Woreczek żółciowy ? operacja laparoskopowa

Woreczek żółciowy to potoczna nazwa pęcherzyka żółciowego. Jego rolą jest magazynowanie żółci, którą wyprodukuje wątroba.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego to jeden z najczęstszych zabiegów chirurgicznych, obecnie w większości wykonywany laparoskopowo. W terminologii medycznej operacja funkcjonuje pod nazwą cholecystektomia laparoskopowa. Usunięcie pęcherzyka nie powoduje problemów z trawieniem..

Sprawdź w cenniku: operacja laparoskopowa woreczka żółciowego ? cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00?22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym zabieg w Mediqpol

Czym jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy to narząd o kształcie gruszki, który znajduje się poniżej prawego płata wątroby. Główną jego funkcją jest gromadzenie i zagęszczanie żółci, produkowanej przez wątrobę. Po jedzeniu, w trakcie procesu trawienia żółć jest uwalniana z pęcherzyka i przez wąskie przewody, zwane drogami żółciowymi, przedostaje się do jelita cienkiego.

Dolegliwości odczuwane ze strony pęcherzyka żółciowego zwykle są spowodowane przez obecność w pęcherzyku i drogach żółciowych złogów, czyli kamieni z cholesterolu i kwasów żółciowych. Przyczyna powstawania kamieni żółciowych nie jest jasna, dlatego nie istnieje również metoda ich zapobiegania. Złogi te mogą blokować odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego, wywołując obrzęk i ostry ból brzucha, wymioty, niestrawność, a czasami także gorączkę. Gdy kamienie blokują główne drogi żółciowe, występuje żółtaczka.

Na czym polega operacja laparoskopowa woreczka żółciowego?

Do jego przeprowadzenia używany jest laparoskop ? cienki instrument chirurgiczny, który jest zakończony kamerą. Jest on wprowadzany do jamy brzusznej w okolicy pępka. Kamera przekazuje na ekran monitora obraz w powiększeniu, co umożliwia skuteczne kontrolowanie postępów zabiegu. Chirurg przez kaniule do jamy brzusznej wprowadza narzędzia chirurgiczne, które służą do preparowania i usunięcia pęcherzyka żółciowego. Wycięty pęcherzyk usuwa się na zewnątrz przez poszerzone cięcie w okolicy pępka. Po usunięciu pęcherzyka cięcia operacyjne zamykane są 1-2 szwami lub specjalnym chirurgicznym plastrem.

Wskazania do laparoskopii pęcherzyka żółciowego

Najczęstszymi wskazaniami do laparoskopii woreczka żółciowego są:

  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ropniak pęcherzyka żółciowego,
  • wodniak pęcherzyka żółciowego,
  • polipy pęcherzyka żółciowego (wielkości większej niż 1cm lub powiększające się),
  • pęcherzyk żółciowy porcelanowy,
  • nowotwór pęcherzyka żółciowego).

Zalety laparoskopowej cholecystektomii

Główna zaleta zabiegu usuwania woreczka żółciowego laparoskopowo jest wykonywanie go jest jedynie przez małe nacięcie w jamie brzusznej (1-1,5cm) zamiast cięcia, które normalnie ma długość 10-15cm. W efekcie po operacji pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości bólowe i w większości przypadków znacznie szybciej powraca do normalnej aktywności życiowej. Dodatkowymi atutami zabiegu jest również lepszy efekt estetyczny oraz mniejsze ryzyko zrostów w jamie brzusznej.

Może zainteresuje Cię również