu polega najczęściej redukcji odległości małżowiny usznej od czaszki. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny usznej, wymodelowaniu chrząstki za pomocą nacięć oraz założenie wewnętrznych i zewnętrznych szwów. Zdarza się jednak, że plastyka uszu obejmuje również korektę chirurgiczną kształtu lub rozmiaru uszu.

Jak przygotować się do korekty uszu?

Korekcję uszu poprzedza konsultacja z lekarzem specjalistą, który wykluczy wszystkie przeciwwskazania. Przed zabiegiem należy pamiętać o wykonaniu podstawowych badań: grupa krwi, jonogram, układ krzepnięcia, morfologia. Na minimum 4 tygodnie zaprzestać palenia papierosów i przyjmowania suplementów diety, a także unikać słońca. Dodatkowo w czasie 2 tygodni przed operacją nie należy stosować leków rozrzedzających krew.

Jakie efekty zapewnia otoplastyka?

Dzięki precyzyjnej interwencji chirurgicznej następuje poprawa wyglądu małżowin usznych i zmniejszenie stopnia ich odchylenia– efekt przylegania uszu do czaszki. W ten sposób zyskuje się symetrię małżowin usznych oraz twarzy.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu przez okres do 2 tygodni mogą wystąpić niewielkie zasinienia i obrzęki uszu. Zazwyczaj 2 dni po zabiegu zmieniany jest opatrunek, a szwy usuwa się między 3. a 8. dobą po zabiegu. W okresie pooperacyjnym zaleca się unikanie leżenia, zwłaszcza na boku. W czasie około 2 tygodni po operacji zaleca się delikatne mycie głowy, aby nie zamoczyć opatrunków. Do czasu całkowitego wygojenia ran Pacjent nie powinien farbować włosów.

Efekty operacji plastycznej uszu utrzymuje się do końca życia. Warunkiem osiągnięcia takich rezultatów jest unikanie urazów w początkowym okresie po zabiegu oraz wybór odpowiedniego lekarza chirurga. Wybierając go, nie warto sugerować się ceną. Najważniejszym wyznacznikiem jest zbudowanie zaufania i bezpieczeństwo.

Może zainteresuje Cię również