Usuwanie żylaków

Usuwanie żylaków laserowo lub metodą skleroterapii to rozwiązanie skuteczne, mało inwazyjne i bardzo popularne.

Pozwala przeciwdziałać żylakom, które obecnie stają się zagrożeniem dla osób w coraz młodszym wieku. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Naczyniowej, występują one u ponad 30% kobiet i niemal 20% mężczyzn. Choć żylaki kojarzymy najczęściej z poszerzonymi żyłami na nogach, mogą się pojawiać również w innych miejscach. Są one nie tylko problemem estetycznym, ale i medycznym. Nieleczone mogą powodować poważne powikłania, w tym do zakrzepowego zapalenia żył czy zatorowości płucnej. Dlatego ich leczenie warto rozpocząć jak najszybciej.

Sprawdź w cenniku: laserowe usuwanie żylaków i skleroterapia ? cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00?22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym laserowe usuwanie żylaków w Mediqpol

Na czym laserowe usuwanie żylaków?

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych pozwala na ich likwidację przez zamknięcia światła żyły w wyniku działania energii termicznej, czyli tzw. ablacji termicznej. Powoduje ona zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków. Usuwanie żylaków z wykorzystaniem energii światła laserowego polega na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą włókna laserowego, które jest wprowadzonego do wnętrza żyły.

Usuwanie żylaków laserem to małoinwazyjna metoda, która zastąpiła poważną operację ? do niedawna jedyną drogę do pozbycia się żylaków. Po raz pierwszy ablację przeprowadzono w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tej pory popularność usuwania żylaków laserem stale rośnie.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?

W czasie laserowego leczenia żylaków skórę nakłuwa się i umieszcza w żyle wenflon. Następnie wprowadzany jest przez niego światłowód, który za pomocą emitowanej energii doprowadza do podgrzania ściany naczynia i zamknięcia żyły. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG. Czas rekonwalescencji po laserowym usuwaniu żylaków trwa do kilku dni.

Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne: morfologię, układ krzepnięcia, elektrolity, antygen HBS i poziom glukozy. Dodatkowo lekarza przeprowadzającego zabieg należy poinformować o zażywanych lekach, zwłaszcza hormonalnych lub wpływających na układ krzepnięcia krwi. Procedura jest wykonywana na czczo (zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia przez 2 godziny).

Usuwanie żylaków laserem to zabieg mało inwazyjny. Nie jest bolesny i nie powoduje powstawania blizn. Efekty terapii wspomaga przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz stosowanie opasek uciskowych, unikanie wysiłku fizycznego przez około 2 tygodnie i chodzenie przez 30 minut przynajmniej 2 razy dziennie. Zabieg jest trwale skuteczny w 90-95%.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia jest alternatywą do laserowego usuwania żylaków. Może być również uzupełnieniem technik termicznych lub chirurgicznych. Metoda ta jest uznawana za standard w leczeniu małych żylaków (żył siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm) i teleangiektazji. Polega ona na iniekcyjnym podaniu do światła naczynia środka chemicznego. Ma to na celu uszkodzenie ściany żyły i wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w efekcie ? włóknienie i zarośnięcie naczynia.

Do najczęściej wykonywanych procedur flebologicznych należy zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Efekt terapeutyczny i estetyczny zabiegu w dużym stopniu zależy od indywidualnego stopnia skomplikowania anatomii układu żylnego (przebiegu naczynia, jego głębokości, średnicy i obecności zaburzeń przepływu). Zastosowanie kontroli USG minimalizuje ryzyko podania środka obliterującego poza światło naczynia i wystąpienie związanych z tym powikłań.

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Skleroterapia jest poprzedzona badaniem USG dopplerowskim żył, w czasie którego lekarz ustala przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia, a także określa stężenie środka obliterującego. Sam zabieg odbywa się w pozycji leżącej. Specjalista wstrzykuje sklerosant w światło naczynia żylnego w wyznaczone wcześniej miejsca. Ilość wkłuć jest zależna od grubości żyły i wielkości leczonego obszaru.

Po iniekcji na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy, co przyspiesza obliterację naczyń i zapobiega przedostawaniu się środka obkurczającego do zdrowych naczyń żylnych. Pierwsze efekty skleroterapii są widoczne po ok. 2 tygodniach od zabiegu, gdy znikają opuchlizna i zgrubienia. Docelowy stan osiąga się po kilku miesiącach od skleroterapii.

Zamykanie żył za pomocą środka chemicznego, podawanego pod kontrolą USG z podwójnym obrazowaniem to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia. Jest ona również obarczona stosunkowo małym ryzykiem powikłań.

Może zainteresuje Cię również