Operacja haluksów

Haluksy (inaczej paluch koślawy) to częste, bolesne schorzenie stopy, które polega na odchylaniu się palucha w kierunku stopy, a kości śródstopia – w stronę przeciwną.

Uwypuklenie kości po wewnętrznej stronie na wysokości przodostopia może skutecznie usunąć operacja haluksa, czyli korekta stawu i modyfikacja części kości, która jest nieprawidłowo ułożona.

Sprawdź w cenniku: operacja haluksów – cena (Katowice) Cennik

Umów się na zabieg

Telefon +48 517 725 745

czynny w godzinach 8.00–22.00 we wszystkie dni tygodnia

Przeczytaj więcej o specjalistach wykonujących operacyjne leczenie haluksów w Mediqpol

Na czym polega operacyjne leczenie haluksów?

Operacyjne leczenie haluksów to operacyjna korekta zaawansowanych zmian palucha koślawego, a więc wadliwego ustawienia dużego palca stopy. Chirurgiczna korekcji koślawości może zostać przeprowadzona według różnych metod. Są one dobierane indywidualnie podczas konsultacji specjalistycznej, w zależności od zaawansowania choroby.

Celem zabiegu usuwania haluksów jest usprawnienie regeneracji uszkodzonej chrząstki w obrębie głowy pierwszej kości śródstopia. W efekcie uzyskuje się również poprawę wydolności i sprawności ruchowej stopy. Przeciwwskazaniem do operacyjnego usuwania haluksów jest nieprawidłowe ukrwienie kończyn. Operacja odbywa zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest indywidualny. Pacjent opuszcza szpital w kolejnym dniu po operacji, bez użycia kul, jedynie ze specjalnym obuwiem pooperacyjnym, który używa się przez 6 tygodni. Ważnym elementem wspierającym powrotu do zdrowia po operacji haluksów jest odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja.

Przyczyny haluksów

Przyczynami powstawania haluksów mogą być:

  • wady kończyny dolnej, które wpływają na układu ruchu (np. płaskostopie, kolana koślawe czy skrętne ustawienie miednicy),
  • ciasne obuwie,
  • wysokie obcasy.

Objawy palucha koślawego

Poza charakterystycznym zniekształceniem w przypadku haluksów może występować: ból, zaczerwienienie, pęcherze oraz zgrubienie naskórka. Nieleczony paluch koślawy może prowadzić do tak znacznej deformacji, że pojawi się problem z zakupem butów lub ból z powodu podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.

Jak leczyć haluksy?

We wczesnym stadium choroby wystarczające może być leczenie nieinwazyjne: wkładki ortopedyczne, zastrzyki przeciwzapalne czy wizyty u fizjoterapeuty. Najskuteczniejszą metodą leczenia, choć nie zawsze konieczną, jest operacja. Jeśli zmiany związane z paluchem koślawym są zaawansowane, nie należy z nią wwlekać, gdyż deformacje łatwo się pogłębiają i są trudne do cofnięcia.

Kto kwalifikuje do operacji?

Pierwszym krokiem jest konsultacja z ortopedą, który przeprowadza badanie stopy, sprawdzając stopień deformacji, a także zleca wykonanie badania RTG. Na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednią metodę operacji palucha koślawego i informuje o konieczności wykonania badań dodatkowych, najczęściej w postaci badań krwi.

Najszersza i najczęściej wykonywana grupa metod operacyjnych polega na przecięciu I kości śródstopia (osteotomii). Następnie głowy I kości śródstopia przemieszcza się w kierunku bocznym, aby przywrócić prawidłową oś kości śródstopia i palucha.

Może zainteresuje Cię również