|
Skleroterapia to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia niewydolności żylnej – w szczególności żylaków oraz tzw. „pajączków naczyniowych”. Zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu (sklerozantu), który prowadzi do jej zamknięcia i zaniku. To procedura małoinwazyjna, bezbolesna i przeprowadzana ambulatoryjnie – bez potrzeby hospitalizacji czy długiej rekonwalescencji. Skleroterapia pozwala szybko odzyskać estetykę nóg i komfort codziennego funkcjonowania.
+48 517 725 745
Skleroterapia jest alternatywą do laserowego usuwania żylaków. Może być również uzupełnieniem technik termicznych lub chirurgicznych. Metoda ta jest uznawana za standard w leczeniu małych żylaków (żył siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm) i teleangiektazji. Polega ona na iniekcyjnym podaniu do światła naczynia środka chemicznego. Ma to na celu uszkodzenie ściany żyły i wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w efekcie ? włóknienie i zarośnięcie naczynia.
Do najczęściej wykonywanych procedur flebologicznych należy zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Efekt terapeutyczny i estetyczny zabiegu w dużym stopniu zależy od indywidualnego stopnia skomplikowania anatomii układu żylnego (przebiegu naczynia, jego głębokości, średnicy i obecności zaburzeń przepływu). Zastosowanie kontroli USG minimalizuje ryzyko podania środka obliterującego poza światło naczynia i wystąpienie związanych z tym powikłań.
Czas trwania zabiegu: 15-30 minut
Znieczulenie: nie jest wymagane
Liczba zabiegów: zwykle 1-3, w zależności od zakresu zmian
Rekonwalescencja: brak hospitalizacji, szybki powrót do aktywności po zabiegu
Efekty: widoczne po kilku dniach
Noszenie odzieży uciskowej: zalecane przez 7–14 dni po zabiegu
Skleroterapia jest poprzedzona badaniem USG dopplerowskim żył, w czasie którego lekarz ustala przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia, a także określa stężenie środka obliterującego. Sam zabieg odbywa się w pozycji leżącej. Specjalista wstrzykuje sklerosant w światło naczynia żylnego w wyznaczone wcześniej miejsca. Ilość wkłuć jest zależna od grubości żyły i wielkości leczonego obszaru.
Po iniekcji na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy, co przyspiesza obliterację naczyń i zapobiega przedostawaniu się środka obkurczającego do zdrowych naczyń żylnych. Pierwsze efekty skleroterapii są widoczne po ok. 2 tygodniach od zabiegu, gdy znikają opuchlizna i zgrubienia. Docelowy stan osiąga się po kilku miesiącach od skleroterapii.
Zamykanie żył za pomocą środka chemicznego, podawanego pod kontrolą USG z podwójnym obrazowaniem to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia. Jest ona również obarczona stosunkowo małym ryzykiem powikłań.
Skleroterapia to skuteczna metoda leczenia w przypadku: