Endoproteza kolana (endoproteza stawu kolanowego)

Kolano to największy staw w ludzkim organizmie, który łączy udo z podudziem. Endoproteza stawu kolanowego to sztuczny staw, który jest dopasowany rozmiarem i kształtem do potrzeb pacjenta.

Zadaniem implantu jest częściowe lub całkowite zastąpienie uszkodzonych elementów stawu kolanowego i przywrócenie prawidłowej ruchomości stawu kolanowego, właściwego poziomu stabilizacji kolana oraz odtworzenie anatomicznej osi kończyny.

Sprawdź w cenniku: endoproteza kolana (prywatnie) – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjaliście wykonującym endoprotezę kolana w Mediqpol

Na czym polega zabieg endoprotezy kolana?

Endoproteza stawu kolanowego to implant wszczepiany w miejsce zniszczonych tkanek stawowych, wykonany z przyjaznych dla organizmu biomateriałów. Zastosowanie protezy ma na celu wypełnienie brakujących ubytków w powierzchni stawowej i w zależności od wielkości ubytków w chrząstce, może dotyczyć całego stawu lub jego elementów.

Efektem zabiegu endoprotezy kolana jest przywrócenie prawidłowej funkcjonalności stawu kolanowego i zadbanie o właściwy poziom stabilizacji w czasie poruszania się. Proteza kolana może służyć pacjentowi przez 15–20 lat, w zależności od: masy i budowy ciała, trybu życia oraz intensywności użytkowania kończyny.

Najczęstsze wskazania do zabiegu endoprotezy kolana

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego, czyli wymiana stawu kolanowego, to rozwiązanie dla osób, z chorobami kolan, w tym zwyrodnieniami stawu kolanowego, u których leczenie nieinwazyjne nie daje już oczekiwanego efektu. Decyzja o zabiegu endoprotezy kolana w celu leczenia zapalenia stawu kolanowego podejmowana jest w oparciu o wiele czynników, w tym: stan kolana, wiek pacjenta i poziom jego aktywności.

Jak wygląda operacja endoprotezy kolana?

Pacjent zostaje znieczulony, a lekarz nacina kolano od przodu i przystępuje do chirurgicznego usunięcia zmienionych patologicznie elementów stawu kolanowego. Następnie umieszcza stawu próbny, dzięki któremu sprawdza prawidłowość ruchomości kolana i wybór rozmiaru protezy. Po potwierdzeniu właściwej mobilności stawu kolanowego, ortopeda przystępuje do wszczepienia ostatecznej wersji implantu, wprowadza dreny służące do odprowadzenia nadmiaru krwi oraz zakłada szwy.

Zabieg endoprotezy biodra wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym – znieczulającym dolną część ciała. Trwa około 1-2 godziny, wraz z założeniem szwów, opatrunku i drenów w miejscu rany.

Przeciwskazania do endoprotezy kolana

Zabiegu wszczepiania endoprotezy stawu kolanowego nie przeprowadza się u osób, u których występują:

  • zakażenie skóry w miejscu operowanej okolicy lub samego stawu
  • choroby neurogenne,
  • nadmierne ryzyko w przypadku znieczulenia, zwłaszcza u pacjentów otyłych, z zaawansowaną osteoporozą, w przebiegu chorób nowotworowych czy niewydolnością krążeniową kończyn żylnych (żylaki).

Endoproteza kolana – możliwe powikłania

Możliwe powikłania to między innymi:

  • zakrzepica żył głębokich,
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych w czasie operacji,
  • zatorowość płucna,
  • zakażenia miejsca poddawanego operacji,
  • bakteryjne infekcje ogólnoustrojowe,
  • uszkodzenie naczyń lub nerwów otaczających staw,
  • zespoły bólowe lub obrzękowe,
  • obluzowanie endoprotezy stawu kolanowego i jej przemieszczenie.

Rekonwalescencja po zabiegu endoprotezy kolana

Rekonwalescencja pooperacyjna zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby i stanu zdrowia pacjenta. Trwa około roku. Kluczowym etapem w okresie pooperacyjnym, umożliwiającym powrót do sprawności, jest rehabilitacja. Pozostałe zalecenia dostosowane są indywidualnie i zależne od: ogólnej sprawności i wieku pacjenta, stopnia zaawansowania choroby czy wagi ciała.

W pierwszych tygodniach po zabiegu konieczne jest odciążanie kończyny i poruszanie się przy pomocy kul łokciowych. Nie zaleca się noszenia niestabilnego obuwia, podnoszenia cięższych przedmiotów, prowadzenia samochodu, siadania na niskich krzesłach i spacerowania po nierównym terenie. Endoproteza kolana nie przeszkadza w powrocie do aktywności fizycznej.

Może zainteresuje Cię również