Usuwanie gradówki to zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nacięciu skóry w miejscu guzka i wyłyżeczkowaniu gradówki
Sprawdź w cenniku: lusuwanie gradówki ? cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
Gradówka (torbiel gruczołu Meiboma) to przewlekły, jałowy guzek zapalny, który powstaje na skutek zablokowania ujść gruczołow Meiboma lub innych gruczołów łojowych i przenikania ich wydzieliny do otaczających tkanek. Gradówka dużych rozmiarów może niekiedy uciskać rogówkę i powodować astygmatyzm, a w konsekwencji zaburzać również ostrość wzroku.
Powodów pojawienia się gradówki może być wiele, między innymi: zakażenie gronkowcem, spotykana u osób noszących soczewki kontaktowe nadczynność gruczołów Meiboma lub jęczmień zewnętrzny, który nie został do końca wyleczony.
Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Specjalista podaje znieczulenie podskórne i wykonuje niewielkie nacięcie na skórze powieki. Następnie precyzyjnie wyłuszcza zmianę wraz z otaczającą ją torebką. Cięcie jest małe i nie wymaga założenia szwów.
Po wyłyżeczkowaniu gradówki na oko nakładany jest opatrunek i aplikowana jest miejscowo maść z antybiotykiem. Po zabiegu zaleca się stosowanie maści zawierającej antybiotyk przez kilka dni. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do swoich codziennych aktywności.
Zdarza się, że gradówka ustępuje samoistnie, niemniej nigdy nie należy jej bagatelizować. Przy pierwszych oznakach podrażnienia powieki można stosować ciepłe okłady kilka razy dziennie przez ok. 15?20 minut, by zmniejszyć stan zapalny i udrożnić przewód z zalegającej w gruczole wydzieliny. Jeśli po 2 tygodniach okłady nie przyniosą odczuwalnej ulgi, skonsultuj się z lekarzem.
W przypadku zdiagnozowania gradówki, w pierwszym etapie wdrażane jest stosowanie maści antybiotykowo-sterydowych lub kropli do oczu. Jeśli terapia farmakologiczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, niezbędny będzie zabieg usuwania gradówki.
Niestety może się zdarzyć, że pomimo prawidłowego usunięcia zmiany gradówka pojawia się ponownie. Jeśli problem nabiera powracającego charakteru, może to świadczyć o istnieniu u pacjenta zaburzeń odporności bądź chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.