Przetoka odbytu – laserowe usuwanie

Przetoka odbytu to nieprawidłowe, niegojące się połączenie kanału odbytu ze skórą. Zajęcie zwieraczy prowadzi do ich osłabienia, a to w efekcie – do nietrzymania gazów lub stolca.

Z tego względu przetoka odbytu jest uznawana za chorobę przewlekłą, wymagającą długotrwałego leczenia pod okiem proktologa.

Sprawdź w cenniku: usuwanie przetoki laserem – cena (Katowice) Cennik

Zapytaj o zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przetoka odbytu – objawy

Charakterystyczne dla przetoki odbytu jest otwór wewnętrzny, który stanowi zwykle okolica zmienionego zapalnie fizjologicznie występującego w kanale odbytu gruczołu odbytowego Hermana, oraz ujście zewnętrzne, najczęściej lokalizowane na skórze w okolicy przyodbytowej. Niewielki otwór zlokalizowany w okolicy odbytu jest zwykle zauważalny. Dodatkowo może z niego wydobywać się ropa. Z uwagi na umiejscowienie otworu wewnętrznego przetoki, wyciek ropny może pojawić się również z kanału odbytu.

Do innych dolegliwości typowych dla tego schorzenia należą również: świąd i pieczenie okolicy odbytu, a także problemy z trzymaniem gazów i stolca. Rozpierający ból, uczucie ciepła w okolicy odbytu czy gorączka wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż mogą sugerować zarośnięcie wewnętrznego i zewnętrznego otworu przetoki i powstanie ropnia odbytu. Nawracające ropnie odbytu również sugerują powstanie przetoki.

Przetoka odbytu – przyczyny

Etiologia przetoki odbytu obejmuje infekcję bakteryjną gruczołów w kanale odbytu, czyli ropień odbytu. Może się wykształcić jako bezpośrednie następstwo ropnia lub powstać w bliźnie po nacięciu prawidłowo leczonej ropnej zmiany.

Inne infekcje, które mogą powodować przetokę to: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie gruczołów potowych skóry okolicy odbytu, operacje przeprowadzone w okolicy odbytu, uraz odbytu czy ciało obce, torbiel włosowa rozwijająca się między pośladkami, powikłania okołoporodowe, stany obniżonej odporności czy choroba nowotworowa bądź związana z nią radioterapia.

Przetoka odbytu – jak leczyć?

Przetokę odbytu leczy się zawsze operacyjnie. Metoda zabiegu zależna jest od przebiegu kanału przetoki względem mięśni zwieraczy odbytu i powinna być Indywidualnie dopasowana do stanu miejscowego, co gwarantuje mniejsze ryzyko nietrzymania gazów lub stolca.

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia przetoki jest laserowe usuwanie przetok okołoodbytniczych FiLaC (Fistula-Tract Laser Closure). Polega ona na wprowadzeniu od zewnętrznej strony wąskiego światłowodu radialnego, który emituje energia lasera o długości fali 1470 nm w kierunku ścianek przetoki. Niszczy ona tkankę przetoki powodując, że się zapada. Cel zabiegu to delikatne usunięcie przetoki, bez ryzyka uszkodzenia zwieracza – z maksymalnym zachowaniem struktur mięśniowych i minimalizacją wystąpienia nietrzymania gazów i kału.

Może zainteresuje Cię również