Usuwanie znamion, blizn i zmian skórnych

Usuwanie znamion i innych zmian skórnych pozwala na pozbycie się problematycznych dla pacjentów nieprawidłowości w strukturze skóry, które mają charakter chorobowy lub wywołują wątpliwości diagnostyczne.

Kluczem, gwarantującym skuteczność i estetyczne efekty zabiegów, nawet w obrębie twarzy czy miejsc intymnych, są nowoczesne techniki i poziom umiejętności specjalistów. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dobierają oni indywidualnie metodę usuwania znamion, blizn, brodawek, tłuszczaków, kaszaków, odcisków, pieprzyków, włókniaków, kępek żółtych, prosaków oraz przebarwień, proponując użycie metod chirurgicznych lub lasera frakcyjnego CO2.

Sprawdź w cenniku: usuwanie znamion i zmian skórnych – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących usuwanie znamion i zmian skórnych w Mediqpol

Dla kogo usuwanie zmian skórnych?

Usuwanie znamion skórnych metodą chirurgiczną lub laserową to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które powinny pozbyć się zmian na skórze w ramach leczenia. Pomaga również w sytuacji, gdy nieprawidłowości są defektem kosmetycznym i estetycznym lub ich umiejscowienie jest kłopotliwe (w zagłębieniach skóry, na linii odzieży). Mogą być one narażone na uszkodzenia mechaniczne, prowadzące do dolegliwości bólowych bądź też groźnych dla zdrowia nawracających zakażeń.

Do usunięcia kwalifikują się zwłaszcza znamiona: duże lub powiększające się, o nieregularnym kształcie, krwawiące, swędzące oraz zmieniające kolor. Odpowiednio szybka diagnostyka może zapobiegać powstawaniu niebezpiecznych schorzeń skóry, w tym również nowotworu złośliwego – czerniaka. Przeciwskazaniem do zabiegu są usuwania znamion są: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia krzepliwością krwi, a także tendencje do zatorowości i zakrzepicy.

Czy usuwanie pieprzyków i innych zmian jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo usuwania pieprzyków i innych zmian skórnych jest gwarantowane jedynie wówczas, gdy zabieg wykonuje doświadczony lekarz. Ponadto przed usuwaniem znamion i zmian skórnych każdorazowo należy dokonać ich oceny i diagnozy. Specjalista bada je palpacyjnie i w powiększeniu, dodatkowo przeprowadzając szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia oraz odczuwanych objawów. W niektórych przypadkach zalecana jest również ocena dermatoskopowa znamion.

Wstępne określenie diagnozy jest zazwyczaj potwierdzane wynikiem badania histopatologicznego, do którego próbkę pobiera się w czasie zabiegu usunięcia. Najwyższa jakość diagnostyczna jest możliwa wyłącznie po chirurgicznym usunięciu znamion, dlatego osobom, u których wykryto patologiczne zmiany chorobowe, zaleca się tę metodę.

Usuwanie znamion i zmian skórnych laserem

Laserowe usuwanie znamion skórnych to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które zmagają się z łagodnymi, ale nieestetycznymi zmianami skórnymi, nie wymagającymi badania histopatologicznego. Laser emituje wiązkę światła niewidzialnego dla oka, która zostaje zaabsorbowana przez komórkę, a w następstwie powoduje jej odparowanie. Zabieg uszkadza termicznie tkanek otaczających komórkę, dzięki czemu gojenie jest szybkie i nie powstaje blizna.

Metodą laserową zaleca się:

  • usuwanie brodawek,
  • usuwanie łagodnych znamion barwnikowych,
  • usuwanie łagodnych pieprzyków,
  • usuwanie włókniaków miękkich,
  • usuwanie kępek żółtych,
  • usuwanie prosaków.

Chirurgiczne usuwanie znamion i zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie znamion jest zalecane dla osób, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się charakter chorobowy znamion skórnych. To zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Chirurg usuwa znamiona lub zmiany skórne skalpelem, aby powstała w wyniku cięcia blizna była estetyczna i fizjologiczna. Znamię wycina się w całości, zwykle z marginesem ze zdrowej tkanki. Dzięki temu możliwe jest wykonanie biopsji pobranego i zabezpieczonego wycinka. Na ranę po wycięciu zmiany skórnej zakłada się szwy oraz opatrunek.

Metodą chirurgiczną zaleca się:

  • usuwanie brodawek,
  • usuwanie tłuszczaków,
  • usuwanie kaszaków,
  • usuwanie brodawek łojotokowych,
  • usuwanie znamion barwnikowych,
  • usuwanie odcisków,
  • usuwanie pieprzyków,
  • usuwanie włókniaków miękkich,
  • usuwanie kępek żółtych,
  • usuwanie prosaków,
  • usuwanie prosaków okolic intymnych.

Czy istnieje ryzyko nawrotu znamion po ich usunięciu?

Zabiegi laserowego usuwania zmian skórnych oraz chirurgicznego usuwania znamion skórnych ograniczają do minimum ryzyko wystąpienia nawrotu.

Czy usuwanie znamion skórnych boli?

Niezależnie od wybranej metody pacjent jest znieczulany miejscowo, zatem nie odczuwa bólu. Po usuwaniu znamion chirurgicznie czy laserem, odczuwany jest wyłącznie dyskomfort związany z przerwaniem ciągłości tkanki skórnej.

Może zainteresuje Cię również