Rektoskopia

Rektoskopia to badanie endoskopowe odbytnicy, które ma na celu ocenę stanu błony śluzowej odcinka jelita grubego o długości ok. 30 cm od odbytu.

Może obejmować również pobranie wycinków do badania histopatologicznego lub usunięcie polipów, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Sprawdź w cenniku: rektoskopia – cena (Katowice) Cennik

Umów się na badanie

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących rektoskopię w Mediqpol

Rektoskopia – wskazanie do badania

Rektoskopia jest wskazana dla osób, u których występują:

  • konieczność określenia charakteru zaburzeń chorobowych funkcjonowania odbytnicy (zapalny, wrzodowy, nowotworowy),
  • ból lub ucisk w tej okolicy odbytu oraz krwawienia,
  • zmiany w wyglądzie i konsystencji stolca, krew w wydalinach,
  • uchyłkowatość okrężnicy,
  • endometrioza,
  • bóle lędźwiowe i krzyżowe,
  • utrata masy ciała – zwłaszcza połączona z anemią, gdy suplementacja żelaza nie przyniosła poprawy wyników,
  • niewyjaśniona biegunka,
  • ciała obce w odbycie,
  • konieczność usunięcia stanów przedrakowych pod postacią polipów, poszerzenia światła jelita, zmniejszenia ciśnienia w toksycznie poszerzonym jelicie.

Przeciwskazaniami do rektoskopii są: zaawansowana ciąża, zdiagnozowana choroba Leśniowskiego-Crohna, ciężkie choroby serca i płuc, zaburzenia krzepnięcia krwi, zapalenie otrzewnej i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Przebieg rektoskopii

Rektoskopię rozpoczyna badanie per rectum (badanie odbytu z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni) w pozycji kolankowo-łokciowej, w której pacjent opiera się na kolanach i łokciach. Następnie przez odbyt wprowadzany jest rektoskop – sztywna endoskopowa rurka o 20–30 cm długości i około 2 cm średnicy. Za jego pomocą w trakcie badania lekarz proktolog ocenia odcinek jelita grubego, znajdujący się 30 cm od odbytu. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu minut. Jeśli zachodzi konieczność, w czasie badania pobierane są również wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego lub są usuwane polipy jelita grubego.

W przypadku zastosowania sedacji (znieczulenia ogólnego), przed badaniem rektoskopowym lekarz anestezjolog podaje dożylnie pacjentowi środek usypiający. Nie jest to jednak konieczne, gdyż na końcówce rektoskopu umieszcza się środek znieczulający, dzięki któremu pacjent odczuwa jedynie lekki dyskomfort.

Przygotowanie do rektoskopii

Trzy dni przed rektoskopią zalecane jest ograniczenie spożycia czarnej kawy, jagód, buraków oraz innych pokarmów, mogących barwić stolec. Na 48 godzin przed wykonaniem badania powinno się przyjmować dietę płynną, złożoną z bulionów, soków, zup, napojów niegazowanych, herbaty, kisielu i budyniu. 6 godzin przed rektoskopią zalecane jest pozostawanie na czczo. Do 4 godzin przed badaniem nie należy przyjmować żadnych płynów.

2 godziny przed rektoskopią konieczne jest wykonanie fosforanowej wlewki doodbytniczej (lewatywy) z 120-150ml Enemy. Można ją kupić w aptece i wykonać według instrukcji na opakowaniu. Nie należy żuć gumy, palić tytoniu oraz przyjmować środków przeczyszczających, gdyż mogą one utrudnić przeprowadzenie badania. Przed rektoskopią warto wykonać badania w zakresie krzepliwości krwi, wykluczające nosicielstwo wirusa żółtaczki zakaźne oraz EKG. Ewentualne predyspozycje do zwiększonego krwawienia (skazy krwotoczne), uczulenia na leki i środki znieczulające należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi. Stosowane przewlekle leki powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Powikłania po badaniu rektoskopowym

Badanie rektoskopowe może wywoływać działania niepożądane w postaci wystąpienia reakcji alergiczna na żel znieczulający bądź lekkiego krwawienia z odbytu (zwłaszcza po usuwaniu polipów w trakcie badania). Do bardzo rzadkich powikłań po badaniu należy również przebicie ściany jelita grubego.

Jeśli po badaniu pojawiają się: czarne stolce, bóle brzucha, objawy zbliżone do przeziębienia (w tym gorączka i dreszcze), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Rektoskopia pełni istotną rolę w diagnozie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiając wykrycie m.in. polipów, zmian w obrębie odbytnicy czy endometriozy, jak również dostarczając informacji dotyczących przyczyn częstych biegunek, krwawienia z odbytu lub problemów z wypróżnieniem. Jest również wykonywana w celu: usunięcia ciał obcych bądź polipów, hamowania krwawień i udrożnienia jelita w przypadku zwężeń.

Może zainteresuje Cię również