Choć często przebiegają w sposób bezobjawowy, nieleczone mogą być przyczyną niepłodności
Sprawdź w cenniku: żylaki powrózka nasiennego prywatnie – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie się naczyń żylnych struktury anatomicznej, która składa się z: nasieniowodu, tętnicy jądrowej, żyły jądrowej oraz mięśni. Choć mogą wystąpić po jednej stronie moszny lub po obu stronach, w 90% przypadków pojawiają się po stronie lewej.
Występowanie żylaków nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem niewydolności żylnej. Powoduje ona wsteczny odpływ krwi w naczyniach miednicy małej i jamy brzusznej. Wskutek niewydolności żylnej uszkadza się aparat zastawkowy, przeciwdziałający cofaniu się krwi. Następnie żyły poszerzają się i powstają żylaki powrózka nasiennego.
Żylaki jąder mogą powodować: uczucie ciężkości lub ciepła w worku mosznowym, obrzmienie moszny, zgrubienie ponad jądrem, ból się w pachwinie lub jądrze oraz w trakcie wzwodu. Zwykle nie dają jednak specyficznych objawów i są diagnozowane głównie w przypadku męskiej niepłodności.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, żylaki powrózka nasiennego są przyczyną bezpłodności nawet u 40% mężczyzn. Przyczyniają się bowiem do zwiększenia temperatury w jądra o 1-2 stopnie Celsjusza, co obniża jakości ejakulatu. Zwykle bezpośrednią przyczyną bezpłodności jest wzrost fragmentacji DNA plemników, spadek ich ruchliwości oraz liczby, w tym liczby plemników żywych.
Dodatkowo powiększające się żylaki powrózka nasiennego powodują także pogorszenie uszkodzenie struktur anatomicznych, odpowiadających za produkcję plemników i syntezę hormonu męskiego. W efekcie wpływają również na popęd seksualny i ogólne samopoczuciu.
Jeśli żylaki powrózka nasiennego nie są przyczyną dolegliwości bólowych lub niepłodności, wystarczająca jest ich obserwacja podczas regularnych wizyt u urologa. Gdy pojawia się przewlekły ból lub para bezskutecznie stara się o dziecko, konieczna jest operacja żylaków powrózka nasiennego. Ponadto zabieg jest rekomendowany również chłopcom w okresie dojrzewania, aby zahamować wzrost objętości jądra.
Obecnie jest dostępnych kilka metod leczenia zabiegowego: tradycyjna operacja wg Palomo lub wg Ivanissevicha, operacja laparoskopowa, radiologiczna embolizacja żyły jądrowej oraz operacja mikrochirurgiczna z wykorzystaniem lup powiększających lub mikroskopu chirurgicznego.
Jako standard oraz metodę pierwszego wyboru Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) oraz Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA) wskazują operację mikrochirurgiczną. Jest ona najskuteczniejsza i mniej inwazyjna w porównaniu z innymi dostępnymi sposobami – zabiegiem laparoskopowym, embolizacją czy klasyczną operacją chirurgiczną. Ponadto mikrochirurgiczna operacja żylaków powrózka nasiennego wiąże się z krótszym okresem rekonwalescencji, ograniczeniem powikłań i zmniejszonym prawdopodobieństwem nawrotów zaburzeń.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i w bardzo dużym powiększeniu. Operację rozpoczyna wykonanie niewielkiego nacięcia w pachwinie, przez które specjalista wypreparowuje powrózek nasienny. Następnie z użyciem specjalistycznego sprzętu powiększającego obraz lokalizuje się poszerzone żyły jądrowe, które są podwiązywane.
Leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego to zabieg jednodniowy. Przez kilka dni pacjent w okolicy rany może odczuwać ból, który wymaga wyłącznie okładów i doraźnego przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych oraz znika samoistnie. Zwykle już po 2 tygodniach następuje powrót do pełnej sprawności. Po tym czasie również można zacząć ponownie współżyć.
Nieleczone żylaki powrózka nasiennego prowadzą często do uszkodzenia jądra, spadku jego objętości, zaniku oraz męskiej niepłodności. Ponadto są przyczyną żylnych przecieków kończynowych lub atypowych żylaków na nogach. Zgodnie z badaniami, zabiegowe leczenie żylaków powrózka nasiennego dwukrotnie zwiększa szanse na poczęcie dziecka drogą naturalną. Z uwagi na czas produkcji plemników wykonanie kontrolnego badania nasienia rekomendowane jest najwcześniej po upływie 3 miesięcy od dnia operacji.