W efekcie powstaje bolesna i trudno gojąca się rana w błonie śluzowej, która powoduje silny ból podczas wypróżniania. Szczelina odbytu jest drugim, tuż po hemoroidach, najczęściej występującym schorzeniem odbytu.
Sprawdź w cenniku: usuwanie szczeliny odbytu laserem – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaCharakterystyczne dla szczelina odbytu jest pojawienie się rany, która powoduje silny ból i krwawienie przy oddawaniu stolca. Biegnie ona wzdłuż osi kanału odbytu. Najczęściej (85% przypadków) ulokowana jest od strony pleców, rzadziej (10%) – od strony pochwy u kobiet i moszny u mężczyzn lub w innym miejscu obwodu odbytu (5%). Czasami pojawia się więcej niż jedna szczelina.
Bodźce bólowe odczuwane są najczęściej w momencie, gdy stolec przechodzi przez odbyt oraz kilka minut po jego oddaniu. Następnie zazwyczaj samoistnie ustępuje. Zdarza się, iż bólowi towarzyszy świąd, pieczenie lub uczucie dyskomfortu w okolicy odbytu i krocza.
Kolejny objaw szczeliny odbytu to krwawienie. Występuje ono zwykle podczas oddawania stolca. Wówczas krew jest widoczna na papierze. Jeśli krwawienie jest silniejsze i utrzymuje się dłużej niż w momencie defekacji, ślady są widoczne także na bieliźnie. Ból i krwawienie są najdotkliwsze w pierwszych dniach choroby. Następnie ulegają złagodzeniu. Charakterystyczne jest również silne uczucie parcia na stolec.
Istnieją dwa rodzaje szczeliny odbytu:
Gdy rana przerasta, tworzy się tzw. zespół szczeliny odbytu. Pojawiają się guzki – na zewnątrz szczeliny pseudopolip, natomiast od wewnątrz – przerosła brodawka odbytu.
Etiologia szczeliny odbytu nie jest jasna. Istnieje teoria, iż przyczyną powstawania szczeliny odbytu jest uraz mechaniczny. Przy przechodzeniu przez kanał odbytu zbyt dużych lub twardych kawałków stolca ma dochodzić do rozerwania tkanki nabłonkowej pokrywającej ten kanał, zwanej anodermą.
Innym powodem może być biegunkowy stolec, zawierający soki trawienne. Podrażnia on okolicę odbytu i sprawia, że staje się ona podatna na pęknięcia od wewnątrz. Udowodniono również, że w mechanizmie powstawania szczeliny odbytu udział ma wzmożenie napięcia zwieracza wewnętrznego.
Można wyróżnić następujące czynniki ryzyka szczeliny odbytu:
Szczelinę odbytu można rozpoznać na podstawie występujących objawów już na etapie wywiadu z pacjentem. Diagnozę potwierdza badanie per rectum (palcem przez odbytnicę).
W niektórych przypadkach może się okazać konieczne przeprowadzenie badań dodatkowych: rektoskopii, anoskopii, sigmoidoskopii, koloskopii lub biopsji odbytu, które wykluczą ewentualne stany zapalne w jelitach, choroby ogólnoustrojowe czy nowotwory. Wybór odpowiedniego badania dodatkowego jest zależny od efektów wywiadu lekarskiego, badania chorego i badania proktologicznego.
Szczelinę odbytu początkowo leczy się zachowawczo. Większość przypadków udaje się wyleczyć w ten sposób. Wynika to z faktu, iż przyczyną powstania szczeliny odbytu jest nadmierny skurcz mięśnia. Leczenie zachowawcze polega więc na zmniejszeniu napięcia. Pomaga w tym maść zawierająca środki zmniejszające napięcie mięśni, jak nitrogliceryna lub nifedypina. Stosowane są również środki ułatwiające wypróżnianie. Kluczowa jest także modyfikacja diety, pomagająca unikać twardego stolca i zaparć. Zalecane jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i przyjmowanie dużych ilości płynów. Takie leczenie sprawdza się w przewlekłej szczelinie odbytu w ok. 10-15% przypadków.
W bardziej zaawansowanych stadiach szczeliny odbytu konieczne może okazać się podanie botuliny w zwieracz odbytu. Rozluźnienie w wyniku jej podania trwa 2–4 miesiące, co pozwala zagoić się ranie. Skutecznośc tej metody określana jest na poziomie 90% w przypadkach szczeliny ostrej i w 60–70% – przy występowaniu szczeliny przewlekłej.
W razie dalszego niepowodzenia wdrażane są metody operacyjne. W Mediqpol w celu usuwania szczeliny odbytu oferujemy zabieg laserowy. Wykorzystuje on opatentowane światłowody radialne, które w kontrolowany sposób waporyzują tkanki skóry. Procedura polega na wprowadzeniu w odbyt wziernika i odparowaniu patologicznej tkanki.
To jedna z najbezpieczniejszych metod, ograniczająca ryzyko niekontrolowanego krwawienia i jednocześnie skracająca okres rekonwalescencji pozabiegowej do minimum. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, którego rodzaj jest ustalany podczas konsultacji z anestezjologiem. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe.
Nieleczona szczelina odbytu może skutkować poważniejszymi chorobami odbytu, które zagrażają funkcji mięśni zwieraczy odbytu. Wymienia się wśród nich przede wszystkim przetokę okołoodbytniczą i ropień okołoodbytniczy. Z tego względu istotne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do specjalisty i podjęcie leczenia, które pozwala uniknąć komplikacji.
Źródło: Harvard Medical School