Z tego względu przetoka odbytu jest uznawana za chorobę przewlekłą, wymagającą długotrwałego leczenia pod okiem proktologa.
Sprawdź w cenniku: usuwanie przetoki laserem – cena (Katowice) Cennik
+48 517 725 745
czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodniaCharakterystyczne dla przetoki odbytu jest otwór wewnętrzny, który stanowi zwykle okolica zmienionego zapalnie fizjologicznie występującego w kanale odbytu gruczołu odbytowego Hermana, oraz ujście zewnętrzne, najczęściej lokalizowane na skórze w okolicy przyodbytowej. Niewielki otwór zlokalizowany w okolicy odbytu jest zwykle zauważalny. Dodatkowo może z niego wydobywać się ropa. Z uwagi na umiejscowienie otworu wewnętrznego przetoki, wyciek ropny może pojawić się również z kanału odbytu.
Do innych dolegliwości typowych dla tego schorzenia należą również: świąd i pieczenie okolicy odbytu, a także problemy z trzymaniem gazów i stolca. Rozpierający ból, uczucie ciepła w okolicy odbytu czy gorączka wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż mogą sugerować zarośnięcie wewnętrznego i zewnętrznego otworu przetoki i powstanie ropnia odbytu. Nawracające ropnie odbytu również sugerują powstanie przetoki.
Etiologia przetoki odbytu obejmuje infekcję bakteryjną gruczołów w kanale odbytu, czyli ropień odbytu. Może się wykształcić jako bezpośrednie następstwo ropnia lub powstać w bliźnie po nacięciu prawidłowo leczonej ropnej zmiany.
Inne infekcje, które mogą powodować przetokę to: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie gruczołów potowych skóry okolicy odbytu, operacje przeprowadzone w okolicy odbytu, uraz odbytu czy ciało obce, torbiel włosowa rozwijająca się między pośladkami, powikłania okołoporodowe, stany obniżonej odporności czy choroba nowotworowa bądź związana z nią radioterapia.
Przetokę odbytu leczy się zawsze operacyjnie. Metoda zabiegu zależna jest od przebiegu kanału przetoki względem mięśni zwieraczy odbytu i powinna być Indywidualnie dopasowana do stanu miejscowego, co gwarantuje mniejsze ryzyko nietrzymania gazów lub stolca.
Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia przetoki jest laserowe usuwanie przetok okołoodbytniczych FiLaC (Fistula-Tract Laser Closure). Polega ona na wprowadzeniu od zewnętrznej strony wąskiego światłowodu radialnego, który emituje energia lasera o długości fali 1470 nm w kierunku ścianek przetoki. Niszczy ona tkankę przetoki powodując, że się zapada. Cel zabiegu to delikatne usunięcie przetoki, bez ryzyka uszkodzenia zwieracza – z maksymalnym zachowaniem struktur mięśniowych i minimalizacją wystąpienia nietrzymania gazów i kału.
Wykonanie zabiegu laserem, który posiada wąski radialny światłowód o kulistym kształcie końcówki, sprawia, że proces gojenia jest szybki. Zapewnia to jednorodny efekt fototermiczny na całej długości przetoki i całkowite jej zamknięcie. Dodatkowo światło lasera przywraca naturalną strukturę anatomiczną, nie naruszając mięśni, wyściółki kanału odbytu i śluzówki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, którego rodzaj jest ustalany podczas konsultacji z anestezjologiem. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe.
Przetoka odbytu to wbrew pozorom częsta dolegliwość, która dotyka zwykle mężczyzn w wieku średnim. Bywa rozpoznawana również u dzieci w postaci wrodzonej. Niestety, nie istnieją skuteczne metody, aby się przed nią uchronić. Leczenie przetok odbytu jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym, jednak zaniedbanie w tym względzie grozi znacznym pogorszeniem się komfortu życia, a rozwijający się proces zapalny może nawet doprowadzić do zakażenia całego organizmu, czyli sepsy.